Radio Białystok | Wiadomości | "By czas nie zaćmił i niepamięć" - konkurs na prace uczniów o Katyniu, katastrofie smoleńskiej i obławie augustowskiej

"By czas nie zaćmił i niepamięć" - konkurs na prace uczniów o Katyniu, katastrofie smoleńskiej i obławie augustowskiej

25.03.2019, 16:06, akt. 26.03.2019, 07:21

Uczniowie podlaskich szkół mogą nadsyłać swoje prace na konkurs historyczno-literacki "By czas nie zaćmił i niepamięć". Tematy tej edycji to zbrodnia katyńskiej, katastrofa smoleńska i obława augustowska. Organizatorzy na prace czekają do 31 maja.

Fot. Marta Nazarko
Fot. Marta Nazarko

To już siódma edycja wojewódzkiego konkursu, którego inicjatorem jest wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński, a współorganizatorem Kuratorium Oświaty w Białymstoku.

Jak ocenił w poniedziałek na konferencji prasowej w Białymstoku wiceminister Zieliński, konkurs przez te wszystkie lata wpisał się w krajobraz działań edukacyjno-wychowawczych w województwie i budzi duże zainteresowanie wśród uczniów. Dotąd zgłoszono kilkaset prac.

Konkurs ma kształtować świadomość historyczną i patriotyczną młodzieży - skierowany jest do uczniów klas VI-VIII szkół podstawowych, ostatniej klasy gimnazjów, a także szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych. Tematem prac mają być współczesne wydarzenia z historii Polski: zbrodnia katyńska, katastrofa smoleńska i obława augustowska. "To są wydarzenia historyczne, które wiele łączy, łączy przede wszystkim tragizm" - wyjaśnił Zieliński. Podkreślił też, że wszystkie te wydarzenia związane są z regionem.

Wiceminister przypomniał, że wydarzenia te są upamiętnione m.in. przez tablice i pomniki. 

Te widome oznaki: pomniki, tablice memorialne, są bardzo ważne, ale muszą iść w parze z żywą pamięcią ludzi, bo gdybyśmy przechodzili obojętnie obok tych pomników, to nic by się one nie zdały. Muszą żyć w naszej pamięci, muszą żyć w świadomości zbiorowej Polaków. (...) Konkurs jest cenny i bardzo się cieszę, że jest kontynuowany i myślę, że przynosi wiele dobrego w sferze zarówno badawczej, tej która polega na poszukiwaniu odpowiedzi na pytania, poszukiwaniu rozwiązań, tez stawianych, ale też w budowaniu wspólnoty narodowej w zakresie świadomości historycznej.

- podkreślił Zieliński.

Prace można zgłaszać do biura poselskiego Jarosława Zielińskiego w Białymstoku. Rozstrzygnięcie konkursu ma nastąpić w czerwcu, a prace będzie oceniać komisja, w której skład wchodzą pracownicy naukowi i nauczyciele.

Zieliński zapowiedział też, że po tej edycji konkursu, wszystkie dotychczas nagrodzone prace, zostaną wydane opublikowane.

źródło: PAP | red: maj, wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Wiersze, eseje i artykuły - uczniowie pisali m.in. o Zbrodni Katyńskiej i Obławie Augustowskiej

18.06.2018, 17:06

W Białymstoku podsumowano 6. edycję konkursu Historyczno-Literackiego "By czas nie zaćmił i niepamięć". W sumie wpłynęło 60 prac.


VI Wojewódzki Konkurs Historyczno-Literacki "By czas nie zaćmił i niepamięć"

30.04.2018, 16:09

Organizatorami VI Wojewódzkiego Konkursu Historyczno-Literackiego "By czas nie zaćmił i niepamięć" - W poszukiwaniu prawdy o Katyniu, Smoleńsku i Obławie Augustowskiej są: poseł Jarosław Zieliński oraz p.o. Podlaskiego Kuratora Oświaty Bożena Dzitkowska.


Ogłoszono konkurs historyczno-literacki "By czas nie zaćmił i niepamięć"

12.02.2018, 15:25

Gimnazjaliści i uczniowie szkół średnich mogą wziąć udział w Wojewódzkim Konkursie Historyczno - Literackim "By czas nie zaćmił i niepamięć".

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
fot. Adam Dąbrowski
ŁOMŻA
25.05.2024, 07:03, akt. 26.05.2024, 07:38

W Łomży odbył się pierwszy nocny bieg uliczny
Gala XX edycji Podlaskiej Marki, fot. Sylwia Krassowska
REGION
24.05.2024, 07:34, akt. 25.05.2024, 13:18

Finał Podlaskiej Marki już za nami [zdjęcia]


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok