Radio Białystok | Wiadomości | Minister rolnictwa i rozwoju wsi apeluje do samorządowców - nie zamykajcie targowisk

Minister rolnictwa i rozwoju wsi apeluje do samorządowców - nie zamykajcie targowisk

autor: Grzegorz Pilat

26.03.2020, 14:59, akt. 19:22

Nie zamykajcie targowisk – taki apel wystosował do samorządowców minister rolnictwa i rozwoju wsi. Jan Krzysztof Ardanowski uważa, że to ważne miejsca dla lokalnych rolników, którzy mogą sprzedawać tam warzywa, owoce, miody czy sery.

Targowisko w Suchowoli, fot. Ewelina Buczyńska
Targowisko w Suchowoli, fot. Ewelina Buczyńska


0:00
0:00
W Podlaskiem większość targowisk, rynków czy bazarów nie działa od dłuższego czasu - relacja Grzegorza Pilata | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Jednak większość podlaskich targowisk, rynków czy bazarów nie działa od dłuższego czasu. Jak mówi burmistrz Czyżewa Anna Bogucka, mieszkańcy sami poprosili o zamknięcie targowiska.

Mieszkańcy  zwrócili się do nas z taką prośbą. Bali się o własne zdrowie. Tym  bardziej, że na targowisko przyjeżdżali też sprzedający z innych powiatów, a nawet z woj. mazowieckiego. Nie było tam zbyt wielu naszych  rolników z warzywami czy owocami i dlatego podjęliśmy taką decyzję. Takie były też sygnały z Sanepidu, żeby targowisko zamknąć. W centrum Czyżewa wciąż jest ryneczek na którym można kupić produkty prosto od naszych lokalnych rolników i producentów. Rozumiemy niepokój i zdenerwowanie sprzedawców, ale w tej sytuacji najważniejsze jest zdrowie nas wszystkich

- wyjaśnia Anna Bogucka.

Burmistrz Nowogrodu Grzegorz Palka mówi, że tamtejsze targowisko zamknięto już dwa tygodnie temu.

- Wprowadziliśmy całkowity zakaz handlu, w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Mimo to wciąż pojawiają się tam ludzie, którzy prowadzą handel. Reaguje policja, reaguje też policja. Nie są to rolnicy. Ostatnio widziałem tam  dwóch sprzedawców sprzętów dla rolników i punkt sprzedaży wędlin. Ludzie rozumieją co się dzieje, że jest zagrożenie. Myślę, że jeśli targowisko będzie jeszcze zamknięte przez jakiś czas, to nic się nie stanie, a my unikniemy poważnych konsekwencji epidemiologicznych - tłumaczy Grzegorz Palka.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski wyjaśnia, że GIS wydal w tej sprawie specjalny komunikat.

Jest wytyczna Głównego Inspektora Sanitarnego, że nie ma żadnego powodu żeby zamykać targowiska. Ja się dziwię samorządowcom, którzy się na to decydują.  W sposób pochopny likwidują miejsca w których mieszkańcy zaopatrują się w  żywność, a rolnicy, głównie ci drobni, mogą sprzedawać swoje produkty,  często tej najwyższej jakości. To po stronie właściciela targowiska jest  zadbać o to, by handel odbywał się tam w sposób bezpieczny - powinien  zadbać o odpowiednie odległości, płyny dezynfekujące lub chusteczki. Jeśli nie jest w stanie tego zrobić na całej przestrzeni, to może  wydzielić jakąś część. Nie powinno się odcinać rolników od ich  możliwości zarobku na targowiskach. Takie zakupy - najczęściej na świeżym powietrzu - są zdecydowanie bezpieczniejsze niż w  zamkniętych sklepach z wewnętrzną cyrkulacją powietrza. Targowiska powinny wciąż pracować. Szczególnie jeśli są tam zachowane wszelkie  obowiązujące przepisy bezpieczeństwa. Wielu samorządowców zdecydowało o dalszej pracy targowisk

- tłumaczy minister Jan Krzysztof Ardanowski.  

 W celu zapobiegania zagrożeniu koronawirusem Główny Inspektor Sanitarny na swojej stronie internetowej rekomenduje zarządcom targowisk i bazarów stosowanie  rygorystycznych wymagań higienicznych. 

Szczegóły są na www.gis.gov.pl.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


GIS rekomenduje rygorystyczne wymogi higieny na targowiskach i bazarach

25.03.2020, 18:45

Targowiska i bazary są specyficznymi miejscami obrotu żywnością, dlatego w czasie epidemii osoby tam pracujące oraz zarządcy powinni rygorystycznie przestrzegać wymagań sanitarnych i higienicznych na każdym etapie łańcucha żywnościowego – wynika z rekomendacji opublikowanych w środę na stronach Głównego Inspektora Sanitarnego.


Podlascy samorządowcy próbują ratować miejsca pracy zagrożone z powodu epidemii koronawirusa

24.03.2020, 14:39

Jedne samorządy jeszcze zastanawiają się nad formą pomocy dla miejscowych przedsiębiorców, inne już wprowadziły ulgi w podatkach.


Policjanci i strażnicy miejscy za pomocą specjalnych komunikatów apelują o pozostanie w domach

24.03.2020, 13:07

Za pośrednictwem specjalnych komunikatów, podlascy policjanci apelują do mieszkańców regionu o zachowanie najwyższej ostrożności w związku z epidemią koronawriusa.


W sklepach możemy spotkać się z nowymi zasadami robienia zakupów - wszystko przez koronawirusa

17.03.2020, 17:15

Sprzedaż z okienka, kartki z informacjami o możliwości przebywania w sklepie ograniczonej liczby osób, wyznaczone miejsca dla klientów przy kasach, informacje o zachowaniu przynajmniej metra dystansu pomiędzy kupującymi.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok