Radio Białystok | Wiadomości | Znamy skład rządu - premierem Mateusz Morawiecki, ministrem edukacji Dariusz Piontkowski

Znamy skład rządu - premierem Mateusz Morawiecki, ministrem edukacji Dariusz Piontkowski

autor: Adam Janczewski

9.11.2019, 01:00, akt. 13:06

Komitet Polityczny PiS zakończył obrady. Na czele Rady Ministrów pozostaje Mateusz Morawiecki. Ministerstwem Edukacji Narodowej będzie kierował szef podlaskich struktur Prawa i Sprawiedliwości Dariusz Piontkowski.

Premier Mateusz Morawiecki na konwencji wyborczej PiS w Białymstoku, 28.04.2019, fot. Sylwia Krassowska
Premier Mateusz Morawiecki na konwencji wyborczej PiS w Białymstoku, 28.04.2019, fot. Sylwia Krassowska

Premierem pozostanie Mateusz Morawiecki

Szef rządu zaproponował, że ministrem kultury i dziedzictwa narodowego pozostanie Piotr Gliński, a ministrem nauki i szkolnictwa wyższego - Jarosław Gowin.

Ministerstwem sprawiedliwości będzie zarządzał Zbigniew Ziobro, a szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zostanie Michał Dworczyk.

Ministrem infrastruktury zostanie Andrzej
Adamczyk, szefem resortu rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, a ministrem obrony narodowej Mariusz Błaszczak.


Resortem oświaty zajmie się Dariusz Piontkowski

Resortem zdrowia zajmował będzie się Łukasz Szumowski, ministerstwem cyfryzacji Marek Zagórski, a ministrem edukacji narodowej pozostanie szef podlaskich struktur PiS - Dariusz Piontkowski.

Tuż po ogłoszeniu składu nowego rządu Dariusz Piontkowski powiedział Polskiemu Radiu Białystok, że premier docenił jego dotychczasową pracę w resorcie.

Z mojego punktu widzenia jest to docenienie tego, co zrobiłem przez kilka miesięcy w ministerstwie, udało się uspokoić nastroje w oświacie

- powiedział Polskiemu Radiu Białystok chwilę po ogłoszeniu składu nowego rządu minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski, który dodał, że przed jego resortem czas kontynuacji wprowadzanych dotychczas reform.

Przed nami kontynuacja zmian strukturalnych i programowych, które wkraczają do szkół średnich. Trzeba też wrócić do sprawi dotyczących awansu zawodowego nauczycieli czy spraw związanych z wynagrodzeniem. Będziemy kontynuować dialog ze wszystkimi środowiskami zainteresowanymi dobrym stanem polskiej edukacji

- powiedział minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Na razie premier nie przedstawił nazwisk wiceministrów. Minister Dariusz Piontkowski nie spodziewa się  dużych zmian.

Jest kilka wariantów rozpatrywanych. Tak jak widać, w składzie rządu w ogromnej części jest to kontynuacja. W przypadku wiceministrów będzie podobnie. Być może pojawi się jakieś nowe nazwisko

- powiedział minister edukacji narodowej. Szef podlaskich struktur Prawa i Sprawiedliwości zastąpił na stanowisku ministra edukacji narodowej Annę Zalewską w czerwcu tego roku. Była szefowa MEN zdobyła wówczas mandat w wyborach do europarlamentu.


Zmiana w ministerstwie rodziny, pracy i polityki społecznej

Szefem ministerstwa spraw wewnętrznych i administracji oraz koordynatorem do spraw służb specjalnych będzie Mariusz Kamiński, ministrem spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz, ministrem rozwoju Jadwiga Emilewicz, a gospodarką morską i żeglugą śródlądową zajmował się będzie Marek
Gróbarczyk.

Premier Mateusz Morawiecki powierzył ministerstwo finansów Tadeuszowi Kościńskiemu, zaś ministerstwo środowiska Michałowi Wosiowi.

Ministrem do spraw klimatu będzie Michał Kurtyka, szefem nowego ministerstwa nadzoru właścicielskiego zostanie Jacek Sasin, z kolei ministrem rodziny, pracy i polityki społecznej zostanie Marlena Maląg.

Jedynym nieobsadzonym resortem pozostaje ministerstwo sportu.


źródło: IAR | red: rbon, ary

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Podział mandatów w Sejmie i Senacie - w Sejmie PiS z samodzielną większością

15.10.2019, 06:50

W wyborach Polacy wybrali 460 posłów oraz 100 senatorów. Parlamentarzyści będą sprawować władzę przez najbliższe 4 lata.


Senat: Marek Komorowski z PiS wygrywa w okręgu nr 59

14.10.2019, 09:33

Marek Komorowski z PiS wygrał wybory do Senatu w okręgu nr 59 (Podlaskie) - podała oficjalnie w poniedziałek po południu PKW. Zdobył 58,17 proc. głosów w tym okręgu. Komorowski na niespełna dwa tygodnie przed wyborami zastąpił zmarłego Kornela Morawieckiego.


Prawo i Sprawiedliwość wygrywa wybory parlamentarne - miażdżąca przewaga PiS w Podlaskiem

14.10.2019, 06:06

To już koniec głosowania. W niedzielę (13.10) o 21:00 w całej Polsce zamknięto lokale wyborcze. Komisje przystępują do liczenia głosów.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Pomagamy szpitalom

Świąteczny Koncert Życzeń

"Wędrowny zakład fotograficzny" Agnieszki Pajączkowskiej

Michał Dworczyk, fot. Adam Guz/KPRM
KRAJ
4.04.2020, 14:23, akt. 16:35

Rząd odradza wyjazdy na Wielkanoc

Fotolia.com
REGION
4.04.2020, 11:31, akt. 11:39

Można składać wnioski o paszporty

fot. Marcelina Markowska
REGION
4.04.2020, 14:55, akt. 15:08

Leśne drogi i parkingi zagrodzone

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok