Radio Białystok | Wiadomości | Aktywiści i leśnicy nie rezygnują z walki o Las Solnicki - zostało kilka dni na skargę do WSA

Aktywiści i leśnicy nie rezygnują z walki o Las Solnicki - zostało kilka dni na skargę do WSA

autor: Marcin Mazewski

16.03.2021, 17:11, akt. 20:32

Aktywiści, mieszkańcy i leśnicy nie rezygnują z walki o ocalenie Lasu Solnickiego. Chodzi o przeznaczone do wycinki 14,5 tysiąca drzew w pobliżu lotniska Krywlany, które nie pozwalają na pełne wykorzystanie długości pasa i blokują dalszy rozwój inwestycji.

źródło: Facebook Nadleśnictwo Dojlidy, Lasy Państwowe
źródło: Facebook Nadleśnictwo Dojlidy, Lasy Państwowe

W lutym SKO podtrzymało decyzję urzędu miejskiego ws. usunięcia blisko 80 hektarów naturalnych przeszkód lotniczych. Nadleśnictwo Dojlidy i stowarzyszenie Okolica - jako strona w sprawie - mają jeszcze kilka dni na zaskarżenie decyzji do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. 

Najprawdopodobniej z tego prawa skorzystamy - zapowiadają zarówno leśnicy, jak i obrońcy lasu.


- Teraz przygotowujemy się do odwołania i myślę, że będziemy się odwoływać. Jesteśmy w trakcie analizy dokumentów, które udostępniło miasto. Mieliśmy wątpliwości co do sensowności tej inwestycji i te wątpliwości zostały potwierdzone. Nadal uważamy, że decyzja o usunięciu przeszkód lotniczych jest nieprzemyślana i zbyt wczesna. (...) Wszystko wskazuje na to, że nawet po wycince będzie to nadal lotnisko, użytkowane przez wybrane osoby, które będzie na to stać, bo na pewno nie przez przeciętnego białostoczanina - mówi prezes stowarzyszenia Okolica Małgorzata Grabowska-Snarska.


Przeciwnicy wycinki Lasu Solnickiego podejmują także szereg różnych działań - m.in. online, ale nie tylko.


- Rozpoczęliśmy też akcję ulotkową. Bardzo zapraszam białostoczan na stronę solnicki.pl. Są tam bardzo ciekawe informacje, a także można z tej strony przekierować się na petycję online i podpisać protest, a także wysłać wirtualną szyszkę do pana prezydenta. Ja też zachęcam do spaceru i wzięcia realnej szyszki z Lasu Solnickiego, doczepienie bilecika, który też jest na stronie gotowy do wydruku i zaniesienie do urzędu miejskiego - dodaje Małgorzata Grabowska-Snarska.Lotnisko Krywlany będzie także tematem naszej najbliższej Wersji Lokalnej. W imieniu Adama Janczewskiego zapraszamy do słuchania w czwartek (18.03) o godz. 13:05.

Dzień Lasu

W niedzielę (21.03) - w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny - białostoczanie będą mogli świętować w Lesie Solnickim - Dzień Lasu. Zaplanowano m.in. spacery przyrodnicze, grę terenową, spotkanie z psią behawiorystką oraz potańcówkę z Kapelą Batereja. Wszystko to w ramach ogólnopolskiej oddolnej akcji obywatelskiej "Wspólny Las".


| red: maj, lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Ekspertyzy: możliwe regularne loty z Krywlan - warunkiem wycinka części lasu

4.03.2021, 16:55

Najpóźniej w 2025 r. możliwe byłoby uruchomienie lotniczych połączeń pasażerskich z białostockiego lotniska Krywlany - wynika z analiz, na których opiera się miasto. Do korzystania z pełnej długości obecnego pasa startowego konieczna jest jednak wycinka blisko 15 tys. drzew.


Nie będzie cmentarza na terenie Lasu Turczyńskiego - kuria szuka innej lokalizacji

4.03.2021, 10:07

Władze gminy Choroszcz nie będą się odwoływały od decyzji ministra klimatu i środowiska, który odmówił wycinki części lasu Turczyńskiego pod planowaną nekropolię białostockiej kurii.


Leśnicy nie wykluczają zaskarżenia decyzji w sprawie wycinki Lasu Solnickiego do WSA

1.03.2021, 07:30

Chociaż SKO nie znalazło podstaw do uchylenia decyzji prezydenta Białegostoku w sprawie wycinki w Lesie Solnickim, to wciąż nie jest ona prawomocna.


Sławomir Sarnowski

26.02.2021, 08:13

"Drzewa przy lotnisku Krywlany będą wycięte na razie tylko z jednej strony. Jeżeli byłyby wycięte na wiosnę, to swobodnie do wakacji, do lipca można wszystko uruchomić" - mówi Sławomir Sarnowski.


Władze Białegostoku będą mogły wyciąć tysiące drzew w Lesie Solnickim koło lotniska

23.02.2021, 17:58

Jest zgoda na wycięcie prawie 15 tys. drzew w Lesie Solnickim niedaleko białostockiego lotniska na Krywlanach.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Gala XX edycji Podlaskiej Marki, fot. Sylwia Krassowska
REGION
24.05.2024, 07:34, akt. 25.05.2024, 13:18

Finał Podlaskiej Marki już za nami [zdjęcia]
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok