Radio Białystok | Wiadomości | Na polsko-białoruskiej i polsko-litewskiej granicy kolejki oczekujących

Na polsko-białoruskiej i polsko-litewskiej granicy kolejki oczekujących

15.03.2020, 17:54, akt. 16.03.2020, 08:05

Są kolejki oczekujących na wjazd do Polski oraz na wyjazd z Polski na Litwę i Białoruś po zamknięciu w nocy z soboty na niedzielę (14/15.03) granic przez Polskę w związku z zagrożeniem koronawirusem - poinformował w niedzielę (15.03) Podlaski Oddział Straży Granicznej (POSG) w Białymstoku.

Polsko-białoruskie przejście graniczne w Kuźnicy, fot. Joanna Szubzda
Polsko-białoruskie przejście graniczne w Kuźnicy, fot. Joanna Szubzda

Kolejki oczekujących

Rzeczniczka POSG Katarzyna Zdanowicz poinformowała w niedzielę, że wg. danych z godz. 11:00 na wyjazd z Polski w Bobrownikach trzeba było czekać 15 godzin, na wjazd do Polski przez to przejście 3 godziny. W Kuźnicy to odpowiednio 4 godziny na wyjazd i 2 godziny na wjazd. W Budzisku - 5 godzin na wjazd do Polski.

Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku poinformował po południu, że od północy z soboty na niedzielę, w ciągu pierwszych jedenastu godzin, granicę z Białorusią w regionie przekroczyło 216 osób (202 pojazdy), a granicę z Litwą 384 osoby (326 pojazdów).


45 osobom odmówiono wjazdu do Polski 

Katarzyna Zdanowicz podała, że do piątku, w ramach działania na granicy tzw. punktów kontroli sanitarnej, na terenie POSG odmówiono wjazdu do Polski 45 osobom.

W Podlaskiem przywrócono odprawy samochodów na drogowym polsko-litewskim przejściu w Budzisku i odprawy pociągów towarowych na przejściu w Trakiszkach. Jeśli chodzi o ruch z Białorusią działają tylko dwa przejścia drogowe: w Bobrownikach i Kuźnicy. Odprawiane są także pociągi towarowe na kolejowych przejściach w Kuźnicy i Siemianówce.Od północy w Polsce zamknięte granice, dla wracających Polaków obowiązkowa kwarantannaPogranicznicy ocenią, że ruch z Białorusią można porównać do zwykłego ruchu weekendowego - poinformowała Katarzyna Zdanowicz. Dodała, że odprawy na granicy z Litwą to nowość, odkąd zniesiono je w 2007 r. w związku z wejściem do strefy Schengen, dlatego trudno na razie o jakiekolwiek porównanie. Katarzyna Zdanowicz powiedziała, że aby przyspieszyć odprawy w Budzisku, kierowcy od strony litewskiej dostają wcześniej odpowiednie dokumenty, żeby wypełnili je przed odprawą.

Podlaska policja wspólnie z żołnierzami 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej pomaga Straży Granicznej w kontrolowaniu sytuacji przy granicy z Litwą. Rzecznik KW Policji w Białymstoku Tomasz Krupa poinformował, że poza przejściem w Budzisku, patrole są przy wszystkich prowadzących na Litwę drogach, gdzie można było wyjechać na Litwę, a od północy w soboty na niedzielę już jest to niemożliwe. Wskazał, że jest 14 takich miejsc.

- Żołnierze i funkcjonariusze prowadzą wspólne działania na całym odcinku granicy państwowej, przebiegającym przez województwo podlaskie. Zarówno na odcinku granicy polsko-litewskiej jak i polsko-białoruskiej. Żołnierze pełnią rolę wspierającą. Te wszystkie wspólne działania mają na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronawirusa - mówi rzecznik 1-wszej Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej porucznik Łukasz Wilczewski.

Od północy z soboty na niedzielę, by ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa, do 24 marca przywrócono kontrole graniczne na 58 przejściach z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą, ograniczono także ruch na granicach z Rosją, Białorusią i Ukrainą.


Wjazd do Polski na specjalnych zasadach 

Zgodnie z wprowadzonymi przepisami, od niedzieli do Polski mogą jedynie wjeżdżać obywatele polscy, a także obcokrajowcy, którzy są małżonkami lub dziećmi obywateli polskich, lub pozostają pod stałą opieką obywateli naszego kraju. Do Polski mogą wjeżdżać także tylko ci cudzoziemcy, którzy mają Kartę Polaka, szefowie misji dyplomatycznych, personel dyplomatyczno-konsularny i członkowie ich rodzin. Wpuszczani mogą być także cudzoziemcy, którzy mają prawo stałego lub czasowego pobytu w Polsce oraz ci, którzy mają zezwolenie na pracę w Polsce. Granicę RP mogą przekroczyć cudzoziemcy, kierowcy ciężarówek przewożących towary. Każda osoba wjeżdżająca do Polski musi udać się na dwutygodniową kwarantannę.

POSG chroni wewnętrzną granicę unijną polsko-litewską oraz część zewnętrznej granicy polsko-białoruskiej. 

źródło: PAP | red: sk, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

Wycinka drzew na trasie Białystok - Olmonty, fot. Joanna Szubzda
REGION
23.06.2024, 12:54, akt. 24.06.2024, 10:09

Zakaz wycinki drzew - obszar zwiększony o 100 procent80. rocznica bitwy pod Czerwonym Borem, 23.06.2024, fot. Paweł Wądołowski
REGION
23.06.2024, 09:03, akt. 14:55

80. rocznica bitwy w Czerwonym Borze


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok