Radio Białystok | Wiadomości | Wakacyjne propozycje kulturalne

Wakacyjne propozycje kulturalne

autor: Olga Gordiejew

27.07.2021, 11:21, akt. 11:42

Wystawy, koncerty, kiermasz, zajęcia dla dzieci i warsztaty rodzinne - to nasze propozycje na ten tydzień.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Suwałki i Suwalszczyzna w sztuce

W Galerii Patio Suwalskiego Ośrodka Kultury oglądać możemy wystawę "Suwałki i Suwalszczyzna w sztuce". Zobaczymy tam zarówno prace artystów profesjonalnych, jak i twórców ludowych związanych z regionem. W sumie 50 różnorodnych prac - m.in. rysunków, rzeźb, tkanin, obrazów i fotografii.

Wśród prezentowanych dzieł znajdziemy tkaniny dwuosnowowe Sabiny Knoch inspirowane akwarelami Mieczysława Iwaszki, rzeźbione wizerunki utożsamianych z Suwałkami św. Rocha i św. Romualda, herby miast, płaskorzeźby przedstawiające powstanie sejneńskie i obławę augustowską, rysunki Kazimierza Gomułki i Andrzeja Taraszkiewicza z dawną architekturą Suwałk czy przepiękne pejzaże znanych, lokalnych artystów, m.in. Wiesława Szumińskiego, Jolanty Grabowskiej czy Haliny Mackiewicz. 

Nie zabraknie także zdjęć Stanisława Wosia i grafiki Wiesława Osewskiego.

Wystawę "Suwałki i Suwalszczyzna w sztuce" oglądać możemy w Galerii Patio przy ul. Jana  Pawła II 5 do połowy sierpnia. Wstęp wolny.

Koncert z cyklu "Gramy do nieba"

W środę (28.07) w Suwałkach kolejny koncert z cyklu "Gramy do nieba". Poetyckie utwory w kameralnej atmosferze zaprezentuje zespół "Po Prostu Tak" z Lipska nad Biebrzą. Grupa zagra autorskie utwory oraz covery znanych zespołów takich jak: Stare Dobre Małżeństwo, Cisza jak ta czy ballady Okudżawy. 

Koncerty "Gramy do nieba" odbywają się w przestrzeni osiedli, ulic, skwerów, w miejscach rekreacji i odpoczynku mieszkańców Suwałk. Tym razem wieczór z muzyką odbędzie się na skwerze przy ul. Franciszkańskiej. Początek o 20:00. 

Artystyczna środa w Augustowskich Placówkach Kultury

W Augustowskich Placówkach Kultury ostatnia lipcowa artystyczna środa, czyli zajęcia plastyczne dla dzieci.

Zaplanowano zajęcia makramy z Pracownią Pasją Wyplatane - Cuda ze sznurka. Będzie też plener malarski "Na Królewskim Rynku" w centrum, na Rynku Zygmunta Augusta. 

Początek spotkania o 10:00.

Kiermasz Rękodzieła "Augustynki"

W najbliższy weekend w Augustowie dwudniowy Kiermasz Rękodzieła "Augustynki". Rynek Zygmunta Augusta stanie się prawdziwym rękodzielniczym centrum województwa podlaskiego. Na straganach znajdziemy ręcznie robioną biżuterię, ceramikę, tkaniny, poduszki, maskotki i inne cieszące oko i duszę drobiazgi wykonane ręcznie, według autorskich pomysłów. Wszystko to uzupełnione o kulinarne wspaniałości.

W sobotę w południe wystąpi Zespół Tańca Ludowego "Bystry", a o 14:00 Kapela Batareja z Białegostoku, która szczególnie upodobała sobie folk Suwalszczyzny, Podlasia i  Lubelszczyzny.

Muzyczną gwiazdą pierwszego dnia kiermaszu będzie Karolina Cicha - jedna z najważniejszych polskich artystek na scenie folk. Kompozytorka, wokalistka i multiinstrumentalistka. Początek koncertu o 18:00.

W niedzielę, poza kiermaszowymi stoiskami, będzie czekać Podlaskie Kino Plenerowe z bezpłatnymi seansami dla dzieci oraz koncert Augustowskiej Orkiestry Dętej o 16:00.

Warsztaty rodzinne "Ekspresyjny portret"

W Centrum Zamenhofa w Białymstoku już w najbliższą niedzielę (1.08) można będzie wziąć udział w warsztatach rodzinnych "Ekspresyjny portret".

Emocje w sztuce są bardzo ważne. Czy wiemy,dlaczego? Czy warto trochę przesadzać w artystycznym odtwarzaniu rzeczywistości i czy pomóc nam w tym może np. deformacja? Odpowiedzi na te i inne pytania podczas warsztatów.

Na teorii oczywiście się nie skończy. Bawiąc się i "strojąc miny", będzie można wykonać samodzielnie ekspresyjny portret na folii typu strech. Chętni będą mogli też zobaczyć wystawę "Malowanie…" Piotra Jamiołkowskiego.

Początek niedzielnych warsztatów o 11:00.


| red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Co zrobić z dziećmi na wakacje?

27.07.2021, 07:21

Wakacje to czas podróży, zabawy, relaksu, ale nie dla wszystkich - dla rodziców to duże wyzwanie.


W wakacje krew na wagę złota - brakuje niemal każdej z grup

26.07.2021, 07:33

W Podlaskiem - podobnie jak w innych województwach - zapasy krwi są na wyczerpaniu. Brakuje niemal każdej z grup.


Rodzice i nauczyciele z podstawówki w Dobrzyniówce sami odnawiają budynek szkoły

23.07.2021, 17:35

Nie doczekali się remontu - dlatego sami zabrali się do pracy. Nauczyciele i rodzice uczniów z podstawówki w Dobrzyniówce koło Zabłudowa odnawiają budynek szkoły.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
NIETEATR Zrobie co zechce

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok