Radio Białystok | Wiadomości | Będzie proces ws. naruszenia nietykalności cielesnej aktywistki podczas wiecu wyborczego w Białymstoku

Będzie proces ws. naruszenia nietykalności cielesnej aktywistki podczas wiecu wyborczego w Białymstoku

13.04.2021, 13:48, akt. 20:06

Choć pokrzywdzona aktywistka pojednała się z oskarżonym, to i tak będzie proces w sprawie naruszenia jej nietykalności cielesnej.

fot. Marta Nazarko
fot. Marta Nazarko

Będzie proces ws. naruszenia nietykalności cielesnej aktywistki podczas wiecu wyborczego - relacja Marty Nazarko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Proces karny czeka 71-latka oskarżonego o naruszenie nietykalności cielesnej młodej kobiety, której miał odsłonić pierś, podnosząc koszulkę - zdecydował białostocki sąd, nie uwzględniając wniosku o warunkowe umorzenie postępowania. Sąd będzie też rozważał, czy nie doszło do przestępstwa na tle seksualnym.

Incydent miał miejsce w czerwcu 2020 roku w czasie wiecu wyborczego Andrzeja Dudy w Białymstoku. Pokrzywdzona jest aktywistką Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. Grupa młodych ludzi przyszła na wiec ubiegającego się wówczas o reelekcję prezydenta z banerem: "A co z klimatem?".

Jak wynikało z relacji aktywistów w mediach, zwolennicy Andrzeja Dudy próbowali zasłaniać ich baner swoimi, wyzywali, dochodziło też do przepychanek.


- Przy tym wszystkim nie obyło się bez komentarzy o podtekście seksualnym kierowanych do grupy nastoletnich dziewczyn przez (...) mężczyzn. Miarka się przebrała, kiedy jeden z nich podszedł do mnie, spojrzał na moją koszulkę na ramiączkach i powiedział: "to już może w ogóle zdejmij tę koszulkę", po czym podniósł ją do góry, pokazując moją nagą pierś - relacjonowała na łamach jednej z regionalnych gazet pokrzywdzona 19-latka.


Sprawa została zgłoszona policji. Ostatecznie podejrzany 71-latek usłyszał zarzut naruszenia nietykalności cielesnej dziewczyny. W zarzucie przyjęto, że "wykorzystał jej nieuwagę" i "działał na jej szkodę".

Na wniosek jego obrońcy sprawa została skierowana do mediacji, w której doszło do pisemnej ugody i pojednania. Oskarżony przeprosił, wyraził skruchę i żal, a pokrzywdzona te przeprosiny przyjęła; oświadczyła też, iż nie domaga się zadośćuczynienia i nie ma wobec niego innych roszczeń, a zgadza się na umorzenie postępowania.

We wtorek (13.04) Sąd Rejonowy w Białymstoku zajmował się na posiedzeniu wnioskiem o możliwość warunkowego umorzenia postępowania karnego w tej sprawie. Do umorzenia jednak nie doszło. Pełnomocnik pokrzywdzonej sprzeciwił się bowiem w przesłanym do sądu piśmie i wskazał na ewentualność zmiany kwalifikacji prawnej czynu. Chce, by sąd rozważył, czy w tej sprawie nie doszło do doprowadzenia 19-latki do poddania się "innej czynności seksualnej", gdy sprawca działa "przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem".

Obecny na posiedzeniu obrońca oskarżonego przypominał, że sama pokrzywdzona nie żądała ukarania oskarżonego i godziła się - w zawartej ugodzie - na umorzenie postępowania. - Teza o zmianie kwalifikacji prawnej jest nieuprawniona - mówił mec. Rafał Goździewski. Sąd jednak uznał, nie uzasadniając swego postanowienia, że wobec wniosku pełnomocnika konieczne jest skierowania sprawy na rozprawę. Proces ma rozpocząć się w drugiej połowie maja.


źródło: PAP | red: wsz, zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Koniec procesu apelacyjnego ws. produkcji narkotyków w Jedwabnem

12.04.2021, 18:18

Przed białostockim sądem zakończył się proces apelacyjny trzech mężczyzn oskarżonych m.in. o produkcję amfetaminy i marihuany na dużą skalę. Mieli się tym zajmować na jednej z posesji w Jedwabnem koło Łomży.


Będzie proces wz. z hasłami wznoszonymi na marszu ONR w Białymstoku

7.04.2021, 16:27

Będzie proces z subsydiarnego aktu oskarżenia związany z hasłami wykrzykiwanymi na marszu zorganizowanym kilka lat temu przez ONR w Białymstoku - zdecydował w środę (7.04) sąd okręgowy. Oddalił wnioski części z siedmiu osób oskarżonych o umorzenie sprawy; proces ma się rozpocząć za miesiąc.


Rok więzienia w zawieszeniu i dozór kuratora za rzucenie w policjantów kostką brukową podczas Marszu Równości

22.03.2021, 15:56

Na rok więzienia w zawieszeniu i konieczność zapłaty na cel społeczny 3 tys. zł świadczenia pieniężnego skazał w poniedziałek (22.03) Sąd Rejonowy w Białymstoku młodego mężczyznę oskarżonego m.in. o czynną napaść na policjantów w czasie Marszu Równości. Skazany był uczestnikiem kontrmanifestacji. Wyrok nie jest prawomocny.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

źródło: stock.adobe.com
REGION
15.05.2021, 08:07, akt. 08:12

Promy na Bugu wznawiają kursowanieNoc Muzeów 2021 - Opera i Filharmonia Podlaska, fot. Joanna Szubzda
KULTURA
14.05.2021, 11:12, akt. 16.05.2021, 09:18

Noc Muzeów - atrakcje w Podlaskiem [zdjęcia]


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok