Radio Białystok | Gość | Sławomir Sarnowski - prezes spółki Aero Partner, która zarządza lotniskiem na Krywlanach

Sławomir Sarnowski

prezes spółki Aero Partner, która zarządza lotniskiem na Krywlanach

26.02.2021, 08:13, akt. 12:07

"Drzewa przy lotnisku Krywlany będą wycięte na razie tylko z jednej strony. Jeżeli byłyby wycięte na wiosnę, to swobodnie do wakacji, do lipca można wszystko uruchomić" - mówi Sławomir Sarnowski.

Sławomir Sarnowski, screen z rozmowy
Sławomir Sarnowski, screen z rozmowy

Ze Sławomirem Sarnowskim rozmawia Adam Janczewski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Utwardzony pas startowy na białostockim lotnisku Krywlany jest gotowy od 2,5 roku, jednak wciąż nie można w pełni korzystać z jego parametrów - nie mówiąc już o regularnych lotach.

Na przeszkodzie wciąż stoją drzewa w Lesie Solnickim, które stanowią tak zwane przeszkody w ruchu lotniczym. Jaka jest przyszłość lotniska w stolicy regionu? O tym ze Sławomirem Sarnowskim - prezesem spółki Aero Partner, która zarządza lotniskiem na Krywlanach - rozmawia Adam Janczewski.


Adam Janczewski: Panie prezesie, jest zgoda Samorządowego Kolegium Odwoławczego na wycięcie prawie 15 tys. drzew w Lesie Solnickim, niedaleko białostockiego lotniska Krywlany. Jeżeli nie będzie zaskarżona ta decyzja, to co to oznacza, poza dużą stratą dla środowiska? 

 


Sławomir Sarnowski: Na razie tylko na jednym kierunku usuniemy drzewa, są to przeszkody lotnicze dla wybudowanego pasa startowego. Jeżeli będą drzewa wycięte na tym kierunku, od strony wschodniej, próg pasa startowego wróci na swoje miejsce zgodnie z dokumentacją i już na tym kierunku pas będzie mógł być eksploatowany w pełnych swoich parametrach projektowych.

 


Co to są te przeszkody w ruchu lotniczym w przypadku białostockich Krywlan? O jakiej wysokości drzew mówimy? Ja w tej chwili z głowy nie powiem. Drzewa, które są przeszkodą lotniczą, powodują to, że z jednej i z drugiej strony próg został przesunięty o prawie 300 m. To są drzewa, które mają po 20 metrów wysokości, to jest parędziesiąt hektarów lasu. Wycięcie spowoduje, że samolot będzie mógł bezpiecznie lądować na tym lotnisku, drzewa nie będą stały w linii lądowania, nie będą tego zakłócały.

 


Jak pan myśli, ile te prace związane z wycinką mogą potrwać? Innymi słowy - po jakim czasie pas startowy na Krywlanach będzie mógł być w pełni wykorzystany? 

 


Panie redaktorze, prowadziłem rozmowę z Lasami Państwowymi, to sama wycinka, jak tam wejdą harvestery, będzie trwała około miesiąca. Jak tylko będzie wycięte, to biorąc pod uwagę to, że trzeba tam uzupełnić malowania, w zależności także od temperatury, czy nie będzie jeszcze mrozu, czy już będzie wiosna, to w ciągu miesiąca będzie można uruchomić ten pas przy pełnych jego parametrach. Tak naprawdę to najdłużej trwają te wszystkie procedury… Kwestie formalne mamy już za sobą… Powiedział pan, że kiedy stopnieje śnieg, można byłoby te pasy malować na wiosnę. Czyli uważa pan, że to będzie ten czas, kiedy Krywlany będą działać w pełnym zakresie?Jeżeli drzewa byłyby wycięte na wiosnę, to swobodnie do wakacji, do lipca można wszystko uruchomić.


 

Czy w przyszłości nie będzie potrzebna kolejna wycinka? Może ekspertem w dziedzinie przyrody nie jestem, ale zakładam, że te drzewa, które nie osiągnęły teraz pewnego poziomu i nie zostały wycięte, one przecież cały czas będą rosły i kiedyś mogą stanowić przeszkodę.

 


Albo drzewo w lesie jest, albo go nie ma. Niezależnie od tego ile to drzewo wchodziłoby w tę powierzchnię ograniczającą na podejście do lądowania, czy 10 cm, czy 5 cm, zgodnie z procedurami to drzewo nie będzie podlegało skróceniu o 10 cm tylko wycięciu. Po wycięciu tych drzew przez długo tutaj ten problem nie będzie występował. To nie jest sprawa najbliższych lat.Zakładając już, że wytniemy wszystko wokół Krywlan co trzeba, co to da przeciętnemu białostoczaninowi? Kiedy taki zwykły Kowalski czy Janczewski będzie mógł sobie polecieć z Krywaln? 


 

Jak będzie uruchomiony pas w pełnych swoich parametrach, będą możliwe tutaj starty lądowania samolotów. Na początku na pewno to by się wiązało z samolotami czarterowymi, z tego względu, że żeby uruchomić tutaj port lotniczy z jakąś regularnością, to jeszcze troszeczkę trzeba tę infrastrukturę powiększyć. Natomiast dla przeciętnego białostoczanina to jest informacja, że klub sportowy będzie mógł przyjąć swoich gości, którzy przylecą samolotem czarterowym, mam na myśli np. Jagiellonię, sami też będą mogli wynająć taki większy samolot i nim polecieć na mecz. 

 


Pytam, bo wiele osób stawia taki zarzut, że w mieście powstała wielomilionowa inwestycja i niewiele się tam dzieje, trzeba będzie dość znacznie ingerować w środowisko naturalne, a to wszystko po to, by pewna wąska grupa, uprzywilejowanych, zamożnych ludzi, czy też pewna grupa środowisk typu kluby piłkarskie, ale chodzi tu głównie o przedsiębiorców, mogła z tej infrastruktury lotniskowej korzystać.


 

Czy ktoś sobie zadaje pytanie, jak budowana jest jakaś ulica miejska, komu to przyniesie efekt? Można powiedzieć, że tylko tym mieszkańcom, którzy w tej okolicy mieszkają, natomiast całemu Białostokowi coś daje? Nic nie daje. A czy ktoś dyskutuje na ten temat? To w dalszym ciągu jest polepszanie parametrów infrastruktury tutaj lokalnej, co powoduje to, że rośnie atrakcyjność białostockiego regionu, podlaskiego. Przede wszystkim taki pas startowy służy celom gospodarczym.

 


"Przed wybuchem pandemii LOT był zainteresowany uruchomieniem regularnych lotów z Krywlan. Liczymy, że po ustaniu pandemii wrócimy do tematu". Czy zna pan panie prezesie ten cytat?

 


Ja wiem, że takie rozmowy były prowadzone i one były bardzo zaawansowane, znam opinię prezesa LOT-u, sam z nim osobiście rozmawiałem i mówił wyraźnie, że jest bardzo zainteresowany tym kierunkiem, ale to wszystko się odbywało przed pandemią, nikt nie wiedział, że ta pandemia tyle popsuje.   Ja tylko powiem dla tych, którzy nie wiedzą, że był to cytat z prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego. Złośliwi dodają, że można też powiedzieć, że przed pandemią już prawie była koncesja na lądowanie smoków i statków kosmicznych na Krywlanach. W ten sposób to można snuć każdą opowieść powiedzmy z pogranicza fantasy i science fiction. 

 


Żeby coś zrobić, trzeba rozpocząć proces i takim rozpoczęciem tego procesu na Krywlanach były właśnie prowadzone te rozmowy. Wiadomo, takie sprawy, takie inwestycje, takie programy, wdrażanie takich pomysłów, nie odbywa w ciągu jednego roku, to jest sprawa kilku lat.

 


W rozmowie z Polskim Radiem Białystok pan z kolei w czerwcu 2019 roku mówił, że na początku, na Krywlanach miałyby lądować samoloty czarterowe i samoloty cargo. Jak pan myśli, zakładając optymistycznie, że już w tym roku uda się powiększyć ten zakres pasa startowego, uzyskać jego pełną wydajność, to kiedy takie loty czarterowe i cargo mogłyby już być? Czy są już takie rozmowy, czy jednak pandemia sparaliżowała wszystkie negocjacje i mimo tego, że lotnisko będzie już miało pełne moce, to i tak nie ma żadnych rozmów i zainteresowania? Przed pandemią było potężne zainteresowanie, ta pandemia wszystko popsuła. Natomiast ja powiem jeszcze jedną rzecz, taka sprawa, która na pewno w pierwszej kolejności musi być załatwiona, to koncesjonowana stacja tankowania. Chociaż jest w tej chwili możliwość tankowania paliwa na lotnisku, to wymagałoby to doszlifowania.

 


Czyli żeby cokolwiek wylądowało na Krywlanach i stąd wystartowało, to musi być jeszcze stacja paliw?


 

Tutaj nafta jest, więc zatankować można, tylko żeby paliwo było cały czas dostępne, dla takich lotów, które będą się odbywały regularnie, to już wymagałoby to przygotowania stacji.

 


Ile taka stacja mogłaby kosztować? 

 


Jest firma, która zajmuje się paliwami lotniczymi w Polsce, ona bez udziału środków miasta bardzo chętnie przyjdzie i na własny koszt pobuduje taką stację. 

 


Mówił pan też, że potrzeba inwestycji, żeby mogły odbywać się regularne loty z Krywlan. O jakie inwestycje chodzi?

 


O hol przyjęcia pasażerów. Musi być pomieszczenie, które będzie spełniało parametry bezpieczeństwa, gdzie będzie można odprawić odlatujących i odprawić przylatujących.

 

| red: sk


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Szpiedzy, wielka historia i miłość
Marcin Moniuszko, fot. Monika Kalicka

prof. Marcin Moniuszko

kierownik Kliniki Alergologii i Chorób Wewnętrznych USK w Białymstoku
16.04.2021

- Zdarza się, że objawy infekcji koronawirusowej potrafią rozpoczynać się takimi objawami jak nieżyt nosa czy objawy zapalenia zatok, co może być mylące dla części osób, np. tych, które mają alergię. Warto zachować czujność.

dr Marek Bartoszewicz, fot. Joanna Szubzda

dr Marek Bartoszewicz

z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku
15.04.2021

- Przemęczyliśmy się z pandemią ponad rok. Szkoda by było ten ogromny wysiłek zmarnować na ostatniej prostej. Wytrzymajmy jeszcze kilka tygodni, przestrzegając zasad profilaktyki, a jestem pewien, że te wskaźniki dla naszego województwa również staną się o wiele bardziej optymistyczne.

Tadeusz Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

Tadeusz Truskolaski

prezydent Białegostoku
15.04.2021

"Dziennie z Krywlan miałyby być trzy połączenia - dwa krajowe i jedno zagraniczne. Jedno do Warszawy, jedno do innego miasta, może to być np. Gdańsk, Wrocław czy Poznań i jedno zagraniczne - Frankfurt albo Monachium" - mówi Tadeusz Truskolaski.


Dominika Łapińska, archiwum prywatne

Dominika Łapińska

Przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta Białegostoku
14.04.2021

Przez prawie cały rok szkolny uczniowie szkół ponadpodstawowych uczą się zdalnie. O ile ci z młodszych klas mogą jeszcze przed wakacjami wrócić do zajęć stacjonarnych, to nie stanie się to w przypadku maturzystów.

Paweł Kukiz, foto: Lech Pilarski

Paweł Kukiz

lider partii Kukiz'15
14.04.2021

"Dzisiaj spotkam się z całym swoim kołem i będziemy rozmawiać o Krajowym Planie Odbudowy" - mówi Paweł Kukiz.

Paweł Usow, fot. Jarosław Iwaniuk

Paweł Usow

białoruski politolog i analityk
13.04.2021

- Żyjemy w takim kraju, że nawet biało-czerwono-białe skarpetki mogą być pretekstem do aresztu i kar finansowych. Dla Białorusi za rządów Łukaszenki już nie będzie żadnego światełka w tunelu.


prof. Aleksandra Zasada, fot. własne

prof. Aleksandra Zasada

kierownik zespołu badania Surowic i Szczepionek NIZP-PZH.
12.04.2021

"Dzieci, nawet jeśli rzadko chorują, przechodzą zakażenie bezobjawowo, to jednak przenoszą tego wirusa. Dlatego ważne jest, aby je zaszczepić" - mówi prof. Aleksandra Zasada.

Jarosław Jatel, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Jatel

działacz w kole Związku Dużych Rodzin
9.04.2021

"W kole Związku Dużych Rodzin chcemy się wspierać, żeby ludzie byli razem, żeby pokazywali, że duża rodzina to nie jest patologia, tylko to jest coś naprawdę bardzo zdrowego" - mówi Jarosław Jatel.

Adam Dembowski, fot. Sylwia Krassowska

Adam Dembowski

hodowca gołębi
9.04.2021

"Ptaki zawsze były obecne w moim życiu. Ta pasja zrodziła się we wczesnych, dziecięcych latach" - mówi Adam Dembowski, który gołębiami zajmuje się prawie 60 lat.


Andrzej Trybusz, screen z rozmowy

dr Andrzej Trybusz

były Główny Inspektor Sanitarny
8.04.2021

"Moim zdaniem za dwa miesiące możemy zaobserwować to, że liczba hospitalizacji i co najważniejsze - liczba zgonów - zmniejszy się. Będzie to wynikało z faktu, że przede wszystkim w znacznym odsetku zostaną zaszczepieni seniorzy" - mówi dr Andrzej Trybusz.

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
7.04.2021

Zgodnie z zapowiedziami rządu punkty szczepień masowych mają działać za niespełna dwa tygodnie. - Założeniem było to, żeby w każdym powiecie powstał co najmniej jeden taki punkt. Do tej pory mamy 40 zgłoszeń, a nie jest to lista zamknięta.

Krzysztof Krawczyk w Polskim Radiu Białystok, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Krawczyk

piosenkarz
6.04.2021

"Trzeba kochać ludzi, dla których się śpiewa. Widzę przy wejściu na scenę, jak oni reagują na mnie. Znają wszystkie moje piosenki, od A do Z" - mówił Krzysztof Krawczyk.


Magdalena Kartasińska, mat. pras.

Magdalena Kartasińska

dietetyk kliniczny
6.04.2021

"Część osób negatywnie odbiera pracę zdalną. Te osoby deklarują zmniejszenie efektywności, częstsze zajadanie stresu, mają gorsze nawyki żywieniowe, a więc częściej tyją" - mówi Magdalena Kartasińska.

fot. Sylwia Krassowska

bp Henryk Ciereszko

administrator archidiecezji białostockiej
2.04.2021

- Czasami mówimy, że święta wielkanocne to przede wszystkim święconka. Nie pochwalam takiego myślenia. To nie jest istota, ale czasami ta tradycja u niektórych mogła za bardzo dominować, więc może, gdy są ograniczenia, zwrócimy się ku temu, co jest prawdziwym wymiarem przeżywania Wielkanocy.

Maciej Kawecki, fot. Joanna Szubzda (archiwum)

dr Maciej Kawecki

prezes Instytutu Lema, ekspert ds. cyfryzacji
1.04.2021

- Żyjemy w czasach tzw. postprawdy, w których oceniamy rzeczywistość przez pryzmat subiektywnych okoliczności, a nie faktów. To wszystko skutkuje tym, że postawa krytyczna dzisiaj jest jedyną receptą na bezpieczeństwo w przestrzeni cyfrowej.


ks. Jerzy Sęczek, fot. Sylwia Krassowska

ks. Jerzy Sęczek

dyrektor Caritas Archidiecezji Białostockiej
31.03.2021

"Trzeba zatroszczyć się o bezpieczeństwo seniorów, oczywiście maseczki, dezynfekcja, ale bądźmy z nimi. Pacjent otoczony miłością zdrowieje szybciej" - mówi ks. Jerzy Sęczek.

Mieczysław Baszko, foto: Monika Kalicka

Mieczysław Baszko

poseł Porozumienia
31.03.2021

"Polski parlament jest bardzo mocno zaniepokojony tym, co się dzieje z mniejszością polską na Białorusi. To pokazuje innym państwom z Unii Europejskiej, żeby przeciwstawiali się i pomogli w rozwiązaniu tego kryzysu" - mówi Mieczysław Baszko.

Agnieszka Otapowicz, fot. Joanna Szubzda (archiwum)

Agnieszka Otapowicz

agentka nieruchomości REcentrum
30.03.2021

Od 6-7 tys. do nawet 10 tys. zł za metr w centrum - tyle zapłacimy za mieszkanie w Białymstoku. - Ciągle dużą popularnością cieszą się tzw. kawalerki. Ludzie szukają też czegoś docelowo dzieciom, a na ten moment na wynajem, więc popularne są również mieszkania dwupokojowe.


prof. Bogdan de Barbaro, fot. z archiwum prywatnego

prof. Bogdan de Barbaro

psychiatra i psychoterapeuta
30.03.2021

Dbanie o relacje z innymi i poczucie własnej sprawczości - to niezwykle ważne czynniki przetrwania pandemii - podkreśla prof. Bogdan de Barbaro.

podkom. Edyta Wilczyńska, fot. KWP Białystok

podkom. Edyta Wilczyńska

z zespołu prasowego podlaskiej policji
29.03.2021

- Policjanci generalnie nie będą prowadzić wyrywkowych kontroli w czasie świąt. Oczywiście będziemy reagować i reagujemy na każde zgłoszenie, które do nas wpłynie - czy dotyczące łamania obostrzeń w świątyniach, w sklepach czy w domach.

Karolina Cicha & Spółka w Studiu Rembrandt Polskiego Radia Białystok, fot. Joanna Szubzda

Karolina Cicha

nominowana do Fryderyków 2021 w kategorii Album Roku - Muzyka Świata
27.03.2021

"Zwykle inspirujemy się tą stroną świata, z której pochodzimy. Dla mnie jest to właśnie moje rodzinne Podlasie" - mówi Karolina Cicha.


Katarzyna Hamer, fot. arch. wł.

Katarzyna Hamer

psycholog
26.03.2021

Zmęczenie życiem w pandemii i tęsknota za normalnością - m.in. to sprawia, że wiele osób lekceważy obostrzenia sanitarne. Niektórzy stosują też mechanizm zaprzeczania i w ten sposób radzą sobie z kryzysem i lękiem - mówił nasz gość.

Paweł Usow, fot. Jarosław Iwaniuk

dr Paweł Usow

politolog, kierownik Centrum Analiz i Prognoz Politycznych
25.03.2021

Prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys - aresztowana przez białoruskie służby. Jeden z działaczy związku Andrzej Poczobut - zatrzymany. Reżim Aleksandra Łukaszenki zaognia konflikt dyplomatyczny z Polską.

prof. Robert Flisiak, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Flisiak

prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
25.03.2021

"Należy jak najszybciej zaszczepić jak największą liczbę osób, bo te szczepienia dają efekt. (...) Każdy dzień bez zaszczepienia to jest ryzyko również śmierci" - mówi prof. Robert Flisiak.


Robert Ćwikowski, fot. Joanna Szubzda

Robert Ćwikowski

z Pracowni Psychoedukacji i Profilaktyki "Noezis"
24.03.2021

"Starsi ludzie często czują się zaniedbani przez dzieci, przez wnuków i w momencie, kiedy mogą pomóc - chociażby daniem pieniędzy - cieszą się, że w końcu są potrzebni" - mówi Robert Ćwikowski.

Maciej Maciejewski, fot. Joanna Szubzda (archiwum)

Maciej Maciejewski

synoptyk z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Białymstoku
23.03.2021

- Pracuję w biurze prognoz 40 lat i zmiany, jakie nastąpiły w tym czasie, są przeogromne. Co najważniejsze, w tej chwili modele matematyczne opisujące atmosferę pozwalają nam prognozować ze znacznie większym wyprzedzeniem.

Eugeniusz Ławreniuk, fot. Monika Kalicka (archiwum)

Eugeniusz Ławreniuk

właściciel jednego z białostockich biur podróży
23.03.2021

"To pierwszy krok ku temu, żeby rynek turystyczny zaczął się w miarę odradzać". Tzw. paszporty covidowe mogą być szansą dla branży turystycznej na wyjście z kryzysu. Mają zawierać informacje o szczepieniach, przebytej chorobie lub wyniku testu.


Marek Jadeszko, fot. Joanna Szubzda (archiwum)

Marek Jadeszko

zastępca dyrektora do spraw usług wodnych Wód Polskich w Białymstoku
22.03.2021

- Wody zaczyna brakować w miejscach, w których dotychczas było jej pod dostatkiem. Obecnie ponad 2 mld ludzi na świecie, w tym w Europie, nie ma dostępu do czystej wody pitnej. W ciągu najbliższej dekady dostępność ta może spaść aż o 40 proc.

Jarosław Zieliński - Fot. Robert Bońkowski

Jarosław Zieliński

przewodniczący Podlaskiego Zespołu Parlamentarnego, poseł Prawa i Sprawiedliwości
19.03.2021

- Musimy teraz postawić sprawę budowy drogi ekspresowej między Białymstokiem a Augustowem twardo i jasno, bo jeśli tego nie zrobimy, to może ona nie powstać przez kolejne dziesięciolecia. Jednocześnie zależy nam na rozbudowie drogi z Białegostoku przez Mońki i Grajewo do Ełku - mówi gość Radia Białystok, przewodniczący Podlaskiego Zespołu Parlamentarnego poseł Jarosław Zieliński z Prawa i Sprawiedliwości.

Dorota Wyszkowska, fot. Monika Kalicka

Dorota Wyszkowska

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
19.03.2021

W kwietniu rozpoczyna się Narodowy Spis Powszechny. - Zachęcamy, by każdy sam spisał się elektronicznie. Zakładamy, że wywiady bezpośrednie będą tak naprawdę realizowane w ostateczności.


prof. Joanna Zajkowska

prof. Joanna Zajkowska

podlaski wojewódzki konsultant ds. epidemiologii
18.03.2021

"Udział wariantu brytyjskiego bardzo wpływa na przyspieszenie epidemii, na liczbę zakażonych przypadków" - mówi prof. Joanna Zajkowska.

Dariusz Piontkowski, fot. Barbara Sokolińska

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji i nauki
17.03.2021

- Mamy nadzieję, że szczepienia nauczycieli pomogą w powrocie do szkół. Za kilka tygodni, jeżeli uda się opanować tę wysoką falę zachorowań, możemy spokojnie rozmawiać o powrocie kolejnych roczników do nauczania stacjonarnego.

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
16.03.2021

Czy podlaskie szpitale są gotowe na trzecią falę pandemii? - Tak jak od grudnia przechodziliśmy proces uwalniania sporej liczby łóżek wydzielonych pod zagrożenia covidowe, tak teraz odwracamy tę tendencję - mówi wojewoda.


Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka (archiwum)

prof. Joanna Zajkowska

wojewódzki konsultant ds. epidemiologii
15.03.2021

- Niepokojąco zbliżamy się do tej sytuacji, która była w listopadzie. Obawiam się, że ona się powtórzy - mam nadzieję, że jednak tylko jeżeli chodzi o liczbę przypadków, a nie o brak miejsc w szpitalach.

prof. Piotr Gliński, fot. Joanna Szubzda

prof. Piotr Gliński [wideo]

minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu
12.03.2021

- W Operze były kłopoty finansowe, były jakieś problemy z prowadzeniem gospodarki finansowej, dlatego poprzedni dyrektor musiał odejść. W tej chwili reformujemy Operę, a w związku z tym ona także potrzebuje dodatkowego wsparcia.

Katarzyna Dąbrowska, fot. Marcin Gliński

Katarzyna Dąbrowska

sołtys wsi Sochonie
11.03.2021

Kiedyś tabliczka z napisem sołtys oznaczała, że w tym domu znajdziemy często jedyny telefon we wsi. Na czym polega współczesne sołtysowanie?
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok