Radio Białystok | Wiadomości | W Białymstoku rozpoczął się festiwal teatralny "Kierunek Wschód"

W Białymstoku rozpoczął się festiwal teatralny "Kierunek Wschód"

29.09.2019, 10:11, akt. 10:16

Spektakle ośmiu teatrów z Polski, Białorusi, Litwy, Ukrainy i Gruzji będzie można zobaczyć podczas rozpoczętego w sobotę (28.09) wieczorem festiwalu teatralnego "Kierunek Wschód" w Białymstoku. Ideą imprezy jest prezentacja kultury pogranicza.

fot. Emilia Rogalska, Teatr Dramatyczny
fot. Emilia Rogalska, Teatr Dramatyczny


0:00
0:00
W Białymstoku rozpoczął się festiwal teatralny "Kierunek Wschód" - relacja Olgi Gordiejew | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W sobotę wieczorem jako pierwszy zaprezentowano spektakl "Schweik" ukraińskiego Narodowego Akademickiego Teatru im. Iwana Franki w Kijowie. To - jak informuje organizator - jeden z najpopularniejszych spektakli na Ukrainie. Jak mówił wcześniej na konferencji prasowej dyrektor Teatru Dramatycznego w Białymstoku Piotr Półtorak, to spektakl łączący różne gatunki teatralne, a jego największą zaletą jest improwizacja.


W Białymstoku spektakle 8 teatrów


W sumie podczas festiwalu będzie można zobaczyć spektakle ośmiu teatrów z Polski, Białorusi, Litwy, Ukrainy i Gruzji, w tym dwa teatry narodowe z Białorusi i Ukrainy. Wystąpi 160 artystów.

Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie pokaże przedstawienie "Lwów nie oddamy", a mówiący o trudnych relacjach polsko-ukraińskich, natomiast białostocka scena zaprezentuje spektakl "Obława", przybliżający historię tzw. obławy augustowskiej z lipca 1945 roku.

Będzie można zobaczyć również "Wesele" w reżyserii litewskiego artysty Oskarasa Korsunovasa na podstawie dramatu Bertolta Brechta. Na zakończenie pokazany zostanie spektakl "Beton" Republikańskiego Teatru Białoruskiej Dramaturgii w Mińsku.

Jak wyjaśnił na konferencji prasowej dyrektor Teatru Dramatycznego w Białymstoku Piotr Półtorak, zaproszono "dobre i atrakcyjne spektakle". 


- Zależało mi przede wszystkim na tym, aby te spektakle w pewnym sensie pokazywały kulturę - z jednej strony bardzo bliską, ale z drugiej strony, przez tę granicę, mało znaną mieszkańcom Podlaskiego, Polski. Zależało mi też, żeby te spektakle były różnorodne - powiedział.


Po wszystkich spektaklach zaplanowano spotkania z twórcami.

Organizatorem festiwalu jest Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku; na jego deskach odbywają się wszystkie spektakle. Impreza, która odbywa się po raz trzeci, potrwa do 6 października.

Festiwal "Kierunek Wschód" został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i budżetu województwa podlaskiego. Imprezie towarzyszył Festiwal Teatralny "ODE" (22-28 września) prezentujący białoruską kulturę, która powstaje w Podlaskiem.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


To okazja do spotkania z kulturą pogranicza i twórczością naszych sąsiadów - festiwale ODE i Kierunek Wschód

22.09.2019, 12:12

Wstęp na wszystkie wydarzenia Festiwalu Kierunek Wschód i ODE jest bezpłatny. Wejściówki można odbierać w kasie teatru ale warto przyjść przed samym przedstawieniem. W miarę dostępności miejsc widzowie będą wpuszczani.


Festiwal Kierunek Wschód w Teatrze Dramatycznym

17.09.2019, 12:35

Na przełomie września i października już po raz trzeci w Teatrze Dramatycznym zagości Festiwal Kierunek Wschód. Dziś poznaliśmy program tej imprezy.ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BERLIOZ | RAVEL | GERSHWIN

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Konferencja szkoleniowa


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok