Radio Białystok | Wiadomości | W rozkładzie pociągów nowe przystanki na trasie Białystok-Czeremcha

W rozkładzie pociągów nowe przystanki na trasie Białystok-Czeremcha

15.12.2019, 15:49, akt. 15:53

Z trzech nowych przystanków kolejowych na trasie Białystok-Czeremcha mogą od niedzieli (15.12) korzystać pasażerowie w nowym rozkładzie jazdy pociągów POLREGIO - podały Przewozy Regionalne. PKP Polskie Linie Kolejowe kończą inwestycje na te trasie.

Fotolia.com
Fotolia.com

Prace na odcinku Białystok-Bielsk Podlaski (Lewki) kosztowały ok. 65,5 mln zł; inwestycja jest dofinansowana z UE z programu Polska Wschodnia 2014-2020. Inwestycja ma poprawić dostęp mieszkańców do kolei - podały PKP PLK.


W ramach tej inwestycji przebudowano łącznie sześć stacji i przystanków na tej trasie. Nowe przystanki dostępne od niedzieli to: Białystok Nowe Miasto, Hryniewicze i Orzechowicze. Mieszkańcy korzystają już ze zmodernizowanych stacji: Bielsk Podlaski, Strabla oraz przystanków: Zimnochy, Hołówki Duże, Białystok Stadion - podają w komunikacie prasowym PKP PLK.

Nowe przystanki posiadają perony jednokrawędziowe. Platformy mają wysokość dostosowaną do wysokości kursujących na trasie szynobusów, co ułatwi podróżnym wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Przygotowano ławki i wiaty oraz czytelne oznakowanie i gabloty informacyjne. Na peronach zamontowano ekonomiczne, energooszczędne oświetlenie ledowe. Dojścia do pociągów są przystosowane dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się 

- poinformował Karol Jakubowski z biura prasowego PKP PLK.


Przebudowano również 7 km torów, wymieniono 15 rozjazdów, zmodernizowano 26 przejazdów kolejowo-drogowych, 12 obiektów inżynieryjnych, wyremontowano most na rzece Narew. W ramach kolejnych etapów tej inwestycji, będą jeszcze przygotowywane urządzenia sterowania ruchem. Gdy wszystkie prace są zakończą pociągi osobowe będą mogły jeździć na tej trasie z prędkością 120 km/h, a towarowe 80 km/h. Wszystkie prace zakończą się w drugiej połowie 2020 r.


Podlaski oddział spółki z o.o. Przewozy Regionalne podkreśla, że w rozkładzie od 15 grudnia zmienią się nieco czasy kursowania pociągów, większość zmian w nowym rozkładzie pociągów regionalnych wejdzie w życie w regionie 1 stycznia 2020 r.


Renata Gerasimiuk z Przewozów Regionalnych poinformowała w komunikacie, że wiąże się to z tym, że zarząd województwa zdecydował o zwiększeniu dofinansowania tych pociągów. Kwoty nie podano. Poinformowano jedynie, że pozwoli to na pokonanie przez pociągi regionalne będą mogły pokonać ok. 100 tys. km więcej niż w 2019 r. Przewozy Regionalne będą obsługiwać 74 pociągi krajowe - o cztery więcej niż obecnie.


W weekendy w 2020 r. ma dalej jeździć pociąg z Białegostoku do Kowna na Litwie (przez Kuźnicę Białostocką). Ma być też o jedną parę pociągów więcej na trasie Białystok-Kuźnica B. i Białystok-Czeremcha.


Od 15 grudnia, w nowym rozkładzie jazdy PKP Intercity w Podlaskiem będzie natomiast przywrócone bezpośrednie połączenie z Suwałk do Szczecina. To - jak podaje w komunikacie prasowym PKP Intercity - główna zmiana w rozkładzie jazdy w regionie. Z Suwałk do Szczecina będzie można pojechać pociągiem TLK Podlasiak przez Ełk i Warszawę. W sezonie wakacyjnym na tej trasie będzie jeździć pociąg TLK Latarnik.


W lipcu 2020 roku pociągi z Białegostoku do Olsztyna zaczną kursować trasą objazdową po rozpoczęciu modernizacji linii kolejowej na odcinku Ełk – Giżycko i jej zamknięciu. IC Mamry relacji Wrocław – Białystok będzie kursować tylko do Giżycka. Pociąg TLK Rybak relacji Białystok – Szczecin nie będzie prowadzić grupy wagonów na Hel w okresie wakacji

 - podało PKP Intercity.


źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Zmienia się rozkład jazdy na kolei. Zapłacimy więcej za bilety w pociągach regionalnych

14.12.2019, 07:56

Od niedzieli (15.12) zmieni się rozkład jazdy na kolei. Dodatkowo w województwie podlaskim pasażerowie zapłacą więcej za bilety w pociągach regionalnych.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!Jesień w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda
MÓWI SIĘ
22.09.2020, 15:33, akt. 16:12

Koniec lata i początek jesieni

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok