Radio Białystok | Wiadomości | Święto Wojska Polskiego - obchody w Podlaskiem [zdjęcia]

Święto Wojska Polskiego - obchody w Podlaskiem [zdjęcia]

autor: Adam Dąbrowski, Edyta Wołosik, Marcin Gliński

15.08.2021, 07:38, akt. 15:53

Uroczysty apel i pokaz sprzętu wojskowego. Tak w Białymstoku przebiega Święto Wojska Polskiego. Uroczystości organizowane są również w mniejszych miejscowościach województwa podlaskiego.

Święto Wojska Polskiego w Białymstoku, fot. Monika Kalicka
Święto Wojska Polskiego w Białymstoku, fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
Uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego w Białymstoku - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


0:00
0:00
Święto Wojska Polskiego i Bieg "Wilczym Tropem" w Wysokiem Mazowieckiem - relacja Adama Dąbrowskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Obchody w Białymstoku

O niepodległości i patriotyzmie, ale też o różnych współczesnych aspektach wolności mówiono podczas podlaskich obchodów Święta Wojska Polskiego, które w niedzielę (15.08) odbyły się w Białymstoku. W intencji ojczyzny modlono się w świątyniach różnych wyznań.

Główne wojewódzkie uroczystości odbyły się tradycyjnie przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego w centrum Białegostoku. Wzięli w nich udział m.in. przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, organizacji społecznych, kombatanci i służby mundurowe.


Wojsko jednoczy społeczeństwo polskie, nasz naród (...). Pamiętając, chcemy wyrazić swą wdzięczność tym pokoleniom naszych rodaków, którzy w 1919-1920 roku dali odpór nawale bolszewickiej. Chcemy wyrazić swą wdzięczność tworzonemu wtedy przecież wojsku polskiemu - mówił w swoim wystąpieniu wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, nawiązując do 101. rocznicy Bitwy Warszawskiej.


"Oprócz wymiaru narodowego, chroniliśmy coś więcej - cywilizację chrześcijańską, ogólnoeuropejską, bo przecież bolszewicy po trupie Polski niepodległej chcieli iść na Zachód" - mówił wojewoda. Przypominał, że wielu "bohaterów roku 1920" zostało wymordowanych w Katyniu i innych sowieckich miejscach kaźni. Bohdan Paszkowski zwracał uwagę na wojskowych osadników, którzy na terenach wschodniej Polski byli poddawani represjom i ginęli.


Jest w naszym narodzie siła, możliwość, aby zachować państwo polskie, aby je ochronić, rozwijać i to jest dla nas inspiracja pokolenia, które korzysta z tego dobrodziejstwa, jakim jest wolne i niepodległe państwo, aby było ono jak najbardziej nowoczesne, sprawiedliwe, gospodarne, silne - mówił Bohdan Paszkowski, określając te słowa mianem przesłania dla współczesnych Polaków.


Członek zarządu województwa podlaskiego Marek Malinowski przypominał historię Bitwy Warszawskiej. 


Tamte pamiętne sierpniowe dni 1920 roku złączyły wszystkich Polaków w obronie zagrożonej, odzyskanej po latach zaborczej niewoli, niepodległej ojczyzny (...). W takiej chwili nie liczyły się żadne podziały, liczyło się tylko dobro ojczyzny - mówił Marek Malinowski.


Zastępca prezydenta Białegostoku Przemysław Tuchliński nawiązał w swoim wystąpieniu do kwestii wolności. Mówił, że i współcześnie "nie ma rzeczy ważniejszej niż wolność, która stale musi być utwierdzana rękami wolnych obywateli". Mówił też o różnych aspektach tej wolności. 


Bez rządów prawa, bez niezawisłych sądów i wolnych mediów nie sposób stworzyć podstaw, na których oprze się demokratyczne państwo, w którym każdy z nas mógłby czuć się wolnym - powiedział zastępca prezydenta Białegostoku.


Przemysław Tuchliński podkreślał, że szacunek dla prawa zapisanego w konstytucji i wynikającego z międzynarodowych zobowiązań "to rzecz, która odróżnia nas, wolnych ludzi od barbarzyńców". Mówił, że w 1920 roku bolszewicy byli takimi "barbarzyńcami", którzy "te wartości mieli za nic". "Każdy z nas odpowiedzialny jest za polską wolność" - dodał zastępca prezydenta Białegostoku.

Odczytany został list, skierowany do żołnierzy i uczestników uroczystości przez ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, który zwracał uwagę m.in. na działania wojska w czasie pandemii koronawirusa; żołnierze współpracują w tych działaniach z innymi służbami, zajmują się logistyką, wspierają akcję szczepień i opiekują się kombatantami.

Po apelu pamięci i salwie honorowej składano wieńce i kwiaty przy pomniku Piłsudskiego.

W programie podlaskich uroczystości znalazły się nabożeństwa w intencji ojczyzny czterech wyznań: katolików, prawosławnych, protestantów i muzułmanów. To tradycja utrzymywana od lat, która rokrocznie podkreśla wielowyznaniowy i wielonarodowy charakter województwa podlaskiego. Podobnie wygląda program obchodów święta Konstytucji 3 maja czy Dnia Niepodległości.Pikniki wojskowe w Suwałkach, Grajewie i KolnieW ramach obchodów Święta WP cykl wydarzeń zorganizowało białostockie Muzeum Wojska. Można było za darmo zwiedzać jego ekspozycje, wziąć udział w zajęciach edukacyjnych. Zaplanowano też panel dyskusyjny o wpływie popkultury na postrzeganie żołnierzy WP; w kinie plenerowym będzie można obejrzeć wieczorem film z 1921 roku "Cud nad Wisłą", poprzedzony wstępem historycznym.

Po oficjalnych uroczystościach na placu przez Teatrem Dramatycznym w Białystoku można było zobaczyć sprzęt wojskowy.

Piknik militarny w Łomży

Piknik militarny "Wojsko na swojsko" zakończy w niedzielę (15.08) kilkudniowe żołnierskie świętowanie w Łomży. Wcześniej przewidziano także uroczystość złożenia kwiatów przed Pomnikiem 33. Pułku Piechoty i na grobach żołnierzy oraz mszę w katedrze w intencji Ojczyzny i żołnierzy Wojska Polskiego.

Podczas pikniku, który rozpocznie się o 15:00 w Parku Jana Pawła II zaprezentowane zostaną m.in. kurs musztry wojskowej, saperski tor przeszkód i sposoby maskowania. Dla uczestników przewidziano militarne gry i zabawy, quiz wiedzy oraz kreatywne warsztaty militarne.

W przygotowaniu pokazów, prezentacji i rozrywek dla mieszkańców Łomży, poza żołnierzami, wezmą udział także policjanci i strażacy. Piknik zakończy o 19:00 wspólne patriotyczne śpiewanie.

Uroczystości w Wysokiem Mazowieckiem

Biegami, w tym "Wilczym Tropem" oraz piknikiem militarnym uczczono Święto Wojska Polskiego w Wysokiem Mazowieckiem. 

Przed rozpoczęciem biegu poświęconego żołnierzom wyklętym, złożono wiązankę pod pomnikiem mjr Kazimierza Kamieńskiego "Huzara" i jego żołnierzy. Wśród składających kwiaty, obok samorządowców i przedstawicieli służb, był także senator Marek Komorowski, który zaraz potem wystartował w honorowym biegu na dystansie 1963 m.

Podczas pikniku militarnego w Wysokiem Mazowieckiem, podobnie jak w wielu innych miejscach naszego województwa można było zaszczepić się także przeciwko COVID-19.


Uroczystości w Sokółce

Msza święta, przemówienia i składanie kwiatów oraz festyn. W ten sposób mieszkańcy Sokółki będą świętować Święto Wojska Polskiego i 101. rocznicę Bitwy Warszawskiej.

Uroczystości rozpoczęły się o 10:30 przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego - mówi starosta sokólski Piotr Rećko.

Po oficjalnych uroczystościach na placu przy kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sokółce odbędzie się festyn odpustowy. Zagrają miejscowe zespoły muzyczne, będzie też pokaz wyposażenia policji i straży pożarnej a także atrakcje dla dzieci - lody, animacje i dmuchańce.


Koncert w Kruszynianach

O 15:00 w Centrum Edukacji i Kultury Muzułmańskiej w Kruszynianach rozpocznie się spektakl muzyczny organizowany przez polskich Tatarów w dniu Święta Wojska Polskiego i rocznicy Bitwy Warszawskiej. Tematem tegorocznego Koncertu Niepodległości są wydarzenia lat 1980-1981 zwane Karnawałem Solidarności.

Jacek "Wiejski" Górski z Fundacji Dziedzictwa Rzeczypospolitej mówi, że inspiracją spektaklu, organizowanego już po raz trzeci przez polskich Tatarów, są nie tylko wydarzenia z początku lat 80.

Jacek "Wiejski" Górski dodaje, że każdy z utworów na koncercie będzie poprzedzony narracją prowadzoną przez aktora Roberta Czebotara. W repertuarze są utwory zarówno historyczne , takie jak "Rota" czy "My, Pierwsza Brygada", ale też kompozycje z lat 80.

W spektaklu wystąpi zespół Koncertu Niepodległości w składzie: Ola Turkiewicz (śpiew, aranżacje, kompozycje), Tomasz Bacajewski (śpiew), Paweł Jabłoński (instrumenty klawiszowe, aranżacje, kompozycje), Krzysztof Kowalewski (gitary, aranżacje, kompozycje), Piotr Krzemiński (trąbka), Marcin Ritter (bas, aranżacje), Damian Szajkowski (perkusja), Wojciech Hartman (solista skrzypiec, I skrzypce), Anna Szalinśka-Zaziębło (II skrzypce), Igor Kabalewski (altówka) i Olga Łosakiewicz-Marcyniak (wiolonczela). Wstęp na spektakl jest wolny, ale liczba miejsc dla publiczności ograniczona.

źródło: PAP | red: wsz, bs, mak


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Piknik wojskowy w Suwałkach pod hasłem "Zostań żołnierzem RP"

14.08.2021, 17:17

Wyrzutnie Spike, transportery Rosomak czy armato-haubice Krab to tylko niektóre atrakcje pikniku wojskowego w Suwałkach pod hasłem "Zostań żołnierzem RP".


Obchody Święta Wojska Polskiego w Łomży - będzie koncert patriotyczny

14.08.2021, 09:52

Oddanie hołdu dowódcy 33. Pułku Piechoty i koncert patriotyczny - to znalazło się w sobotnim (14.08) programie obchodów Święta Wojska Polskiego w Łomży.


Mobilne punkty szczepień w Podlaskiem - będzie można przyjąć szczepionkę m.in. przed meczem Jagiellonii

14.08.2021, 09:07

W najbliższych dniach na kilkudziesięciu festynach w regionie, ale też podczas meczu Jagiellonii Białystok będzie można zaszczepić się przeciwko COVID-19.


Wakacyjne propozycje kulturalne na weekend

14.08.2021, 06:55

Ten weekend upłynie przede wszystkim pod znakiem Święta Wojska Polskiego. Obchodzone jest ono co roku 15 sierpnia na pamiątkę Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, zwanej "Cudem nad Wisłą". Oprócz oficjalnych uroczystości w miejscach pamięci, zaplanowano też wydarzenia towarzyszące.


18. Łomżyński Pułk Logistyczny obchodzi swoje święto [zdjęcia]

13.08.2021, 16:29

Były odznaczenia, nagrody, gratulacje i awanse na wyższe stopnie - 18. Łomżyński Pułk Logistyczny po raz pierwszy obchodzi swoje pułkowe święto.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!Lotto Netta Cup 2024, fot. Karol Prymaka
REGION
20.07.2024, 09:57, akt. 21.07.2024, 18:51

Zawody w skokach na nartach wodnych Lotto Netta Cup

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok