Radio Białystok | Gość | Agnieszka Budnik - doradca zawodowy

Agnieszka Budnik

doradca zawodowy

28.01.2021, 08:24, akt. 10:36

Jeżeli nie wiemy, jaki zawód będzie dla nas najbardziej odpowiedni, możemy zgłosić się do doradcy zawodowego. "Test służy temu, żeby pomóc młodym ludziom w ujrzeniu tego, czego czasami sami nie dostrzegają".

Agnieszka Budnik, fot. Monika Kalicka
Agnieszka Budnik, fot. Monika Kalicka

Z Agnieszką Budnik rozmawia Iza Serafin

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Wielu młodych ludzi stoi przed wyborem ścieżki swojej zawodowej kariery, wielu ma wątpliwości co do wcześniejszych decyzji. Jednym i drugim - mimo pandemii - mogą pomóc specjaliści z Centrum Kształcenia Ustawicznego w Białymstoku. W jaki sposób? O tym z doradcą zawodowym Agnieszką Budnik rozmawia Iza Serafin.

 

Iza Serafin: Koncentrujemy się teraz w zasadzie na jednym celu - walce z koronawirusem. Nie możemy jednak zapominać o innych problemach, na przykład tych, z którymi borykają się zamknięte wciąż w domach nastolatki stojące przed wyborem ścieżki zawodowej kariery. To do nich właśnie chcecie państwo dotrzeć ze swoją ofertą bezpłatnych spotkań z doradcami zawodowymi.


Agnieszka Budnik: Tak, jak najbardziej. W dzisiejszych czasach, tak jak pani wspomniała, są osoby, które są odizolowane, siedzą w domu i szukają pomysłu na siebie. Są niepewne jutra, niepewne swojej sytuacji związanej z pracą, a także z przyszłością edukacyjną i zawodową. Do nich właśnie kierujemy inicjatywę "Kariera na miarę potrzeb", która jest realizowana przez Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Henryka Sienkiewicza w Białymstoku, a dokładniej przez pracownie tam funkcjonujące - Lokalne Centrum Doradztwa Zawodowego i Białostocką Akademię Rodziny.


Proponujecie państwo certyfikowaną metodę stworzoną w Szwajcarii - obrazkowy test zawodów. Na czym polega innowacyjność tej metody i co ją różni od tych powszechnie stosowanych w Polsce?


Test obrazkowy Martina Achtnicha, bo właśnie tak nazywa się twórca, jest metodą projekcyjną. Każdy człowiek ma inne potrzeby. Potrzeby często są nierealizowane, powodują stres, frustrację, niezadowolenie. Poprzez ten test staramy się uświadomić, w jaki sposób człowiek może rozpoznać swoje właściwe potrzeby i jak ewentualnie później je wykorzystać w planowaniu swojej przyszłości zawodowej.

Badamy osoby za pomocą obrazków. Jest to metoda innowacyjna. Są tam dwa zestawy kart, na których są fotografie związane z czynnościami zawodowymi. Osoba, która wykonuje taki test, musi wybrać spośród wszystkich obrazków te, które najbardziej ją interesują czy najbardziej się jej spodobały. Na przykład jest obrazek, który ilustruje sztukę mięsa, i jedna osoba podczas badania powiedziała, że kojarzy się jej z kuchnią, z gotowaniem, a drugiej osobie ten sam obrazek kojarzył się z rodziną.

Na początku robimy wywiad, następnie jest badanie, a później rozmawiamy. Osoba może się dowiedzieć, czy preferuje spotkania, pracę z innymi osobami, czy woli pracę indywidualną, zespołową, czy na przykład lubi występować publicznie. Później jest to przesłanką, by wybrać ścieżkę zgodną ze swoimi potrzebami. Każdy na tym obrazku widzi coś innego. Ważne jest, żeby podczas rozmowy osoba wyjaśniła, dlaczego wybiera ten obrazek.


Czy taki test może też pomóc młodym ludziom, którzy nie są do końca zadowoleni ze swoich wyborów - np. profilu w szkole średniej? Chcą go zmienić, ale nie bardzo wiedzą na jaki. Czy to także może im pomóc w podjęciu decyzji?


Oczywiście. Przychodzą do nas też właśnie uczniowie klasy pierwszej czy drugiej liceum, którzy nie są zadowoleni z wyboru profilu. W ten sposób mogą zobaczyć, w jakim kierunku mogą iść, żeby być bardziej zadowolonym, żeby realizować swoje potrzeby.

Niezrealizowanie ich powoduje, że czujemy się zestresowani, sfrustrowani, niezadowoleni z życia, z pracy. Dlatego bardzo ważne jest, aby iść w kierunku swoich potrzeb i je realizować. I właśnie ten test służy temu, żeby pomóc młodym ludziom w ujrzeniu tego, czego czasami sami nie dostrzegają.


Te testy i spotkania z doradcami zawodowymi - dodajmy, że bezpłatne - to pierwszy krok. Macie jeszcze inne oferty.


Tak. Przygotowaliśmy z Białostocką Akademią Rodziny różne przedsięwzięcia. Styczeń i luty to badanie predyspozycji metodą obrazkowego testu zawodów Achtnicha, marzec będzie miesiącem kompetencji, a kwiecień miesiącem zdolności.


Mamy pandemię, więc doradztwo zawodowe odbywa się też w warunkach reżimu sanitarnego, czyli te testy, o których pani mówiła, możliwe są online?


Tak. Test obrazkowy możemy robić w formie tradycyjnej oraz w wersji online. Wszystkie osoby, które będą chciały taki test zrobić, prosimy o kontakt, najlepiej w formie e-maila.


Szczegóły są m.in. stronie Białostockiej Akademii Rodziny.


Tak, a także możemy wpisać w wyszukiwarkę "Lokalne Centrum Doradztwa Zawodowego". Jest wstępna rozmowa, kwalifikacja do testu. Później osoba dostaje link do wypełnienia testu w domu. Test wraca do doradcy, który sporządza opinię. Na jej podstawie omawia sytuację i co z tym dalej zrobić. Czyli tworzymy taki indywidualny plan działania dla każdej osoby.


I to też można zrobić online i osobiście?


Tak. W zależności od tego, kto, jakiej formy potrzebuje, jesteśmy gotowi na to wyzwanie.


Zachęcamy, bo to bardzo ważne w życiu, żeby dobrze wybrać zawód.


Tak. Nasze hasło w tym roku to "Kontakt z doradcą najlepszym postanowieniem w nowym roku". Te osoby, które będą korzystały z diagnozy kompetencji, będą mogły zrobić taki test, który nazywa się potocznie Testem Gallupa. Został stworzony w Instytucie Gallupa. Test bada talenty, czyli ocenia natężenie 34 cech zwanych talentami.

Ogólnie, jeżeli ktoś nas pyta, czy mamy jakieś talenty, to człowiek mówi, że nie, bo ani nie umie ładnie rysować, malować, ani śpiewać. Okazuje się, że to jest nieprawdą. Każdy z nas ma pewne talenty, których sobie często nie uświadamia. Test Gallupa ukazuje nam właśnie, że człowiek może mieć takie talenty jak na przykład empatia, elastyczność, organizowanie, bycie wizjonerem, strategiem.

Ten test jest też bardzo pomocny dla pracodawców, którzy mogą zobaczyć, czy dana osoba nadaje się do kierowania zespołem lub np. do inicjowania nowych pomysłów.

Test jest przez nas kupowany, jest dosyć drogi, a osoby, które się do nas zgłoszą, będą miały możliwość zrobienia go bezpłatnie.


Macie jeszcze oferty dla szkół.


Tak. Od ponad 12 lat prowadzimy współpracę z białostockimi szkołami. Odbywała się ona w trybie stacjonarnym. W niedługim czasie białostockie szkoły otrzymają ofertę współpracy w warunkach pandemii i będą mogły skorzystać z zajęć online. Będą to takie propozycje jak spotkania indywidualne z doradcą zawodowym badające predyspozycje, które mówią o tym, jak wybrać szkołę ponadpodstawową.

Będą też oferty poradnictwa grupowego. Tutaj mam zajęcia rozwijające umiejętności uczenia się, zajęcia "Osobowość człowieka a wybór zawodu", "Mój styl uczenia się", "Kompetencje i kwalifikacje na rynku pracy", "System edukacji", "Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych". Szkoły będą mogły skorzystać z naszej oferty bezpłatnie.

Tak jak wspominałam, z pewnymi szkołami współpracujemy bardzo długo, ale zapraszamy także szkoły, które z nami nie współpracowały, do tego, żeby skorzystać z naszej oferty.| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

„Łamacz szyfrów” Andrzeja Fedorowicza
foto: Monika Kalicka

Barbara Buraczewska

podlaska wicekurator oświaty
2.03.2021

Ponad 70 procent ankietowanych uczniów podlaskich szkół ponadpodstawowych uważa, że poziom nauczania zdalnego jest niższy niż podczas zajęć tradycyjnych, a ponad połowa chciałaby uczyć się w szkole. Prawie 65 procent pytanych wskazało, że najwięcej problemów podczas zajęć on-line jest ze zrozumieniem matematyki.

Marta Młyńczyk, fot. Sylwia Krassowska

Marta Młyńczyk

koordynator do spraw PPK w PKO Bank Polski
2.03.2021

"PPK to program trójstronny - odkłada pracownik, dokłada pracodawca, a później może dołożyć jeszcze państwo" - mówi Marta Młyńczyk.

Andrzej Górski, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Górski

fotograf
2.03.2021

"Jeżeli klisze, filmy, były dobrze przechowywane, jesteśmy w stanie wywołać te stare, cenne zdjęcia" - mówi Andrzej Górski.


foto: Monika Kalicka

prof. Jan Szczegielniak

współautor pilotażowego projektu rehabilitacji po COVID-19
1.03.2021

To nie są tylko problemy z oddychaniem. Spektrum powikłań po COVID-19 jest szerokie. - To bóle stawów, mięśni, głowy, ale także zaburzenia równowagi, koordynacji, pamięci i koncentracji. Też bezsenność - wymienia prof. Szczegielniak.

Sławomir Sarnowski, screen z rozmowy

Sławomir Sarnowski

prezes spółki Aero Partner, która zarządza lotniskiem na Krywlanach
26.02.2021

"Drzewa przy lotnisku Krywlany będą wycięte na razie tylko z jednej strony. Jeżeli byłyby wycięte na wiosnę, to swobodnie do wakacji, do lipca można wszystko uruchomić" - mówi Sławomir Sarnowski.

Beata Pogorzelska, fot. Wojciech Wojtkielewicz

Beata Pogorzelska

psychoterapeutka
25.02.2021

W czasie nauki zdalnej zdecydowanie pogorszyła się kondycja psychiczna młodzieży. "Ważne jest, żeby rodzice i nauczyciele, mimo zabiegania, spróbowali zauważyć, czy coś się dzieje z dzieckiem, i zareagowali odpowiednio wcześnie".


Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
24.02.2021

"To jest to dla nas honor i powinniśmy się z tej roli wywiązać bardzo dobrze, pomimo tego, że przyszło nam obradować w trudnym momencie." - mówi marszałek Artur Kosicki.

prof. Andrzej Górniak, fot. Joanna Szubzda

prof. Andrzej Górniak

z Wydziału Biologii UwB
23.02.2021

- Jeżeli nie będzie dużych opadów deszczu, to pokrywa śnieżna będzie powoli ustępowała. Na obszarach szczególnie zurbanizowanych mogą pojawić się jakieś lokalne podtopienia, ale na pewno nie będzie to powódź.

Joanna Reszeć, fot. Renata Reda

prof. Joanna Reszeć

z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
22.02.2021

"Przypuszcza się, że ta zakaźność wariantem południowoafrykańskim jest dużo wyższa i opisuje się, że ten wariant może przebiegać w sposób nieco bardziej powikłany, niż ten powiedzmy klasyczny wariant wirusa SARS" - mówi prof. Joanna Reszeć.


Agnieszka Romaszewska-Guzy, fot. Sylwia Krassowska

Agnieszka Romaszewska-Guzy

szefowa Biełsatu
19.02.2021

"Myślę, że to jest taki, w tej chwili początek całej serii procesów, które mają zastraszyć społeczeństwo przed wiosną, żeby się nie powtórzyło to, co było na jesieni (...) i jedną z rzeczy, którą postanowili zrobić - to zastraszyć dziennikarzy"

Tomasz Kleszczewski, fot. Monika Kalicka

Tomasz Kleszczewski

kierownik anteny i redakcji internetowej PRB
19.02.2021

"Myślę, że ktoś, kto wcześniej był w naszym Studiu Rembrandt, gdyby teraz wszedł, to by go nie poznał. Są dwie sceny, mnóstwo świateł, dekoracji, jeszcze do tego dojdą kamery, więc rzeczywiście to przedsięwzięcie wyjątkowe" - mówi Tomasz Kleszczewski.

Magdalena Kartasińska, mat. pras.

Magdalena Kartasińska

dietetyczka
19.02.2021

"Okres kwarantanny odbił się na naszym zdrowiu, palacze palili więcej, osoby spożywające alkohol - piły więcej, rekordziści utyli nawet 10 kg" - mówi Magdalena Kartasińska.


Marcin Koziński, fot. Barbara Sokolińska

Marcin Koziński

z Muzeum Wojska
18.02.2021

"Z okazji 102 rocznicy odzyskania niepodległości przez Białystok mamy 102 maseczki od 19 lutego dla pierwszych 102 osób, które odwiedzą naszą instytucję" - mówi Marcin Koziński.

Jacek Żalek, fot. Joanna Szubzda

Jacek Żalek

poseł i wiceminister funduszy i polityki regionalnej
18.02.2021

"Sytuacja, w której partia polityczna uzurpuje sobie prawo do tego, żeby decydować, który z ministrów ma stracić tekę, jest przykładem braku kultury politycznej na poziomie, jakiego oczekujemy" - mówi wiceminister Żalek.

prof. Joanna Zajkowska

prof. Joanna Zajkowska

podlaski wojewódzki konsultant ds. epidemiologii
17.02.2021

"Zachęcam do korzystania z takiej szczepionki, jaka jest dostępna, ponieważ to jest jedyny w tej chwili skuteczny sposób walki z pandemią - hamuje transmisje, hamuje zachorowania. Patrząc na efekty, jakie osiągnęli Izraelczycy, powinniśmy uwierzyć w skuteczność szczepionki i nie rezygnować z możliwości, jaką daje szczepienie" - mówi prof. Zajkowska.


Adam Zbyryt, fot. Sylwia Krassowska

Adam Zbyryt

z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków i Wydziału Biologii UwB
16.02.2021

"Mamy coraz więcej ptaków w mieście. Można je dokarmiać świeżym chlebem albo zwykłymi pestkami słonecznika" - mówi Adam Zbyryt.

Zbigniew Dec, fot. prywatne

Zbigniew Dec

wiceprezes firmy Biacomex
16.02.2021

"Jako branża turystyczna liczymy na to, że wszelkie obostrzenia w krajach, do których turyści się wybierają oraz w Polsce, będą luzowane" - mówi Zbigniew Dec.

Radosław Hancewicz, fot. Monika Kalicka

Radosław Hancewicz

rzecznik podlaskiej KAS
15.02.2021

"Twój e-PIT to jedna z najpopularniejszych e-usług polskiej administracji. W ubiegłym roku w całej Polsce blisko połowa z 18,3 mln elektronicznych deklaracji PIT została złożona właśnie przez tę usługę" - mówi Radosław Hancewicz.


Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda, (archiwum)

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji i nauki
12.02.2021

- Trzeba pamiętać, że maturzyści to grupa niemal dorosłych obywateli, którzy powinni odpowiedzialnie wykonywać swoje obowiązki, a tym obowiązkiem jest nauka. Skoro w innych dziedzinach życia możliwa jest praca zdalna, to także i nauka zdalna jest możliwa.

Renata Szekalska, fot. Sylwia Krassowska

Renata Szekalska

psychodietetyk, kierownik Podlaskiego Zespołu Dietetyków Naturhouse
11.02.2021

"Pączek, który ma średnio 70-100 g dostarcza do organizmu około 400 kalorii. By spalić jednego pączka trzeba przez 30 min skakać na skakance, albo 30 min biegać, albo przez 1,5 h jeździć na rowerze" - mówi Renata Szekalska.

Aleksandra Maria Gil, fot. prywatne

Aleksandra Maria Gil

trenerka profilaktyki zdrowia psychicznego
11.02.2021

"62% młodych osób ma problemy ze snem, ale jest też znaczna grupa, która nie wie, ile śpi, bo spędza 24 godziny na dobę z komputerem czy smartfonem w ręce" - mówi Aleksandra Maria Gil.


prof. Wojciech Śleszyński, fot. Joanna Szubzda

prof. Wojciech Śleszyński

dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru
10.02.2021

"W naszym mieście powstaje muzeum wyjątkowe, muzeum wyjątkowych emocji, ale także jest to najnowocześniejsze muzeum w tej części Polski, a śmiem twierdzić, że nawet Europy" - mówi prof. Wojciech Śleszyński.

Marek Zagórski, fot. Joanna Szubzda

Marek Zagórski

pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa
9.02.2021

"Widzimy ostatnio bardzo groźne zjawisko, od początku pandemii zablokowaliśmy ponad 9 tysięcy stron, które miały na celu wyłudzanie danych lub pieniędzy" - mówi Marek Zagórski.

Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
8.02.2021

"W roku 2020 instytucje kultury z naszego regionu otrzymały około stumilionowe wsparcie, na ten rok też mamy zapewnione stabilne finansowanie" - twierdzi marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.


dr Marek Bartoszewicz, fot. Monika Kalicka

dr Marek Bartoszewicz

z Wydziału Biologii UwB
5.02.2021

"Szczepionki to są preparaty bezpieczne. Na pewno te, które zostały dopuszczone, nie budzą moich zastrzeżeń' - mówi dr Marek Bartoszewicz.

Marcin Janowski, fot. Monika Kalicka

mł. bryg. Marcin Janowski

rzecznik podlaskich strażaków
4.02.2021

Tak, jak żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, tak i strażacy w całym kraju włączają się w pomoc seniorom w dotarciu na szczepienie przeciwko COVID-19.

Izabela Sakutova, fot. Karolina Chabel-Williams photography, źródło: izabelasakutova.com

Izabela Sakutova

inicjatorka akcji "Dotykam = Wygrywam"
4.02.2021

Prawie 500 biustonoszy do recyklingu zebrano w województwie podlaskim podczas dziewiątej edycji kampanii "Dotykam = Wygrywam".


Jacek Bogucki, fot. Joanna Szubzda

Jacek Bogucki

podlaski senator
4.02.2021

"Ja zadaję takie proste pytanie tym, którzy protestują - niech wskażą wśród tych zadań te, które ich zdaniem były mniej ważne, niż te, które oni składali" - mówi Jacek Bogucki.

Magdalena Skup i Jan Perkowski, fot. Marcin Mazewski

Magdalena Skup i Jan Perkowski

dyrektor Fundacji Forum Inicjatyw Rozwojowych i starosta powiatu białostockiego
3.02.2021

"Pandemia pokazuje to, że czasami będziemy musieli się przebranżowić, zmienić pracę, bony to jest ta szansa" - mówi Jan Perkowski.

Justyna Harężlak, archiwum prywatne

Justyna Harężlak

ekspertka firmy rekrutacyjnej Devire
2.02.2021

Tracić wciąż będą branże gastronomiczna i hotelarska. Zyskają informatycy i eksperci zajmujący się sprzedażą online. Między innymi takie wnioski płyną z Przeglądu Wynagrodzeń 2021, który opublikowała firma rekrutacyjna Devire.


Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
2.02.2021

Las Zwierzyniecki jest naturalnym filtrem powietrza w centrum miasta. Zachęcam, by tam wyjść pobiegać, zamiast między domkami, gdzie jest dużo smogu - mówi Grzegorz Kuczyński.

Małgorzata Jarosińska-Jedynak, źródło: gov.pl

Małgorzata Jarosińska-Jedynak

sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej
2.02.2021

992 mln euro - tyle ma otrzymać województwo podlaskie w ramach Umowy Partnerstwa.

Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka (archiwum)

prof. Joanna Zajkowska

wojewódzki konsultant w dziedzinie epidemiologii
1.02.2021

Otwarcie galerii handlowych jest mniej ryzykowne niż powrót do restauracji - uważa prof. Zajkowska. - Restauracja to siedzenie w jednym miejscu w zamkniętym pomieszczeniu. Jeżeli będziemy dłużej spotykali się w większej grupie, to jest to naprawdę dobra okazja, żeby transmitować wirusa. Przekonaliśmy się o tym po weselach.


Dorota Wyszkowska, fot. Monika Kalicka

dr hab. Dorota Wyszkowska

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
29.01.2021

"Spisy powszechne są szczególnie ważnym przedsięwzięciem, ponieważ są realizowane niezmiernie rzadko - raz na 10 lat. One dostarczają informacji o społeczeństwie, jego cechach: o niepełnosprawności, wykształceniu, o zasobach mieszkaniowych, o aktywności ekonomicznej. Znaczna część tych danych nie może być pozyskana z żadnych źródeł administracyjnych."

prof. Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski

ekonomista z Uniwersytetu w Białymstoku
29.01.2021

"Kryteria, na podstawie których minister podejmował decyzje, są inne niż preferencje właścicieli hoteli, restauracji, bo dla nich inne kryteria są w tym momencie ważniejsze" - mówi prof. Henryk Wnorowski.

Mateusz Feszler, fot. Edyta Wołosik

Mateusz Feszler

podlaski koordynator Ogólnopolskiej Federacji Młodych
28.01.2021

Od kilkunastu tygodni uczniowie m.in. szkół ponadpodstawowych nie chodzą do szkoły. W wielu placówkach od połowy października są zajęcia zdalne. I tak będzie przynajmniej do 14 lutego.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok