Radio Białystok | Wiadomości | Wysokie Mazowieckie i Siemiatycze miastami dobrego życia wg Polskiego Instytutu Ekonomicznego

Wysokie Mazowieckie i Siemiatycze miastami dobrego życia wg Polskiego Instytutu Ekonomicznego

autor: Adam Dąbrowski

21.03.2021, 12:20, akt. 12:32

Wysokie Mazowieckie i Siemiatycze zaliczone zostały do tzw. miast dobrego życia w raporcie Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Siemiatycze, fot. Joanna Szubzda
Siemiatycze, fot. Joanna Szubzda

Przewidując możliwe scenariusze rozwoju dla miast liczących do 20 tys. mieszkańców, naukowcy porównali sytuację w ponad 200 ośrodkach miejskich, w tym 11 z województwa podlaskiego.

Prognozy dotyczą nie konkretnych miejscowości, a trzech grup na jakie je podzielono. To miasta dobrego życia, niewykorzystanych szans i takie, które nie zmienią swojej sytuacji bez impulsu zewnętrznego.

Do pierwszego typu zaliczono te, które mają wysoką pozycję w regionie, dobrą sytuację finansową, i są przyjazne dla biznesu. Tu zagrożeniem może być tylko odpływ, szczególnie młodych, ludzi do większych ośrodków w poszukiwaniu jeszcze lepszych warunków.

Miasta niewykorzystanych szans są także w niezłej sytuacji ekonomicznej, ale gorszą mają tę społeczną. Same uważają się za zadbane i atrakcyjne, ale nieco mniej mogą zaoferować mieszkańcom i nie są zbyt innowacyjne. Z województwa podlaskiego do tej grupy zaliczono Czarną Białostocką, Knyszyn, Łapy, Nowogród, Michałowo i Szczuczyn. Dalsze ich losy zależą w głównej mierze od stopnia zaangażowania elit i lokalnych liderów - uważają ekonomiści.

Natomiast miasta, które potrzebują impulsu rozwojowego (m.in. Dąbrowa Białostocka, Lipsk i Rajgród) mają nie tylko złą sytuację demograficzną, ale także są słabe ekonomicznie. Same przyznają, że mają niewielkie perspektywy na rozwój, a szansę widzą tylko w zwiększeniu atrakcyjności turystycznej.

Z kolei autorzy raportu uważają, że poza aktywnością liderów ważny jest też poziom nakładów inwestycyjnych - miasta te wykorzystują np. o wiele mniej pieniędzy unijnych.


| red: bs

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Barometr zawodów - gdzie w Podlaskiem jest za dużo pracowników, a gdzie ich brakuje?

8.03.2021, 16:32

Za mało budowlańców, lekarzy czy piekarzy za dużo ekonomistów. Tak w skrócie podlaski rynek pracy oceniają eksperci. Przygotowany przez nich barometr zawodów pokazuje, gdzie w tym roku jest za dużo pracowników w określonym zawodzie, a gdzie ich brakuje.


Białystok jednym z najczystszych miast w Polsce

29.01.2021, 06:52

Wśród największych polskich miast, Białystok jest jednym z najczystszych. Tak wynika z rankingu przygotowanego przez specjalistów z firmy PSG Polska i Centrum Badań Mikrobiologicznych i Autoszczepionek z Krakowa.


Białostockie II Liceum Ogólnokształcące i Technikum Elektryczne najlepsze w Podlaskiem

27.01.2021, 14:15

W porównaniu do poprzedniego zestawienia, jeśli chodzi o pierwsze miejsca, nic się nie zmieniło. Białostockie szkoły: II Liceum Ogólnokształcące i Technikum Elektryczne są najlepsze w województwie podlaskim. Tak wynika z rankingu "Perspektyw" za 2020 rok.


Białystok jednym z najmniej zakorkowanych dużych miast w Polsce - wynika z raportu

14.01.2021, 07:10

Jednym z plusów pandemii są mniejsze korki w największych miastach. Jak podają eksperci - ruch zmalał niemal o jedną piątą w skali całego świata.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Polskie Radio Białystok na Nocy Muzeów, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, fot. Monika Kalicka
KULTURA
18.05.2024, 05:30, akt. 22:36

Zakończyła się Noc MuzeówPiast Gliwice - Jagiellonia Białystok, 18.05.2024, fot. Joanna Szubzda
JAGIELLONIA
17.05.2024, 23:29, akt. 19.05.2024, 00:33

"Sportowa Sobota" w Polskim Radiu Białystok
fot. Adam Dąbrowski
REGION
17.05.2024, 12:51, akt. 15:51

Mlekovita ma fabrykę biofermentacji

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok