Radio Białystok | Wiadomości | Barometr zawodów - gdzie w Podlaskiem jest za dużo pracowników, a gdzie ich brakuje?

Barometr zawodów - gdzie w Podlaskiem jest za dużo pracowników, a gdzie ich brakuje?

autor: Katarzyna Kozłowska

8.03.2021, 16:32, akt. 17:02

Za mało budowlańców, lekarzy czy piekarzy za dużo ekonomistów. Tak w skrócie podlaski rynek pracy oceniają eksperci. Przygotowany przez nich barometr zawodów pokazuje, gdzie w tym roku jest za dużo pracowników w określonym zawodzie, a gdzie ich brakuje.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com


0:00
0:00
Barometr zawodów - relacja Katarzyny Kozłowskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Według autorów barometru od kilku lat brakuje pracowników budowlanych i do prac wykończeniowych, a od tego roku także inżynierów, inspektorów i kierowników budowy. Pana Piotra - glazurnika z Białegostoku to nie dziwi, bo jak twierdzi - to ciężka praca, a zarobki są cztery razy wyższe za granicą i to tam wyjeżdżają młodzi budowlańcy.

Niemal w całym regionie pracodawcy szukają spawaczy i drogowców, ale już na przykład w powiatach łomżyńskim i wysokomazowieckim jest nadmiar elektryków, a w kolneńskim zdecydowanie za dużo stolarzy.

Eksperci prognozują, że w tym roku nadal będzie duże zapotrzebowanie na kierowców ciężarówek. Nie brakuje ich tylko w powiecie hajnowskim. Wysokie zarobki nie przekonują wszystkich - mówi Paweł Maciorowski, zawodowy kierowca. Wśród minusów swojej profesji wymienia na przykład długie rozłąki z rodziną czy stres spowodowany nieprzewidzianymi sytuacjami na drodze.

Jeśli chodzi o nauczycieli, to od lat brakuje tylko tych od przedmiotów zawodowych. Eksperci są zgodni, że problem wynika z niskiego wynagrodzenia i obowiązku ciągłych szkoleń. Barometr wskazuje natomiast na nadmiar filozofów, politologów i kulturoznawców, zwłaszcza w powiecie sejneńskim. Bożena Szreder z Ośrodka Pogranicze uważa, że może to mieć związek z tym szczególnym miejscem.

Trzeci rok z rzędu w Podlaskiem brakuje lekarzy zwłaszcza specjalistów, ale też pielęgniarek położnych i opiekunów osób starszych czy niepełnosprawnych. Po raz pierwszy natomiast w grupie zawodów deficytowych znaleźli się ratownicy medyczni, fizjoterapeuci i masażyści. To m.in. z powodu epidemii, ale też w wielu miejscach jak w Augustowie powstają nowe ośrodki, a rehabilitacja staje się coraz bardziej popularna w starzejącym się społeczeństwie.

Duże zapotrzebowanie na farmaceutów jest w powiatach sokólskim, kolneńskim, łomżyńskim i wysokomazowieckim.

Z kolei w większości powiatów brakować będzie kucharzy piekarzy i cukierników. Zwłaszcza ci ostatni często się nie ujawniają i pracują w szarej strefie, by uniknąć wysokich kosztów prowadzenia działalności - uważa pani Karolina, właścicielka białostockiej cukierni Słodko.

Kelnerzy i barmani powinni raczej szukać pracy w powiatach grajewskim i hajnowskim, bo np. w białostockim jest ich zdecydowanie za dużo.

W Białymstoku brakuje listonoszy, a w powiecie hajnowskim sprzątaczek i pokojówek. W Zambrowie i Bielsku przydałoby się więcej fryzjerów. Za to pod dostatkiem jest ich w Wysokiem Mazowieckiem. Dziwne może wydawać się też to, że w rolniczym regionie brakuje rolników, ale dotyczy to tylko powiatu bielskiego. Z kolei w Białymstoku przydałoby się więcej samodzielnych księgowych.

Natomiast okazuje się, że bez pracy najwięcej jest ekonomistów i to w całym kraju. "Nie martwiłbym się o nich" - mówi rektor Uniwersytetu w Białymstoku prof. Robert Ciborowski. Jego zdaniem ekonomiści potrafią sami wykreować sobie pracę i wcześniej czy później znajdą zajęcie.

W województwie podlaskim najwięcej ofert pracy wpływa do PUP w Białymstoku (32,9 proc.), a następnie w Suwałkach (9,9 proc.), a najmniej do PUP w Mońkach i Sejnach.

| red: bs, sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Białymstoku zachęcano młodzież kończącą podstawówkę do wyboru zawodów przyszłości

5.03.2021, 16:32

W ciągu najbliższych 20-25 lat ponad połowa istniejących dziś profesji zniknie z powodu zmian technologicznych, a nawet 65% dzieci obecnie rozpoczynających naukę będzie pracować w zawodach, które jeszcze nie istnieją.


Nowy zawód - specjalista ds. przestrzegania zasad walki z epidemią

25.05.2020, 16:07

Specjalista ds. przestrzegania zasad walki z epidemią - to nowy zawód, na który rośnie zapotrzebowanie we Włoszech. Kontrolerzy regulujący napływ ludzi potrzebni są w sklepach, centrach handlowych, urzędach i na plażach. Oferowane są już kursy dla kandydatów.


W Podlaskiem kończy się projekt "Dobry zawód, fajne życie"

28.03.2019, 14:15

Głównym celem była zmiana postrzegania przez uczniów i ich rodziców kształcenia w konkretnym zawodzie. W województwie podlaskim kończy się dwuletni projekt "Dobry zawód, fajne życie".


Jaki wybrać zawód, by mieć stabilną pracę? - targi zawodowe w Białymstoku

28.03.2019, 05:39

Była to okazja, by w jednym miejscu poznać oferty szkół kształcących w konkretnych zawodach i porozmawiać z pracodawcami.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


Konkurs "Zagraj z nami"
14.06.2024, 07:01, akt. 15.06.2024, 07:04

Zagraj z nami! Trwa piłkarski konkurs na naszej antenie


"Auta na Bruku" w Białymstoku, fot. Michał Romańczuk
BIAŁYSTOK
14.06.2024, 14:59, akt. 15:01

"Auta na Bruku" w Białymstoku


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok