Radio Białystok | Wiadomości | Białystok: Prokuratura okręgowa przejęła śledztwo ws. obchodów ONR

Białystok: Prokuratura okręgowa przejęła śledztwo ws. obchodów ONR

17.08.2016, 12:27, akt. 12:27

Marsz Obozu Narodowo-Radykalnego w Białymstoku, 16.04.2016 (Archiwum)
Marsz Obozu Narodowo-Radykalnego w Białymstoku, 16.04.2016 (Archiwum)

Nikt nie ma zarzutów, postępowanie trwa, ale poprowadzi je inny śledczy. Prokuratura Okręgowa w Białymstoku przejęła dochodzenie w sprawie 82. rocznicy powstania Obozu Narodowo-Radykalnego, jakie w kwietniu 2016 r. świętowano w Białymstoku.

Po dotychczasowym wielomiesięcznym śledztwie prokuratury rejonowej zdecydowano, że zajmie się nim jednostka nadrzędna. - Chodzi o wagę sprawy - wyjaśnia rzecznik prokuratury okręgowej Joanna Dąbrowska.

16 kwietnia ulicami w centrum Białegostoku przemaszerowało blisko 400 osób z flagami ONR. Skandowano wtedy hasła, których część analizowana jest pod kątem nawoływania do nienawiści rasowej i religijnej. Po marszu w białostockiej katedrze odprawiono uroczystą mszę z udziałem kontrowersyjnego księdza Jacka Międlara. W toku śledztwa analizowane będzie także kazanie, po którym zwierzchnicy duchownego zakazali mu wystąpień publicznych oraz udzielania się w mediach społecznościowych. W swym kazaniu ksiądz chwalił między innymi narodowo-katolicki radykalizm, nazywając go "chemioterapią dla ogarniętej nowotworem złośliwym Polski".

Białostockie obchody ONR były przez wiele dni komentowane w mediach. Kuria archidiecezjalna wydała po nich oświadczenie z przeprosinami wobec tych osób, które poczuły się dotknięte "zachowaniem członków ONR w katedrze białostockiej", zaś przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki wyraził "zdecydowaną dezaprobatę" dla wykorzystywania świątyni do głoszenia poglądów obcych wierze chrześcijańskiej. (PAP, oprac. rm/zmj)

Zobacz też:
Białystok: Prokuratura wszczęła dochodzenie ws. obchodów ONR

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Szpiedzy, wielka historia i miłośćFotolia.com
WYPADEK
11.04.2021, 13:14, akt. 17:01

Mężczyzna wjechał lawetą do rowu

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok