Radio Białystok | Wiadomości | W Białymstoku zachęcano młodzież kończącą podstawówkę do wyboru zawodów przyszłości

W Białymstoku zachęcano młodzież kończącą podstawówkę do wyboru zawodów przyszłości

autor: Edyta Wołosik

5.03.2021, 16:32, akt. 16:08

W ciągu najbliższych 20-25 lat ponad połowa istniejących dziś profesji zniknie z powodu zmian technologicznych, a nawet 65% dzieci obecnie rozpoczynających naukę będzie pracować w zawodach, które jeszcze nie istnieją.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com


0:00
0:00
W Białymstoku zachęcano młodzież kończącą podstawówkę do wyboru zawodów przyszłości - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Tak uważają organizatorzy spotkania, które w piątek (05.03) odbyło się w Białymstoku, zachęcając jednocześnie młodzież kończącą podstawówkę do wyboru zawodów przyszłości. A na te - jak przekonywali - ogromny wpływ będzie mieć pandemia, bo życie wielu z nas przeniosło się do sieci.  

Jak mówi koordynator Klastra Technologicznego INFOTECH Adam Kamiński: "z punktu widzenia firm, które działają w klastrze kluczowe jest, żeby myśleć perspektywicznie o tym, co będzie za kilka lat". Dlatego - jak dodaje kierownik Pracowni Badań, Analiz i Strategii Rozwoju Edukacji w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Białymstoku - Jerzy Mantur: "warto zwracać uwagę na to, czego oczekują pracodawcy, a z badań przeprowadzonych na ich zlecenie wynika, że np. potrzebni są specjaliści bhp, ale też z szeroko rozumianej branży IT". To m.in. skutek pandemii, bo jak podkreśla wynalazca, inżynier i informatyk Petros Psyllos: "koronawirus pokazuje, że wszystko przenosi się do świata cyfrowego, a ta rewolucja cyfrowa gwałtownie przyspieszyła, bo to, co dzieje się teraz np. przez kilka miesięcy w tym zakresie, wcześniej potrzebowało kilku lat".

Ósmoklasiści obecni na spotkaniu przyznawali, że w wyborze dalszej ścieżki edukacyjnej kierują się różnymi względami. Jedni chcą kontynuować tradycje rodzinne i wybierają się do klasy biologiczno - chemicznej, bo np. rodzice są lekarzami, inni podkreślali, że najważniejsze są pasje i marzenia i to jest dla nim podstawowy wyznacznik, nawet kosztem tego, że zawód, o którym myślą, nie należy do tych najlepiej płatnych.

Zgodnie z harmonogramem opublikowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, rekrutacja do szkół ponadpodstawowych rozpocznie się 17 maja.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Agnieszka Budnik

28.01.2021, 08:24

Jeżeli nie wiemy, jaki zawód będzie dla nas najbardziej odpowiedni, możemy zgłosić się do doradcy zawodowego. "Test służy temu, żeby pomóc młodym ludziom w ujrzeniu tego, czego czasami sami nie dostrzegają".


Nowy zawód - specjalista ds. przestrzegania zasad walki z epidemią

25.05.2020, 16:07

Specjalista ds. przestrzegania zasad walki z epidemią - to nowy zawód, na który rośnie zapotrzebowanie we Włoszech. Kontrolerzy regulujący napływ ludzi potrzebni są w sklepach, centrach handlowych, urzędach i na plażach. Oferowane są już kursy dla kandydatów.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
NIETEATR Zrobie co zechce

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok