Radio Białystok | Wiadomości | Szpital w Łomży będzie funkcjonować jako jednoimienny pełnoprofilowy szpital zakaźny - personel i mieszkańcy protestują

Szpital w Łomży będzie funkcjonować jako jednoimienny pełnoprofilowy szpital zakaźny - personel i mieszkańcy protestują

autor: Adam Dąbrowski, Paweł Wądołowski

16.03.2020, 07:05, akt. 17.03.2020, 08:46

Szpital Wojewódzki w Łomży od poniedziałku (16.03) funkcjonować ma jako jednoimienny pełnoprofilowy szpital zakaźny.

Szpital w Łomży będzie funkcjonować jako szpital zakaźny - personel i mieszkańcy protestują, fot. Paweł Wądołowski
Szpital w Łomży będzie funkcjonować jako szpital zakaźny - personel i mieszkańcy protestują, fot. Paweł Wądołowski


0:00
0:00
Skomplikowana sytuacja w ościennych placówkach - relacja Adama Dąbrowskiego | Pobierz plik.


0:00
0:00
Szpital w Łomży będzie funkcjonować jako jednoimienny pełnoprofilowy szpital zakaźny - personel protestuje - relacja Pawła Wądołowskiego | Pobierz plik.


0:00
0:00
Szpital w Łomży będzie funkcjonować jako jednoimienny pełnoprofilowy szpital zakaźny - personel i mieszkańcy protestują - relacja Pawła Wądołowskiego | Pobierz plik.


0:00
0:00
Szpital Wojewódzki w Łomży będzie funkcjonować jednoimienny pełnoprofilowy szpital zakaźny - relacja Adam Dąbrowskiego | Pobierz plik.


0:00
0:00
Jak teraz wygląda sytuacja w Łomży? O tym opowiada nasz reporter Paweł Wądołowski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Do tej placówki z całego województwa podlaskiego kierowani będą wszyscy chorzy wymagający pomocy medycznej, dodatkowo zarażeni koronawirusem lub podejrzani o to. Negatywnie decyzję władz, która pozbawiła miasto i subregion jedynego specjalistycznego szpitala, oceniają m.in. miejscy radni, niektórzy parlamentarzyści i mieszkańcy Łomży.

Decyzja ministra zdrowia jest jednak wiążąca i przez ostatnie dni szpital się do tego przygotowywał - część pacjentów przeniesiono do innych szpitali, część wypisano do domów.

Najpilniejszą potrzebą teraz dla łomżyńskiej placówki jest zaopatrzenie jej w wystarczającą do opieki nad chorymi ilość środków ochrony indywidualnej dla personelu: jednorazowych fartuchów, rękawiczek, maseczek a także gogli i obuwia ochronnego.

Nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej ws. szpitala

We wtorek (17.03) w południe odbędzie się nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej Łomży (Podlaskie) ws. sytuacji szpitala wojewódzkiego w tym mieście, który został przekształcony w zakaźny do opieki nad pacjentami z koronawirusem. Protestują przeciwko temu mieszkańcy i personel szpitala.

O zwołanie nadzwyczajnej sesji zawnioskowała w poniedziałek grupa radnych. Władze Łomży chcą na niej wysłuchać wyjaśnień władz województwa podlaskiego: wojewody i marszałka, dlaczego to właśnie szpital w Łomży wyznaczono na tzw. jednoimienny, zakaźny. W Polsce powstała sieć 19 takich szpitali.

Mieszkańcy Łomży protestują, bo - jak mówią - zostali bez opieki medycznej, personel szpitala argumentuje, że szpital nie jest gotowy do pełnienia funkcji zakaźnego, mówią o braku kadry, sprzętu, maseczek, kombinezonów ochronnych.

Sesja Rady Miejskiej odbędzie się z zachowaniem środków ostrożności związanych z zagrożeniem epidemiologicznym i przepisami, które zabraniają gromadzenia się większej niż 50 liczbie osób - poinformował PAP Łukasz Czech z biura prasowego prezydenta Łomży. Dodał, że na sesji ma być przyjęte stanowisko Rady Miasta w sprawie szpitala. Władze Łomży już w piątek apelowały o zmianę decyzji ws. szpitala.

Skomplikowana sytuacja w ościennych placówkach

Przekształcenie Szpitala Wojewódzkiego w Łomży w szpital zakaźny dla zarażonych koronawirusem, skomplikowało sytuację także w ościennych placówkach. Chodzi przede wszystkim o tzw. relokację, czyli przeniesienie tam wymagających kontynuacji leczenia pacjentów z łomżyńskiego szpitala.

W Grajewie, Kolnie, Wysokiem Mazowieckiem i w Zambrowie było takich  pacjentów po kilku. Ale ponieważ ci, którzy czuli się na siłach, wybrali powrót do domu, były to też przypadki najcięższe. W szpitalu w Grajewie jeden z sześciu łomżyńskich pacjentów wymagał intensywnej pracy lekarzy przez dwa dni – stwierdził enigmatycznie dyr. Sebastian Wysocki. 

Do szpitala w Wysokiem Mazowieckiem, także trafiło kilka osób z Łomży. I chociaż potrzeby były większe, kierownictwo musiało odmówić, by zapewniać ciągłość opieki mieszkańcom  swojego powiatu. Po zebraniu ordynatorów być może zapadną także decyzje o  ograniczeniu niektórych form działalności szpitala – zapowiada dyr. Mariola Kucharewicz. 

Dyrektor zambrowskiego szpitala Bogusław Dębski zauważa, że największym zagrożeniem dla pracy jego  placówki nie są nowi pacjenci, ale fakt, iż część pracowników łomżyńskiego szpitala pracuje także w ościennych, więc jeśli będą musieli wybierać, gdzieś personelu zabraknie na pewno. Wstrzymanie planowych przyjęć nie ratujących zdrowia wprowadzono już w szpitalu w  Kolnie. Zawieszono także zajęcia rehabilitacyjne – poinformowała dyr. Marianna Dobrołowicz. Podobnie jak we wszystkich placówkach, kierownictwo obawia się, że zabraknie środków zabezpieczenia  indywidualnego dla personelu.

W kolneńskim szpitalu rozpoczęto nawet szycie maseczek ochronnych na potrzeby jego pracowników.

Największa grupa pacjentów z Łomży trafiła prawdopodobnie do szpitali białostockich. Położony znacznie bliżej, ale w województwie mazowieckim, szpital w Ostrołęce nie przyjmował pacjentów, ponieważ - jak mówi jego dyrektor - w najbliższych dniach także ma zostać przekształcony w szpital zakaźny.

| red: mag, maj, ary


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Na polsko-białoruskiej i polsko-litewskiej granicy kolejki oczekujących

15.03.2020, 17:54

Są kolejki oczekujących na wjazd do Polski oraz na wyjazd z Polski na Litwę i Białoruś po zamknięciu w nocy z soboty na niedzielę (14/15.03) granic przez Polskę w związku z zagrożeniem koronawirusem - poinformował w niedzielę (15.03) Podlaski Oddział Straży Granicznej (POSG) w Białymstoku.


Jak rozmawiać z dzieckiem o koronawirusie?

15.03.2020, 14:53

O tym, jak rozmawiać o koronawirusie z dziećmi, Olga Gordiejew zapytała psychologa Marcina Prościńskiego.


Mieszkańcy Łomży organizują zbiórkę na maski ochronne i płyny do dezynfekcji dla szpitala

15.03.2020, 14:02

Mieszkańcy Łomży chcą pomóc personelowi łomżyńskiego szpitala. 

ZNAJDŹ NAS

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


80. rocznica bitwy pod Czerwonym Borem, 23.06.2024, fot. Paweł Wądołowski
REGION
23.06.2024, 09:03, akt. 14:55

80. rocznica bitwy w Czerwonym Borze


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok