Radio Białystok | Wiadomości | Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie marszu ONR

Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie marszu ONR

27.09.2016, 11:40, akt. 11:40

Marsz Obozu Narodowo-Radykalnego w Białymstoku, 16.04.2016 (Archiwum)
Marsz Obozu Narodowo-Radykalnego w Białymstoku, 16.04.2016 (Archiwum)

Z prokuratorem okręgowym Markiem Czeszkiewiczem rozmawia Ryszard Minko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


"Nie każde wyrażenie dezaprobaty jest wzywaniem do nienawiści" - uznała białostocka prokuratura i umorzyła dochodzenie w sprawie kwietniowej manifestacji Obozu Narodowo-Radykalnego w Białymstoku.

16 kwietnia w stolicy regionu kilkuset uczestników obchodziło 82. rocznicę powstania tej organizacji. Podczas przemarszu skandowano patriotyczne i antysyjonistyczne hasła, a w białostockiej katedrze ksiądz Jacek Międlar wygłosił emocjonalne kazanie skierowane do narodowców.

"Ale co się stało?" - reportaż Ryszarda Minko

Po wielomiesięcznym postępowaniu prokuratura uznała, że uczestnikom nie można zarzucić publicznego nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych, bo - powołując się na orzeczenia Sądu Najwyższego - nie każde powszechnie nieakceptowane wyrażanie poglądów należy penalizować - mówi prokurator okręgowy Marek Czeszkiewicz.

Prokuratura: zawiadomienia nie opierały się na faktach

Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa złożyło Stowarzyszenie Przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii "Otwarta Rzeczpospolita" oraz posłanka Nowoczesnej Joanna Scheuring-Wielgus. W komunikacie prokuratury możemy przeczytać, że oględziny nagrań z przemarszu nie potwierdziły, że w jego trakcie padały okrzyki: "A na drzewach zamiast liści będą wisieć syjoniści".

Zdaniem prokuratury oba te zawiadomienia nie opierały się na faktach, a jedynie na medialnych przekazach z wydarzeń. Wezwani do prokuratury świadkowie mieli nie potwierdzić, że słyszeli podobne hasła, albo tłumaczyli, że wszystkie im się zlewały, bo było głośno.

"Duchowny odwoływał się do treści historycznych i Biblii"

Po analizie kazania w katedrze śledczy stwierdzili, że "duchowny w swoim wystąpieniu odwoływał się do treści historycznych i Biblii, wskazując negatywne przykłady zachowania przedstawicieli społeczności żydowskiej w czasach niewoli egipskiej, odnosząc je ogólnie do czasów współczesnych i bez piętnowania konkretnych narodowości oraz wywodząc na tej podstawie wzory postępowania".

Wydarzenia były komentowane w całej Polsce. Po nich ksiądz Jacek Międlar otrzymał całkowity zakaz wypowiadania się publicznie, białostocka kuria przeprosiła osoby, które mogły poczuć się urażone, a Politechnika Białostocka zaostrzyła regulamin wynajmu klubu, by w przyszłości niemożliwe było organizowanie tam podobnych imprez - zwieńczeniem obchodów był koncert zespołu kojarzonego z ruchem narodowym, który odbył się w wynajętym od uczelni klubie. (rm/kc, zmj)

Zobacz też:
Białystok: Kuria odcina się od zachowania członków ONR
Komentarze po marszu ONR w Białymstoku. Podsumowanie
Białystok: Prokuratura wszczęła dochodzenie ws. obchodów ONR

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Szpiedzy, wielka historia i miłośćFotolia.com
WYPADEK
11.04.2021, 13:14, akt. 17:01

Mężczyzna wjechał lawetą do rowu

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok