Radio Białystok | Wiadomości | Sesja podlaskiego sejmiku przerwana

Sesja podlaskiego sejmiku przerwana

autor: Renata Reda

29.11.2018, 07:56, akt. 30.11.2018, 09:23

Po wyborze komisji skrutacyjnej, która miała przeprowadzić wybory wiceprzewodniczących sejmiku województwa podlaskiego, przerwano czwartkową (29.11) sesję tego gremium. Decyzję podjął, powołany przed tygodniem przewodniczący z KO, którego chcieli odwołać radni PiS.

Sesja sejmiku województwa podlaskiego, fot. Renata Reda
Sesja sejmiku województwa podlaskiego, fot. Renata Reda

Sesja podlaskiego sejmiku przerwana - relacja Renaty Redy

Początek obrad - relacja Renaty Redy

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


PiS ma samodzielną większość

Prawo i Sprawiedliwość ma w sejmiku tego regionu w nowej kadencji szesnastu z trzydziestu radnych, czyli samodzielną większość; pozostałe mandaty  przypadły radnym Koalicji Obywatelskiej i PSL. Przed tygodniem jednak  klub PiS nie był jednomyślny w tajnym głosowaniu na przewodniczącego  sejmiku; okazało się, że większość głosów otrzymał Karol Pilecki (KO),  który pokonał Marka Komorowskiego (PiS).

Na kolejnej sesji, zwołanej jeszcze tego samego dnia, radni PiS już  zgodnie wybrali ze swego grona marszałka-elekta Artura Kosickiego.

W programie zwołanej na czwartek kolejnej sesji znalazł się m.in. punkt o odwołaniu Pileckiego, powołanego przed tygodniem. - To jest  zabawa i kpina z tej izby, i róbcie to państwo sami - mówił, komentując  taki porządek obrad radny, w przeszłości również marszałek województwa Jarosław Dworzański (KO). Po jego słowach wszyscy radni KO i PSL wyszli z sali obrad.

Członek zarządu zakończonej kadencji Stefan Krajewski (PSL)  podkreślał w wypowiedzi dla mediów, że nie ulega wątpliwości, iż przed  tygodniem również kilku radnych PiS wsparło kandydaturę Pileckiego. Mówił też, że odwołanie przewodniczącego nie jest konieczne już w pierwszym punkcie kolejnej sesji.

Przerwanie sesji

Porządek obrad przegłosowali ostatecznie sami radni PiS, ale kiedy udało się powołać komisję skrutacyjną do przeprowadzenia wyborów,  przewodniczący Karol Pilecki  zdecydował o przerwaniu sesji.

Poinformował, że w związku z tym,  iż w obradach nie uczestniczą radni  KO i PSL, ogłasza przerwę i na  poniedziałek zwołuje zebranie  przedstawicieli klubów radnych, by  przedyskutować sytuację. - Statut daje mi możliwość ogłoszenia takiej  przerwy (...). Jestem zmuszony do  ogłoszenia tej przerwy, po prostu na  sali obrad jest tylko szesnastu  radnych - mówił Pilecki.

Radni PiS argumentowali, że jest to liczba wystarczająca do ważności obrad, ale przewodniczący swojej decyzji nie zmienił.

Radny Marek Komorowski (PiS) przyznał w rozmowie z dziennikarzami, iż  przepisy o samorządzie województwa nie mówią jasno, co zrobić w  sytuacji, jaka miała miejsce. Przypominał, że mówią one o sytuacji   rezygnacji przewodniczącego czy odwołania przewodniczącego i  wiceprzewodniczących. - Natomiast kwestia, że przewodniczący, w sytuacji niewybrania wiceprzewodniczących, nie chce prowadzić sesji, ogłasza przerwy, to jest kompromitacja samorządności - uważa Komorowski.

Jego zdaniem, to destabilizacja działalności samorządu województwa. - To naciąganie prawa - powiedział dziennikarzom. Dodał, że o sytuacji  powinien być formalnie powiadomiony premier, poprzez przekazanie informacji wojewodzie. Odnosząc się do głosowania sprzed tygodnia, w  którym wygrał Karol Pilecki zapewniał, że sytuacja w klubie radnych PiS  jest już "ustabilizowana".

Salę sejmiku opuściło trzynastu radnych

Sam Pilecki powiedział, że salę sejmiku opuściło trzynastu radnych (wszyscy z KO i PSL, oprócz niego), a  komisja skrutacyjna została  wybrana spośród radnych tylko jednego  klubu. Nie możemy procedować dalej bez obecności pozostałych radnych.  Ja też nie zamierzam poddawać  się żadnym szantażom, jednak widzę szansę  w wyprostowaniu tej sprawy" -  powiedział dziennikarzom po przerwaniu  sesji.

Dodał, że w poniedziałek (3.12) odbędzie się spotkanie przedstawicieli  klubów, by ustalić termin dokończenia sesji. Mówił też,  że zależy mu na  tym, by przedstawiciele wszystkich klubów radnych  wzięli udział w sesji,  na której ma być wybrany nowy zarząd  województwa.

Obserwatorami sesji było kilku podlaskich  parlamentarzystów PiS. Prezes tej partii w regionie, b. minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel  nie chciał komentować sytuacji. - Szefem jestem w partii, a tu jest sejmik - powiedział.

źródło: PAP | red: sk, mag, ary

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Odwołanie nowego przewodniczącego - punkt w programie najbliższej sesji podlaskiego sejmiku

23.11.2018, 13:58

Odwołanie przewodniczącego sejmiku i powołanie nowego oraz uzupełnienie składu zarządu województwa - takie punkty znalazły się w programie najbliższej sesji podlaskiego sejmiku. Planowana była na 28 listopada, ostatecznie odbędzie się dzień później.


Karol Pilecki [wideo]

23.11.2018, 08:30

- Myślę, że gdyby ktoś chciał pokazać tylko żółtą kartkę, to wystarczyłoby się wstrzymać od głosu. (...) Te dwie osoby, które zagłosowały na mnie, gdyby chciały się wstrzymać, mogłyby to zrobić, ale zagłosowały za.


Artur Kosicki z PiS nowym marszałkiem województwa podlaskiego

22.11.2018, 16:28

Artur Kosicki z Prawa i Sprawiedliwości został wybrany w czwartek (22.11) na marszałka województwa podlaskiego nowej kadencji. Wygrał w tajnym głosowaniu ze Stefanem Krajewskim - wspólnym kandydatem Koalicji Obywatelskiej i PSL.


PiS uzyskało samodzielną większość w sejmiku województwa podlaskiego [lista wybranych]

23.10.2018, 06:52

16 dla PiS, 9 dla Koalicji Obywatelskiej oraz 5 dla Polskiego Stronnictwa Ludowego - taki jest podział mandatów w wybranym w niedzielnych (21.10) wyborach sejmiku województwa podlaskiego. Oznacza to przejęcie władzy i samodzielną większość Prawa i Sprawiedliwości.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Oddaj krew


źródło: stock.adobe.com
REGION
1.06.2020, 10:33, akt. 10:36

W Sokółce powstanie łąka kwietna


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok