Radio Białystok | Wiadomości | Od konkursu w kwietniu - nowe zasady wspierania inwestycji w OZE w firmach

Od konkursu w kwietniu - nowe zasady wspierania inwestycji w OZE w firmach

17.02.2019, 17:53, akt. 17:58

Nowe zasady wsparcia inwestycji w odnawialne źródła energii dla firm wprowadza urząd marszałkowski w Białymstoku. Od konkursu w kwietniu, wsparcie poniżej 1 mln zł będzie mogło być przyznane w formie pożyczki, powyżej tej kwoty - dotacji - podał urząd.

fotolia.com
fotolia.com

Chodzi o pieniądze z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego (RPOWP) na lata 2014-2020.

Zmiany będą dotyczyć tylko przedsiębiorstw; innych podmiotów, np. samorządów czy spółdzielni mieszkaniowych - nie.

Zmiany w zasadach dofinansowania dla firm w ramach konkursu na wykorzystanie energii odnawialnej wynikają z dwóch rzeczy. Po pierwsze, analiza poprzedniego konkursu wyraźnie wskazała, że przedsiębiorstwa wnioskują o dotacje, które średnio nie przekraczają miliona złotych. Po drugie, obecnie mają możliwość skorzystania z tzw. pożyczki termomodernizacyjnej, obejmującej też budowę urządzeń do produkcji energii z OZE. Taka pożyczka, finansowana również z Regionalnego Programu Operacyjnego, to dobre rozwiązanie właśnie dla firm, które potrzebują mniejszego wsparcia - do 1 miliona złotych

- wyjaśniła rzeczniczka marszałka województwa podlaskiego Izabela Smaczna–Jórczykowska.

Nowe zasady będą obowiązywać od konkursu w kwietniu, w którym wspierane będą inwestycje w OZE na tzw. własne potrzeby. W konkursie będzie łącznie do zdobycia 30 mln zł. O wsparcie będą się mogły starać małe i średnie firmy, samorządy, producenci rolni - także grupy producenckie - spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe - poinformował urząd marszałkowski.

Informując o zmianach urząd tłumaczy, że np. w ramach ostatniego konkursu na dotacje z RPOWP na inwestycje w OZE dla firm (konkurs był w 2017 r.), przyznano je 82 małym i średnim firmom w regionie. Łącznie dostały one dotacje w wysokość 72,5 mln zł. Urząd wyliczył, że średnia wartość jednej dotacji nie przekracza 1 mln zł i wynosi 882 tys. zł. Nie było jeszcze wówczas tzw. pożyczek na termomodernizację, w ramach których można również dostać wsparcie z RPOWP na produkcję energii z OZE na własne potrzeby.

Od kilku miesięcy sytuacja się zmieniła. Obecnie przedsiębiorcy mogą korzystać z atrakcyjnych pożyczek do 1 mln zł właśnie na wykorzystanie OZE w swojej działalności. Jest to finansowanie przeznaczone tylko i wyłącznie dla firm. A w związku z tym małe i średnie przedsiębiorstwa nie muszą konkurować o wsparcie z innymi podmiotami, tak, jak to ma miejsce w ramach konkursów na dotacje

- uzasadnia zamiany urząd marszałkowski.

Urząd zapowiada w komunikatach o zmianach, że decyzje o udzielaniu pożyczek na inwestycje w OZE będą wydawane szybko - w kilka dni, korzystane będą również warunki finansowe, także możliwość sfinansowania inwestycji w całości z pożyczki.

źródło: PAP | red: rbon

ZOBACZ TEŻ:


W Białowieży minister przedsiębiorczości i technologii mówiła o programie Energia Plus

7.02.2019, 15:35

Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz poinformowała w czwartek (07.02), że do końca lutego przedstawi plan zmian legislacyjnych związanych z programem Energia Plus i produktami bankowymi, z których będą mogli korzystać uczestnicy tego programu.


Wnioski o dotację na modernizację energetyczną budynków do końca roku

24.11.2018, 13:19

Wnioski można składać do urzędu marszałkowskiego w Białymstoku do końca tego roku.


Ok. 30 samorządów może zrezygnować z projektów dotyczących OZE

9.06.2018, 17:38

Z powodu konieczności zapłaty VAT od unijnych dotacji, 30 podlaskich samorządów nie podpisało dotąd umów na dotacje do projektów, w ramach których na dachach domów mieszkańców miały być montowane panele fotowoltaiczne lub solary - poinformował urząd marszałkowski w Białymstoku.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


Wybory do Europarlamentu


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok