Radio Białystok | Wiadomości | Starostwo oraz dziesięć gmin utworzyły Partnerstwo Ziemia Wysokomazowiecka

Starostwo oraz dziesięć gmin utworzyły Partnerstwo Ziemia Wysokomazowiecka

autor: Adam Dąbrowski

30.05.2021, 07:33, akt. 07:42

Samorządy z okolic Wysokiego Mazowieckiego zwierają szyki. Chodzi o wspólne rozwiązywanie problemów, zmniejszenie kosztów usług komunalnych i skuteczne zabieganie o pieniądze - władze powiatu i dziesięciu gmin utworzyły Partnerstwo Ziemia Wysokomazowiecka.

fot. Adam Dąbrowski
fot. Adam Dąbrowski


W skład partnerstwa weszły wszystkie samorządy funkcjonujące na terenie powiatu.

Tworzenie dwóch lub trzech takich partnerstw w każdym województwie to pilotażowy projekt Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Jego partnerem jest także Związek Miast Polskich, którego eksperci pomogą opracować takim zespołom samorządów strategie terytorialne.


- Efektem naszej pomocy partnerstwu będzie nie tylko strategia określająca cele ważne dla całego tego obszaru, ale także wiązka konkretnych projektów, z których będą mogli skorzystać. W tym także z pieniędzy przeznaczonych na Krajowy Plan Odbudowy, w którym maja być wyodrębnione fundusze właśnie dla takich właśnie partnerstw -  mówi doradca ze Związku Miast Polskich Jerzy Żelichowski.


Większość samorządowców zawiązujących partnerstwo opowiedziało się za formułą stowarzyszenia, a wspólnie chcieliby rozwiązywać problemy m.in. związane z ciągle rosnącymi kosztami odbioru odpadów komunalnych, bezpańskimi psami i zdobywaniem funduszy na tzw. zieloną energię.  

Pomysłodawcami Partnerstwa Ziemia Wysokomazowiecka byli burmistrz Jarosław Siekierko i starosta Bogdan Zieliński, który nie ukrywa, że głównym celem stowarzyszenia ma być skuteczniejsze zabieganie o pieniądze z funduszy zewnętrznych,


- Z zazdrością patrzyliśmy jak w ostatnich latach ułatwione zadanie w zdobywaniu pieniędzy miał Białostocki Obszar Funkcjonalny. Mamy nadzieję, że w kolejnej perspektywie finansowej nasze partnerstwo, jak i pozostałe funkcjonujące w Podlaskiem także będą miały większe możliwości finansowania swoich projektów - mówi Bogdan Zieliński.


W województwie podlaskim, w ramach ministerialnego projektu Centrum Wsparcia Doradczego powstały także partnerstwa w rejonie Kolna i Augustowa z gminami nadbiebrzańskimi.  

Partnerstwo - już bez wsparcia MFiPR - zawiązują także gminy z rejonu Hajnówki, w czym pomóc im obiecał marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

- To pierwszy taki przypadek w Polsce i przykład dla innych województw – mówi Jerzy Żelichowski, dodając, że w sumie cztery podlaskie partnerstwa obejmują swoim zasięgiem ponad pół Podlaskiego.

| red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Trwa konkurs na logo i hasło promujące miasto Wysokie Mazowieckie

21.05.2021, 08:51

Od piątku (21.05) przez miesiąc (do 21.06) trwa konkurs na logo i hasło promujące miasto Wysokie Mazowieckie.


Mieszkańcy Ciechanowca będą mogli oddawać materiały do badań laboratoryjnych w swoim mieście

10.05.2021, 08:50

To koniec uciążliwych dojazdów. Od poniedziałku (10.05) mieszkańcy Ciechanowca będą mogli oddawać materiały do badań laboratoryjnych w swoim mieście.


Bożena Grotowicz będzie zarządzać szpitalem w Wysokiem Mazowieckiem

29.04.2021, 16:22

Była dyrektor szpitala w Bielsku Podlaskim Bożena Grotowicz będzie zarządzać szpitalem w Wysokiem Mazowieckiem. Na stanowisko na 6-letnią kadencję powołał ją Zarząd Powiatu.


Wysokie Mazowieckie i Siemiatycze miastami dobrego życia wg Polskiego Instytutu Ekonomicznego

21.03.2021, 12:20

Wysokie Mazowieckie i Siemiatycze zaliczone zostały do tzw. miast dobrego życia w raporcie Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIE TEATRfot. Marta Sołtys
AUGUSTÓW
10.08.2022, 12:55, akt. 13:10

W Augustowie powstał kolejny mural

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok