Radio Białystok | Wiadomości | Podwyżki opłat w nowym roku - czy i za co białostoczanie zapłacą więcej?

Podwyżki opłat w nowym roku - czy i za co białostoczanie zapłacą więcej?

autor: Edyta Wołosik

4.01.2021, 15:53, akt. 16:03

Podatki: cukrowy i handlowy, które mogą wpłynąć na wzrost cen w sklepach, ale też wyższe opłaty za prąd. To tylko niektóre zmiany w rozpoczętym właśnie 2021 roku.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Oprócz tych dotyczących całego kraju, różne podwyżki wprowadzają też poszczególne samorządy. Czy i za co zapłacą więcej w tym roku białostoczanie?

Białostoczanie, zarówno osoby indywidualne, jak i prowadzące działalność gospodarczą, będą płacić wyższy podatek od nieruchomości i gruntów. Opłata w przypadku mieszkań i domów wzrosła za ten rok o 5 gr za metr kwadratowy. Oznacza to, że jeśli ktoś do tej pory płacił za 50-metrowe mieszkanie 40 zł, to teraz zapłaci 42,5 zł, a w przypadku 200-metrowego domu jest to wzrost o 10 zł.

Biorąc pod uwagę budynki, w których prowadzona jest działalność gospodarcza, to np. za 100-metrowy lokal trzeba zapłacić o 110 złotych więcej.

W przypadku Białegostoku to jedyna podwyżka, choć należy pamiętać, że już od kilku miesięcy pasażerowie komunikacji miejskiej płacą więcej za bilety, np. za miesięczny na wszystkie linie 100 zł zamiast 80 zł.

Na razie władze miasta nie zdecydowały natomiast o podwyżce opłat za wywóz śmieci, co wiele samorządów już zrobiło. Pod koniec 2020 roku mówiło się w Białymstoku, że może do niej dojść, ale nie pojawił się projekt uchwały w tej sprawie. Tu może jednak chodzić nie o to, że nie ma takich planów, a o to, że w radzie miasta może być problem z uzyskaniem większości, bo dwóch radnych niezależnych chce nie tyle zmiany opłat, co podstawy ich naliczania, by nie była to powierzchnia mieszkania lub domu, jak jest w tej chwili, a zużyta w danym lokalu woda. 

Bez tych dwóch głosów, zakładając, że radni Prawa i Sprawiedliwości sprzeciwią się podwyżce, Koalicja Obywatelska nie będzie mieć w tej sprawie większości, co nie oznacza oczywiście, że temat w tym roku się nie pojawi.

| red: bs

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Część mieszkańców Michałowa zapłaci więcej za odbiór śmieci

4.01.2021, 08:36

Część mieszkańców Michałowa zapłaci znacznie więcej za odbiór śmieci niż dotychczas. Na ostatniej sesji miejskiej radni zdecydowali o zmianie sposobu naliczania opłat za odpady. To w przypadku gospodarstw z większą liczbą mieszkańców oznacza spore podwyżki.


Ceny "małpek" w górę od nowego roku

30.12.2020, 18:15

Nawet o kilka złotych droższe będą mocne alkohole sprzedawane w butelkach o małych pojemnościach.


W najbliższych pięciu latach czynsze w lokalach komunalnych mogą wzrosnąć w Suwałkach nawet o jedną trzecią

10.12.2020, 08:07

Zakłada to wieloletni program gospodarowania zasobem mieszkaniowym do 2025 roku. Radni mają go przyjąć na najbliższej sesji.


W Augustowie od stycznia wzrosną podatki od nieruchomości

8.12.2020, 09:14

Na ostatnim posiedzeniu radni zadecydowali, że będą one wyższe o około 3,5 proc.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR WOMENS VOICE

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok