Radio Białystok | Wiadomości | Politechnika Białostocka promuje firmy, które kształcą studentów w praktyce

Politechnika Białostocka promuje firmy, które kształcą studentów w praktyce

autor: Renata Reda

25.04.2019, 18:17, akt. 18:30

Promocja firm, które współpracują z uczelnią w praktycznym kształceniu studentów - to główny cel programu "Partner Politechniki Białostockiej w kształceniu praktycznym". W czwartek na uczelni po raz pierwszy wręczono specjalne certyfikaty takim przedsiębiorcom.

lenetsnikolai, Fotolia.com
lenetsnikolai, Fotolia.com

Politechnika Białostocka promuje firmy, które kształcą studentów w praktyce - relacja Renaty Redy

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Politechnika Białostocka jest największą publiczną wyższą uczelnią techniczną w Podlaskiem. Z przedsiębiorcami współpracuje zarówno w ramach ogólnych studiów jak też pierwszych na PB studiów dualnych. W bieżącym roku akademickim ruszyły one na wydziale elektrycznym tej uczelni.

U przedsiębiorców studenci odbywają staże, praktyki; najwięcej zajęć praktycznych odbywa się w ramach studiów dualnych. Studenci mogą liczyć na zdobycie wiedzy praktycznej, zdobycie konkretnych umiejętności, których wymaga dany pracodawca od swoich pracowników.

Dziekan wydziału elektrycznego dr hab. prof. PB Mirosław Świercz powiedział, że gdy spotyka się z przedsiębiorcami, to często słyszy od nich, że studentom brakuje fachowych, praktycznych umiejętności. Takiej wiedzy student może się uczyć na praktykach, stażach właśnie w firmach.

Na PB działają studia dualne na kierunku elektrotechnika. Na pierwszym roku jest 20 studentów. Studia działają - jak podawała wcześniej uczelnia - we współpracy z kilkunastoma przedsiębiorstwami. Uczelnia dostała na ten cel pieniądze z UE z programu POWER.

Świercz zaznaczył, że na razie studia dualne to "eksperyment", ale ze względu na większy nacisk na kształcenie w praktyce powinny być "atrakcyjne" dla studentów.

Z praktyk do pracy w firmie

Od wielu lat z Politechniką Białostocką współpracuje notowana na giełdzie firma "Automatyka-Pomiary Sterowanie" APS SA z Białegostoku, która jest jednym z partnerów studiów dualnych. Grzegorz Sasinowski z tej firmy podkreślił, że przedsiębiorstwo angażuje się w to także dlatego, że szefowie firmy i wielu jej pracowników to absolwenci PB. Dodał, że sam znalazł pracę w tej firmie, a zaczynał od studenckich praktyk.

Korzyść dla studenta i pracodawcy

Sasinowski wskazał, że nauka młodych ludzi w firmie pozwala im systematycznie poznać wszystkie wymagania, zagadnienia, problemy, by - jeśli zechcą pracować, gdy będzie zapotrzebowanie - byli przygotowanymi do tego osobami. Podkreślił, że to także korzyść dla pracodawcy, bo miał szansę dobrze poznać daną osobę i jej możliwości. Sasinowski poinformował, że przez wiele lat przez firmę w ramach współpracy z uczelnią "przewinęło się" około tysiąca młodych ludzi.

źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Akcja "Dziewczyny na Politechniki" w Białymstoku

11.04.2019, 15:51

Ta akcja ma zachęcić nie tylko uczniów, ale też uczennice do studiowania na uczelniach technicznych. W całym kraju - również w Białymstoku - odbyła się akcja "Dziewczyny na Politechniki".


5 podlaskich uczelni wyższych otrzyma ponad 130 mln zł w obligacjach skarbowych

11.04.2019, 11:51

Nieco ponad 130 milionów złotych w obligacjach skarbowych trafi do podlaskich uczelni. To zapowiadane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego dotacje, które właśnie zatwierdził Minister Finansów.


Oferty praktyk, staży i etatów – targi na Politechnice Białostockiej

9.04.2019, 08:28

Dzięki tej imprezie studenci mogą poznać oferty pracy i zaplanować swoją karierę.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

W 9 tygodni po Podlasiu

Dwudniowy Jarmark Wigierski, fot. Marta Sołtys
WARTO TAM BYĆ
15.08.2020, 08:35, akt. 16:28

Dwudniowy Jarmark Wigierskiźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok