Radio Białystok | Wiadomości | Śledczy ponownie sprawdzą okoliczności przemarszu ONR w Białymstoku

Śledczy ponownie sprawdzą okoliczności przemarszu ONR w Białymstoku

autor: Ryszard Minko

7.08.2018, 15:09, akt. 15:18

Niemal przed dwoma laty prokuratura nie dopatrzyła się przestępstwa, teraz jednak śledczy ponownie sprawdzą okoliczności przemarszu działaczy Obozu Narodowo-Radykalnego w Białymstoku.

Marsz Obozu Narodowo Radykalnego w Białymstoku, 16.04.2016, fot. Wojciech Szubzda
Marsz Obozu Narodowo Radykalnego w Białymstoku, 16.04.2016, fot. Wojciech Szubzda

Wydarzenia z kwietnia 2016 roku

Chodzi o wydarzenia z kwietnia 2016 roku. Kilkudziesięcioosobowa grupa narodowców w zwartym szyku i ze sztandarami przeszła przez centrum miasta skandując hasła mogące nawoływać do nienawiści rasowej i wyznaniowej. Kontrowersje wzbudziło też kazanie jakie w białostockiej katedrze wygłosił do zgromadzonych działaczy ONR ksiądz Jacek Międlar.

Prokuratura okręgowa w Białymstoku umorzyła postępowanie

Po kilkumiesięcznym śledztwie białostocka prokuratura okręgowa umorzyła postępowanie uznając, że nie doszło do przestępstw z nienawiści. Natomiast kilka tygodni później podobne dochodzenie wobec wypowiedzi księdza Międlara dotyczących Ukraińców i Żydów podjęła prokuratura we Wrocławiu i skierowała akt oskarżenia w tej sprawie.

Śledztwo dotyczyło także wypowiedzi zarejestrowanych w białostockiej katedrze - zdecydowano o ponownym podjęciu umorzonego śledztwa – mówi rzecznik Prokuratury Okręgowej w Białymstoku Łukasz Janyst.

Otrzymaliśmy informację, że w stosunku do tego zdarzenia, które było objęte naszym postępowaniem, tam postępowanie przeszło już fazę przeciwko konkretnej osobie. Ponieważ nie mogą się toczyć dwa postępowania o to samo. Prokurator okręgowy podjął decyzję o podjęciu na nowo tego postępowania, które było umorzone wcześniej i dołączeniu do niego postępowania wrocławskiego, ponieważ postępowanie prokuratury okręgowej w Białymstoku to pierwotne było wszczęte wcześniej

- powiedział Janyst. 

Białostockie śledztwo prowadzone będzie pod kątem nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych i wyznaniowych. Dochodzenie obejmie tez wątki wskazane przez prokuraturę we Wrocławiu.

| red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Sąd ustali, czy suwalski sędzia był pod wpływem alkoholu już w czasie rozpraw

7.08.2018, 06:59

Sąd Dyscyplinarny przy Sądzie Najwyższym zbada, czy suwalski sędzia, który po pijanemu rozbił auto, był nietrzeźwy już w czasie prowadzonych rozpraw. Do tego czasu Waldemar M. został zwieszony w pełnieniu obowiązków. Nie kieruje też II Wydziałem Karnym Sądu Okręgowego w Suwałkach.


Suwalski sędzia zawieszony w pełnieniu obowiązków - prowadził auto pod wpływem alkoholu

6.08.2018, 11:06

Sędzia Suwalskiego Sądu Okręgowego Waldemar M. zawieszony w pełnieniu obowiązków. Nie pełni też już funkcji przewodniczącego II Wydziału Karnego tamtejszego sądu. To konsekwencje jazdy pod wpływem alkoholu i spowodowania kolizji drogowej.


Prokuratura wszczęła śledztwo dotyczące wycieku ścieków do Czarnej Hańczy

31.07.2018, 20:26

Zawiadomienie w tej sprawie wpłynęło do suwalskiej prokuratury, która w poniedziałek wszczęła śledztwo — potwierdza zastępca Prokuratora Rejonowego w Suwałkach Krystyna Szóstka.


Były szef ABW Krzysztof Bondaryk z zarzutami przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków

31.07.2018, 13:05

Były szef ABW Krzysztof Bondaryk usłyszał we wtorek (31.07) w Prokuraturze Regionalnej w Białymstoku zarzuty w sprawie przyjęcia do służby w Agencji na funkcję jego doradcy, osoby, co do której istniały okoliczności powodujące ryzyko podatności na szantaż lub wywieranie presji - podała Prokuratura Krajowa.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Szpiedzy, wielka historia i miłośćFotolia.com
WYPADEK
11.04.2021, 13:14, akt. 17:01

Mężczyzna wjechał lawetą do rowu

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok