Radio Białystok | Wiadomości | Pierwszy przypadek koronawirusa w Podlaskiem, 246 w Polsce

Pierwszy przypadek koronawirusa w Podlaskiem, 246 w Polsce

17.03.2020, 21:24, akt. 18.03.2020, 12:07

Koronawirus jest już w całym kraju. Pierwszy przypadek zakażenia nowym patogenem potwierdzono także w województwie podlaskim. Pacjent to mężczyzna w sile wieku, jego rodzina jest pod nadzorem epidemiologicznym - poinformował Podlaski Urząd Wojewódzki.

Photo by Fusion Medical Animation on Unsplash
Photo by Fusion Medical Animation on Unsplash

Z podlaskim pacjentem "zero" rozmawia Grzegorz Pilat

Pierwszy przypadek koronawirusa w Podlaskiem - relacja Marty Nazarko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Jak informuje Podlaski Urząd Wojewódzki pierwszym zarażonym pacjentem w Podlaskiem jest mężczyzna w sile wieku, jest on hospitalizowany. 

Jak udało nam się ustalić pierwszym zakażonym pacjentem w naszym regionie jest 35-letni mieszkaniec powiatu białostockiego, który ostatnio przyjechał z zagranicy. Pacjent przebywa w szpitalu, a jego rodzina jest objęta kwarantanną.

Zakażony 35-latek to mieszkaniec podbiałostockiego Sobolewa, jest muzykiem. Koncertował m.in. w Anglii, Niemczech i Holandii. Jak sam informuje w portalach społecznościowych, czuje się dobrze. Jego rodzinę objęto kwarantanną.

W podlaskich szpitalach leży 5 osób z podejrzeniem zakażenia koranowirusem, ponad 270 objętych jest kwarantanną i ponad 450 nadzorem epidemiologicznym.Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski powiedział na antenie Radia Białystok, że rodzina pacjenta jest objęta nadzorem.


- W tej chwili służby sanitarne podejmują czynności dotyczące procedur, które powinny być w takim przypadku uruchomione. Moje służby są w kontakcie ze służbami sanitarnymi - podkreślił Bohdan Paszkowski.


Wojewoda nie chciał powiedzieć nic o stanie pacjenta, podkreślił, że komunikaty w tej sprawie wydadzą służby medyczne, nie powiedział też, w której placówce medycznej znajduje się mężczyzna.

Rzeczniczka urzędu Anna Dzierszko mówiła, że Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku "pozostaje w stałym kontakcie ze wszystkimi instytucjami, służbami, inspekcjami oraz strażami mającymi związek z działaniami epidemiologicznymi", a Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego monitoruje całodobowo sytuację w regionie i jest gotowe do podjęcia działań "wynikających z odpowiednich procedur".

"Nie jesteśmy już białą plamą na mapie Polski" - powiedział na antenie Radia Białystok wojewoda Bohdan Paszkowski.

Wynik pozytywny dały testy na koronawirusa przeprowadzone już w Białymstoku, gdzie przeprowadzane są od poniedziałku. Wcześniej próbki były wysyłane do Warszawy.

W regionie funkcje szpitala zakaźnego do opieki nad pacjentami z koronawirusem początkowo miał pełnić jeden szpital - wojewódzki w Łomży. We wtorek wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski podjął decyzję, że drugą taką placówką będzie szpital MSWiA w Białymstoku.


W Polsce potwierdzonych jest 246 przypadków


W środę (18.03) rano ministerstwo zdrowia poinformowało, że mamy w Polsce 8 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych.Odnotowano pięć zgonów: dwa w woj.dolnośląskim i po jednym w woj. lubelskim, wielkopolskim i podkarpackim. 

źródło: PAP | red: mak, ary, wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Szpital MSWiA w Białymstoku będzie przeznaczony do leczenia zakażonych koronawirusem

17.03.2020, 18:20

Szpital MSWiA w Białymstoku będzie drugim w regionie, po wojewódzkim w Łomży, tzw. jednoimiennym szpitalem zakaźnym do opieki nad pacjentami z koronawirusem - taką decyzję podjął we wtorek (17.03) wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.


Łomżyńscy radni chcą zmiany decyzji ws. przekształcenia szpitala wojewódzkiego w zakaźny

17.03.2020, 15:40

Rada Miejska Łomży chce zmiany decyzji ws. przekształcenia w tym mieście szpitala wojewódzkiego w zakaźny do opieki nad pacjentami z koronawirusem. Na nadzwyczajnej sesji przyjęli we wtorek (17.03) jednogłośnie stanowisko w tej sprawie.


Ministerstwo zdrowia: każdy zakażony koronawirusem będzie leczony bezpłatnie

17.03.2020, 14:36

Każda osoba, która trafi do szpitala z podejrzeniem lub zakażeniem koronawirusem, będzie leczona bezpłatnie. Poinformował rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz.


Minister zdrowia: szczyt zachorowań w Polsce na COVID-19 może nastąpić za 2-3 tygodnie

16.03.2020, 19:46

Mam obowiązek przygotowywać się na warianty pesymistyczne, do końca tygodnia będziemy mieli 1,5 tys. - 2 tys. przypadków zakażeń koronawirusem - poinformował w poniedziałek minister zdrowia, Łukasz Szumowski. Ocenił, że szczyt zachorowań w Polsce może wystąpić za dwa, trzy tygodnie.


Protesty w Łomży dot. przekształcenia szpitala

16.03.2020, 13:55

Szpital w Łomży jako jedyny w województwie podlaskim ma przyjmować pacjentów z koronawirusem. Protestują i mieszkańcy, i personel. W audycji też o wyborach prezydenckich - czy trzeba przesunąć ich termin?


Szpital w Łomży będzie funkcjonować jako jednoimienny pełnoprofilowy szpital zakaźny - personel i mieszkańcy protestują

16.03.2020, 07:05

Szpital Wojewódzki w Łomży od poniedziałku (16.03) funkcjonować ma jako jednoimienny pełnoprofilowy szpital zakaźny.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan

"Koniec świata" Andrzej Fiedorukfot. Paweł Wądołowski
WYPADEK
27.10.2020, 18:13, akt. 28.10.2020, 07:24

Śmiertelny wypadek między Kolnem a Piszem

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok