Radio Białystok | Wiadomości | Wójt Krasnopola winny nieumyślnego spowodowania wypadku

Wójt Krasnopola winny nieumyślnego spowodowania wypadku

autor: Marcin Kapuściński

19.07.2019, 16:04, akt. 16:20

Sejneński sąd rejonowy uznał, że wójt Krasnopola Karol Szrajbert jest winny nieumyślnego spowodowania wypadku.

Fotolia.com
Fotolia.com

W ramach kary samorządowiec ma zapłacić pokrzywdzonemu 30 tys. zł odszkodowania oraz  pokryć wszystkie koszty sądowe. W 2017 roku Szrajbert jadąc ciągnikiem z przyczepą zderzył się z  wyprzedzającym go motocyklem, którym podróżowali kobieta i mężczyzna. W wyniku zderzenia motocyklista doznał poważnego uszczerbku na zdrowiu.

Sędzia Tomasz Bronakowski uznał, że pełną winę za wypadek ponosi Karol Szrajbert.

- Oskarżony wykonując ciągnikiem rolniczym manewr skrętu w lewo nie zachował szczególnej ostrożności. Przez to nie ustąpił pierwszeństwa pojazdowi, który już wtedy go wyprzedzał i był na lewym pasie ruchu. Wtedy to motocyklista uderzył w przyczepę rolniczą. Winna jest więc nieprawidłowa technika jazdy, bez prawidłowego rozpoznania sytuacji - mówi sędzia.

Oskarżyciel wnioskował, aby Karola Szrajberta skazać na rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata oraz wypłatę 80 tys. zł dla poszkodowanych. Sąd znalazł jednak okoliczności łagodzące i nakazał wójtowi zapłatę 30 tys. dla motocyklisty, 2 tys. dla pasażerki oraz pokrycie 12 tys. zł kosztów sądowych.

- Kara pozbawienia wolności jest najbardziej dotkliwa. Nie jest więc adekwatna do stopnia zawinienia przez oskarżonego. Jest to bowiem przestępstwo niemyślne. To nie tak, że prowadził on pojazd w sposób niebezpieczny przez dłuższy czas. Całe omawiane tu działanie to około 2,47 sekundy. To nie było zachowanie związane z brawurą - mówi sędzia.

Wyrok nie jest prawomocny. 

| red: mag

ZOBACZ TEŻ:


Karol Szrajbert

15.07.2019, 15:38

- Nie zgadzamy się na wprowadzanie kolejnych ograniczeń w gminie Krasnopol. Nie dość, że cała wieś jest pod opieką konserwatora zabytków, to ostatnio władze powiatu chciały wprowadzić kolejne strefy ciszy na dwóch dużych jeziorach – mówi wójt Karol Szrajbert.


Ruszył proces wójta Krasnopola

17.08.2018, 07:12

Ruszył proces wójta Krasnopola Karola Sz., którego prokuratura oskarżyła o spowodowanie wypadku drogowego. Wczoraj (16.08) sąd przesłuchał pierwszą osobę w tej sprawie.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Gwiazdka z Książką

"Drogi Święty Mikołaju" Nataszy Sochy i Magdy Mazur

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok