Radio Białystok | Wiadomości | ITD rozpoczęła kontrole autobusów szkolnych

ITD rozpoczęła kontrole autobusów szkolnych

2.09.2020, 11:22, akt. 11:31

Inspekcja Transportu Drogowego rozpoczęła kontrole autobusów dowożących dzieci do szkół. Kontrole będą trwały cały rok, ale wzmożone mają być do połowy października.

fot. Wojciech Szubzda
fot. Wojciech Szubzda

Jak mówił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk inspektorzy będą zwracać uwagę nie tylko na stan techniczny pojazdów i trzeźwość kierowców, ale także na bezpieczeństwo sanitarne dzieci.

„Dzisiaj działamy w szczególnym czasie, w czasie pandemii, dlatego zwróciłem się do Inspekcji Transportu Drogowego aby w sposób szczególny inspektorzy zwracali uwagę na przestrzeganie zasad bezpieczeństwa określonych przez Głównego Inspektora Sanitarnego. Dzisiaj musimy robić wszystko, aby dzieci były bezpieczne i właściwie zabezpieczone również pod względem covidowym” - mówił minister.

Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur przekazał, że na początku poprzedniego roku szkolnego przeprowadzono blisko 1500 kontroli autokarów. Zatrzymano dowód rejestracyjny co dziesiątego autobusu szkolnego. 

„Najwięcej kontroli przeprowadziliśmy na terenie województw: kujawsko-pomorskiego, dolnośląskiego, mazowieckiego. W najgorszym stanie technicznym autobusy szkolne były w dwóch województwach: kujawsko-pomorskim i warmińsko-mazurskim. Tam zatrzymaliśmy około 18 procent dowodów rejestracyjnych niesprawnych pojazdów” - mówił Alwin Gajadhur.

W ubiegłym roku szkolnym w fatalnym stanie technicznym było prawie 40 kontrolowanych autobusów. Najczęstsze usterki to: zbyt zużyte opony, niesprawny układ kierowniczy, hamulcowy, wycieki płynów eksploatacyjnych i niesprawne oświetlenie.

Inspekcja Transportu Drogowego apeluje do rodziców i dyrektorów szkół, by wnioskowali o przeprowadzenie kontroli jeśli mają jakiekolwiek wątpliwości co do stanu pojazdów, którymi wożone są dzieci.

źródło: IAR | red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Policyjna akcja w pobliżu szkół

1.09.2020, 07:00

Policjanci sprawdzają czy przejścia dla pieszych w okolicach szkół są odpowiednio oznakowane, a szkolne autobusy w dobrym stanie technicznym.


Policjanci kontrolują szkolne gimbusy

26.08.2020, 15:31

Sprawdzają m.in. stan techniczny pojazdów i trzeźwość kierowców. Podlascy policjanci kontrolują szkolne autobusy. Chcą mieć pewność, że dzieci będą przewożone w bezpiecznych warunkach.


Trwają przygotowania do rozpoczęcia nowego roku szkolnego w stanie epidemii

18.08.2020, 15:52

Za dwa tygodnie uczniowie mają wrócić do klas, dlatego już teraz sanepid wraz z kuratorium oświaty rozpoczyna kontrole w placówkach pod kątem bezpieczeństwa zdrowotnego uczniów.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan

"Koniec świata" Andrzej Fiedoruk


fot. Paweł Wądołowski
WYPADEK
27.10.2020, 18:13, akt. 28.10.2020, 07:24

Śmiertelny wypadek między Kolnem a Piszem


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok