Radio Białystok | Wiadomości | Blisko stu juniorów wystartowało z Białegostoku do Grodna w wyścigu kolarskim "Niemen"

Blisko stu juniorów wystartowało z Białegostoku do Grodna w wyścigu kolarskim "Niemen"

autor: Marcin Mazewski

25.07.2019, 21:54, akt. 22:26

Z Białegostoku do Grodna - w czwartek (25.07) wystartował największy etapowy wyścig kolarski w Podlaskiem i największy juniorski w Polsce - Niemen.

fot. Marcin Mazewski
fot. Marcin Mazewski


0:00
0:00
Blisko stu juniorów wystartowało z Białegostoku do Grodna w wyścigu kolarskim "Niemen" - relacja Marcina Mazewskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Do zmagań przystąpiło blisko stu juniorów z Polski, Łotwy, Estonii, Rosji, Białorusi i Niemiec. Za nimi już prolog i kryterium kolarskie - równolegle także Memoriał Jerzego Kłoszewskiego.

W piątek (26.07) kolarze mają do pokonania stukilometrowy etap z Białegostoku do Sokółki. W sobotę wyruszą do Grodna, gdzie czeka ich jeszcze indywidualna jazda na czas. Wyścig zakończy niedzielny etap liczący 80 km.

To największy wyścig juniorski w Polsce i być może najtrudniejszy. Dawniej trener kadry mówił, że jak junior dojedzie w peletonie z Białegostoku do Grodna, albo odwrotnie - w zależności od edycji - to ma papiery na kolarza. W przeszłości startowali tu i Michał Kwiatkowski i Rafał Majka - to nie przypadek. W tej edycji startują roczniki 2001-2002 i juniorzy młodsi 2003. Na prologu stanęło na starcie ponad 90 zawodników z aż pięciu krajów. Wyścig się rozrasta - co cieszy. 

- mówi prezes Podlaskiego Okręgowego Związku Kolarskiego Waldemar Leszczyński

To już 32. edycja Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Niemen. Zawodnicy startują na przemian raz w Polsce, raz na Białorusi.Plan startów:

- 25 lipca 2019r. godz. 10.00 - Prolog - dystans ok 2,4 km – Białystok ul. Dywizjonu 303 (z półmetkiem). Start od strony ul. Mickiewicz w kierunku ronda z przedłużeniem ul. Wiewiórczej  i powrót drugą nitką jezdni z metą przed ul. Mickiewicza.

- 25 lipca 2019 r. godz. 20.15- I etap –  kryterium uliczne w Białymstoku. Długość trasy 1 okrążenia około 2000 m. Start i meta na ul. K. Kalinowskiego (obok Teatru Lalek) następnie: Plac Uniwersytecki, ul. J. Mariańskiego, ul. Młynowa, ul. Kard. Stefana Wyszyńskiego, ul. O. Sosnowskiego i ul. K. Kalinowskiego.

Równolegle z I etapem rozgrywane będzie kryterium Memoriał Jerzego Kłoszewskiego.

- 26 lipca 2019 o godz.  10.00 - start Honorowy do II etapu - ze startu wspólnego na trasie: Białystok - Supraśl – Kopna Góra - Wierzchlesie – Stara Kamionka – Szudziałowo  - Krynki – Jurowlany – Usnarz Górny – Babiki – Wojnowce – Malawicze Górne – Drahle - Sokółka  – dystans około 100 km.

Miejsce  startu Honorowego Wyścigu w Białymstoku ul. 42 Pułku Piechoty - przejazd zwartej kolumny wyścigu następującymi ulicami: ul.42 Pułku Piechoty, ul. Kazimierza Wielkiego , ul. Władysława Raginisa i jadąc w kierunku Supraśla drogą 676. Start ostry za rondem ul. Raginisa z ul. Niemeńską do mety  II etapu wyścigu  w Sokółce. Przejazd przez Sokółkę ulicami : ul. Kryńska , ul. Mariańska , ul. Witosa , ul. Mickiewicza , ul. Ściegiennego ,  ul. Piłsudskiego z metą na wysokości Starostwa Powiatowego.

- 27 lipca 2019 o godz. 10:00  - start  do III etapu ze startu wspólnego na trasie: Sokółka – Kuźnica ( granica państwa ) Bruzgi  – Grodno. Start z ul. Mariańskiej obok bramy wjazdowej na teren Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sokółce, ul. Grodzieńską – Kuźnica – granica państw RP – RB. Dalej przez miejscowości Karabczyce  - Tarusiczi –  Baranowiczi – Łososno – ( 3 okrążenia po 12 km na trasie Łososno - Podłobienia -Meks Dwor – Triczy – Łososno)  po pokonaniu 3 okrążeń  - w kierunku Grodna. Meta w centrum Miasta Grodna na ul. Sowietrkich Pograniczników ( obok czołgu). Dystans około 85 km.

- 27 lipca 2019 r. o godz. 16.30
- IV etap - jazda indywidualna na czas  na dystansie 18 km, na trasie: Triczi – Sofijowo– Koniuhi – Ginowiczi (przed tą miejscowością nastąpi nawrót)- Koniuhi –  Sofijowo – Triczi.

- 28 lipca 2019 r. o godz. 10:00 -
V etap  - dystans 80 km – start wspólny w centrum miasta Grodna na Placu Sowieckim. Trasa: ul. Sowieckich Pograniczników , ul. Tkacką i dalej po okrążeniu  trasą : Podłabienie – Raticzi – Ginowicz – Koniuhi – Sofiewo – Triczi – Grodno ul. Tkacka (takich okrążeni będzie 2) Jedno okrążenie 40 km. Po dwóch przejechanych okrążeniach dalej: ul. Sowieckich Pograniczników, ul. Gornowych, ul. Komuny Paryskiej - gdzie będzie usytuowana meta na szczycie podjazdu pod górą.

- 28 lipca 2019r. o godz. 14:00 - odbędzie się oficjalne zakończenie V etapu oraz całego wyścigu na plac „Sowietskaja Płoszczadź” w centrum Grodna.

Organizatorami wyścigu są: Podlaski Okręgowy Związek Kolarski w Białymstoku, Departament Sportu i Turystyki Urzędu Wojewódzkiego w Grodnie, Grodzieński Oddział Edukacji Sportu i Turystyki Miasta  Grodna. Patroni: Marszałek Województwa Podlaskiego, Prezydenta  Miasta Białegostoku, Starosta  Sokólski, Gubernator Województwa Grodzieńskiego, Mer Miasta Grodno.

| red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Kryterium Uliczne o Memoriał im. Edwarda Dudzińskiego w Krynkach

16.06.2019, 18:42

Ponad stu zawodników wystartowało w Krynkach w Kryterium Ulicznym o Memoriał im. Edwarda Dudzińskiego.


Festyn "Wyścig po zdrowie" w centrum Białegostoku

9.05.2019, 16:21

Chodzi o promocję zdrowego żywienia, aktywności i kolarstwa. W piątek i sobotę (10-11.05) w centrum Białegostoku można za darmo zrobić badania profilaktyczne, skorzystać z profesjonalnych konsultacji dietetyczne, a także spróbować swoich sił jako kolarz.

ZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok