Radio Białystok | Wiadomości | Katolicy świętują Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

Katolicy świętują Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

autor: Olga Gordiejew

15.08.2021, 09:00, akt. 13:05

W Kościele Katolickim w niedzielę (15.08) uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, popularnie nazywana świętem Matki Bożej Zielnej.

Kościół farny w centrum Białegostoku, fot. Wojciech Szubzda
Kościół farny w centrum Białegostoku, fot. Wojciech Szubzda

Połowa sierpnia to czas zbiorów, pierwszych dożynek. Dlatego w tym dniu święci się kwiaty, zboża, zioła i warzywa. Wierni dziękują w ten sposób za pomoc w ciężkiej pracy na roli i za opiekę nad plonami. Uroczystość Wniebowzięcia Maryi to również dzień odpustu parafialnego w białostockiej katedrze.

O 11:00 administrator archidiecezji białostockiej - biskup Henryk Ciereszko przewodniczył uroczystej mszy św. w intencji Ojczyzny oraz Wojska Polskiego w 101. rocznicę Cudu nad Wisłą.

Święto 15 sierpnia wywodzi się z nauki Kościoła, głoszącej, że Maryja nieskażona grzechem pierworodnym, nie umarła, lecz została z duszą i ciałem wzięta do nieba przez Chrystusa. Dogmat ten został ogłoszony w 1950 roku, przez papieża Piusa XII, w odpowiedzi między innymi na prośbę polskich biskupów. Tym samym przekonanie powszechnie wyznawane od wieków w Kościele katolickim, papież potwierdził i usankcjonował najwyższym autorytetem.

W Polsce święto Wniebowzięcia jest obchodzone od X stulecia, kiedy do naszego kraju dotarło chrześcijaństwo. Tego dnia w kościołach święci się zioła, kwiaty i snopy dożynkowe. Przynoszone przed ołtarz są symbolem dojrzałości duchowej Najświętszej Dziewicy i prośbą, aby Matka Boża błogosławiła plonom.

źródło: IAR | red: wsz, bs

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Święto Wojska Polskiego - obchody w Podlaskiem [zdjęcia]

15.08.2021, 07:38

Uroczysty apel i pokaz sprzętu wojskowego. Tak w Białymstoku przebiega Święto Wojska Polskiego. Uroczystości organizowane są również w mniejszych miejscowościach województwa podlaskiego.


Zapraszamy na Zielną - 15. 08. 2021

15.08.2021, 00:28

Zbiory traw i kukurydzy raczej dobre, a ogródki warzywne są zniszczone przez różne szkodniki - tak ocenia tegoroczny plon wójt gminy Puńsk Witold Liszkowski i zaprasza na coroczne obchody Dni Puńska i Zielnej, powiązane z dożynkami.


Na terenie klasztoru w Wigrach rozpoczął się dwudniowy jarmark

14.08.2021, 18:55

Jak co roku z okazji święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wigrach na Suwalszczyźnie ma miejsce największy w regionie jarmark. Odbywa się on już od 200 lat.


Piknik wojskowy w Suwałkach pod hasłem "Zostań żołnierzem RP"

14.08.2021, 17:17

Wyrzutnie Spike, transportery Rosomak czy armato-haubice Krab to tylko niektóre atrakcje pikniku wojskowego w Suwałkach pod hasłem "Zostań żołnierzem RP".


Pielgrzymi wyruszyli rowerami z Białegostoku na Jasną Górę

3.08.2021, 14:36

Po raz dziewiąty z Białegostoku ruszyli rowerami na Jasną Górę. Uczestnicy rowerymki każdego dnia do pokonania mają ponad 70 kilometrów.


Uroczystości z okazji 40-lecia koronacji obrazu Matki Boskiej Różanostockiej

27.06.2021, 13:36

Wczoraj wyruszyli ze Świętej Wody, dziś (27.06) dotarli do Różanegostoku. Ponad 200 pątników zakończyło pieszą pielgrzymkę do różanostockiego sanktuarium. Dziś odbyły się tam również uroczystości z okazji 40-lecia koronacji obrazu Matki Boskiej Różanostockiej.


Białostoczanie wspominają wizytę papieża Jana Pawła II sprzed 30 lat

5.06.2021, 06:39

Dla wielu białostoczan to okazja do odkurzenia fotografii sprzed lat, ale też przypomnienia najważniejszych myśli Ojca Świętego i odświeżenia swojego życia duchowego. Mija 30 lat od wizyty Jana Pawła II w Białymstoku.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok