Radio Białystok | Wiadomości | Będzie proces wz. z hasłami wznoszonymi na marszu ONR w Białymstoku

Będzie proces wz. z hasłami wznoszonymi na marszu ONR w Białymstoku

7.04.2021, 16:27, akt. 16:33

Będzie proces z subsydiarnego aktu oskarżenia związany z hasłami wykrzykiwanymi na marszu zorganizowanym kilka lat temu przez ONR w Białymstoku - zdecydował w środę (7.04) sąd okręgowy. Oddalił wnioski części z siedmiu osób oskarżonych o umorzenie sprawy; proces ma się rozpocząć za miesiąc.

Marsz Obozu Narodowo-Radykalnego w Białymstoku, 16.04.2016 (Archiwum)
Marsz Obozu Narodowo-Radykalnego w Białymstoku, 16.04.2016 (Archiwum)

Na obchody 82. rocznicy powstania ONR zorganizowane w Białymstoku niemal dokładnie pięć lat temu, złożyła się m.in. msza św. w archikatedrze i marsz ulicami miasta z udziałem ok. czterystu osób.

Według publikowanych w mediach nagrań z niektórych fragmentów marszu, jego uczestnicy krzyczeli m.in.: "My Europę obronimy, islamistów nie wpuścimy, "Narodowy radykalizm", "Polacy przeciw imigrantom", "Śmierć wrogom ojczyzny" czy "Wielka Polska katolicka".

Jedno ze śledztw - prowadzone najpierw w Białymstoku, a potem w Warszawie - dotyczyło podejrzeń nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych lub wyznaniowych, ale ostatecznie zostało prawomocnie umorzone. To otworzyło jednak drogę do subsydiarnego aktu oskarżenia stron uznanych tam za pokrzywdzone. Z tego prawa skorzystał Rafał Gaweł, związany z Ośrodkiem Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.

Obecnie przebywa on w Norwegii, gdzie uzyskał azyl polityczny. W Polsce prawomocnie skazany jest na dwa lata więzienia za oszustwa przy prowadzeniu działalności gospodarczej. Niedawno Sąd Najwyższy oddalił kasację złożoną przez obrońcę w jego sprawie, uznając ją za bezzasadną; ocenił też, że nie ma żadnych powodów do uznania, że skazany jest prześladowany.


Rafał Gaweł zarzuca uczestnikom marszu nawoływanie do nienawiści

W subsydiarnym akcie oskarżenia dotyczącym marszu ONR z kwietnia 2016 roku Rafał Gaweł zarzuca siedmiu konkretnym działaczom środowisk narodowych, że wobec przedstawicieli społeczności żydowskiej, w tym wobec niego, kierowali groźby karalne poprzez okrzyki "a na drzewach zamiast liści będą wisieć syjoniści", czym mieli oni publicznie nawoływać do nienawiści na tle różnic narodowościowych.

Sąd Okręgowy w Białymstoku rozpatrywał w środę na posiedzeniu wnioski oskarżonych, m.in. o umorzenie postępowania (z powołaniem się na argument, że Gawła nie można uznać w tej sprawie za pokrzywdzonego, bo nie ma on korzeni żydowskich), ewentualnie o powołanie biegłego z zakresu kulturoznawstwa do oceny treści i znaczenia wznoszonych okrzyków, opisanych w subsydiarnym akcie oskarżenia.

Obrońca jednego z oskarżonych Marcin Iwanowski mówił przed sądem, że Gaweł swoje działanie opiera na "nagłaśnianiu pewnych wydarzeń, kreowaniu się na ofiarę". Mówił o braku jego wiarygodności, o liście gończym skierowanych za nim w związku z prawomocnym wyrokiem (który zapadł przed białostockimi sądami).

Sąd Okręgowy w Białymstoku wniosków oskarżonych, w tym o umorzenie postępowania karnego z powodu braku skargi uprawnionej osoby, nie uwzględnił. Sędzia Sławomir Cilulko mówił, uzasadniając postanowienie, że obecnie nie można przesądzić, jakie znaczenie dowodowe dla sprawy będzie miało np. przesłuchanie dodatkowych świadków czy dołączenie akt innego z podobnych śledztw.


- Stanowisko oskarżonych będzie można stanowczo zweryfikować dopiero po przeprowadzeniu przewodu sądowego. Wniosek o umorzenie postępowania z uwagi na to, że +czynu nie popełniono+ (...) jest obecnie przedwczesny - zaznaczył sędzia Cilulko.


Sędzia Sławomir Cilulko zwracał też uwagę, że to oskarżyciel subsydiarny ponosi konsekwencje ostatecznego zakończenia sądowego postępowania karnego; chodzi o koszty procesu, ale też o ewentualność postawienia mu zarzutu tzw. fałszywego oskarżenia.

Termin rozpoczęcia procesu został wyznaczony na początek maja.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Wpłynęły zażalenia na decyzję o umorzeniu śledztwa ws. nawoływania do nienawiści przez byłego księdza Międlara

13.11.2020, 17:13

Nie uprawomocniło się postanowienie białostockiej prokuratury o umorzeniu śledztwa dotyczącego publicznego nawoływania do nienawiści przez Jacka Międlara; chodziło m.in. o kazanie wygłoszone przez niego w Białymstoku. Wpłynęły trzy zażalenia, które rozpozna miejscowa prokuratura regionalna.


Białostocka prokuratura umorzyła śledztwo dot. nawoływania do nienawiści przez J. Międlara

22.09.2020, 19:28

Umorzone zostało śledztwo dotyczące publicznego nawoływania do nienawiści przez Jacka Międlara w kazaniu wygłoszonym przez niego w 2016 roku w Białymstoku i w innych publicznych wypowiedziach - poinformowała we wtorek (22.09) białostocka prokuratura okręgowa. Postanowienie nie jest prawomocne.


Śledczy ponownie sprawdzą okoliczności przemarszu ONR w Białymstoku

7.08.2018, 15:09

Niemal przed dwoma laty prokuratura nie dopatrzyła się przestępstwa, teraz jednak śledczy ponownie sprawdzą okoliczności przemarszu działaczy Obozu Narodowo-Radykalnego w Białymstoku.


Za podziękowanie ONR-owcom stanowisko traci wicedyrektor domu dziecka w Białymstoku

8.12.2017, 15:36

Oficjalnie podziękowała za słodycze, a kilkanaście godzin później złożyła rezygnację ze stanowiska. Wicedyrektor białostockiego Domu Dziecka nr 2 poniosła surowe konsekwencje za podpis pod dyplomem dla działaczy obozu narodowo-radykalnego.


Działacze ONR nie zgadzają się ze słowami prezydenta Białegostoku i chcą przeprosin

8.08.2017, 12:41

Prawdopodobnie dojdzie do sądowej potyczki działaczy ONR z prezydentem Białegostoku Tadeuszem Truskolaskim.


Dochodzenie ws. obchodów ONR - prokuratura odmówiła przyjęcia zażaleń

2.11.2016, 16:08

Prokuratura Okręgowa w Białymstoku odmówiła przyjęcia zażaleń na jej postanowienie o umorzeniu dochodzenia ws. obchodów ONR.


Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie marszu ONR

27.09.2016, 11:40

Białostocka prokuratura nie dopatrzyła się złamania prawa podczas kwietniowego święta Obozu Narodowo-Radykalnego w Białymstoku.


Białystok: Prokuratura okręgowa przejęła śledztwo ws. obchodów ONR

17.08.2016, 12:27

Postępowanie trwa, ale poprowadzi je inny śledczy. Prokuratura Okręgowa przejęła dochodzenie ws. 82. rocznicy powstania ONR-u.


Ok. 200 osób przeszło ulicami Białegostoku w marszu "Białystok wolny od nienawiści"

11.06.2016, 17:37

Marsz zorganizowała Koalicja "Białystok wolny od nienawiści", którą tworzą ludzie z różnych środowisk


Białystok: Prokuratura wszczęła dochodzenie ws. obchodów ONR

17.05.2016, 10:21

Prokuratura Rejonowa Białystok-Południe wszczęła dochodzenie w sprawie obchodów 82. rocznicy powstania ONR.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Szpiedzy, wielka historia i miłość


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok