Radio Białystok | Wiadomości | Pikniki wojskowe "Zostań żołnierzem RP" w Suwałkach, Grajewie i Kolnie

Pikniki wojskowe "Zostań żołnierzem RP" w Suwałkach, Grajewie i Kolnie

autor: Wojciech Szubzda

14.08.2021, 06:14, akt. 06:41

Będzie można dowiedzieć się, jak wstąpić do wojska, porozmawiać z żołnierzami i zobaczyć sprzęt militarny. Z okazji Święta Wojska Polskiego w naszym regionie organizowane są trzy pikniki wojskowe pod hasłem "Zostań żołnierzem RP".

źródło: mat. pras.
źródło: mat. pras.

Pierwszy piknik organizowany jest w sobotę (14.08) w Suwałkach, a w niedzielę (15.08) takie pikniki będą w Grajewie i Kolnie.


Piknik w Suwałkach - rozmowa z Martą Andruszkiewicz z 14. Pułku Przeciwpancernego w SuwałkachKażdy piknik będzie do siebie podobny, tak jak w 30 różnych miastach w Polsce - mówi major Paweł Truszkowski w Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Białymstoku.


- Będzie to piknik wojskowy połączony z pokazem sprzętu wojskowego. Oczywiście będzie tam wojskowa grochówka, stoiska promocyjne, w których będziemy udzielać informacji, jak wstąpić do wojska. Będzie można też się zaszczepić przeciw COVID-19. Wszystko oczywiście w tle Święta Wojska Polskiego - główne obchody 15 sierpnia - mówi major Paweł Truszkowski.


W sobotę (14.08) piknik wojskowy w Suwałkach rozpocznie się o 11:00 na Bulwarach nad Czarną Hańczą. Z kolei w Grajewie i Kolnie pikniki będą w niedzielę - też od 11:00. Np. w Grajewie kilka różnych jednostek będzie prezentowało sprzęt wojskowy


- Będzie można zobaczyć m.in. pojazdy opancerzone, pojazdy specjalistyczne - przeciwlotnicze, artyleryjskie. W Kolnie będą również przedstawiciele sojuszniczej armii amerykańskiej, którzy przyjadą z pojazdem opancerzonym Stryker - mówi major Truszkowski.


Na koniec pikniku w Grajewie będzie wojskowe kino plenerowe. Bezpłatnie w Parku Solidarności będzie można zobaczyć pokaz filmu "1920 Bitwa Warszawska" w reżyserii Jerzego Hoffmana. Początek seansu o 19:00.Piknik w Suwałkach

14.08 Suwałki, Bulwary nad Czarną Hańczą - godz. 11:00 - 18:00

W programie jest m.in. występ orkiestry wojskowej, pokaz statyczny wybranego uzbrojenia Wojsk Lądowych SZRP, degustacja wojskowej grochówki. Atrakcji nie zabraknie również dla najmłodszych. Czekać na nich będzie animator, strefa dmuchańców oraz gry i zabawy edukacyjno-historyczne.

Zgodnie z hasłem przewodnim tegorocznych obchodów, dostępny będzie punkt rekrutacyjno-informacyjny WKU w Suwałkach. Stoisko promocyjne wystawi 12. Batalion Lekkiej Piechoty w Suwałkach. Na pikniku będzie także możliwość zaszczepienia się przeciw COVID-19 oraz poznania szczegółów programu Profilaktyka 40+.


Piknik w Grajewie

15.08 Grajewo, Park Solidarności - godz. 11:00 - 22:00
Tu, podobnie jak w Suwałkach, będzie okazja, aby spróbować wojskowej grochówki, zobaczyć sprzęt wojskowy, pokaz musztry czy odwiedzić stoiska promocyjno-informacyjne.

Na dzieci czekają również farby do malowania twarzy. W ramach obchodów zorganizowano również Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym", zaś o 19:00 zostanie wyświetlony film "1920 Bitwa Warszawska" w reżyserii Jerzego Hoffmana.

W wydarzeniu wezmą udział amerykańscy żołnierze z Batalionowej Grupy Bojowej NATO oraz wojskowi 13. Batalionu Lekkiej Piechoty w Łomży. W Grajewie również będzie dostępny punkt szczepień przeciw COVID-19.


Piknik w Kolnie
15.08 Kolno, Park Miejski - godz. 11:00 - 18:00

Od godz. 11:00 w Parku Miejskim przy ul. Plac Wolności zainteresowani zobaczą sprzęt bojowy Wojsk Obrony Terytorialnej, zapoznają się ze sprzętem wykorzystywanym przez terytorialsów w działaniach kryzysowych.

Rekruterzy 1. Podlaskiej Brygady OT będą do dyspozycji uczestników w punkcie informacyjnym (w Grajewie i Suwałkach również będą dostępne takie punkty). W kolneńskim pikniku będzie uczestniczył również 13. Batalion Lekkiej Piechoty z Łomży. Osoby chętne będą mogły się zaszczepić przeciw COVID-19.


źródło: PUW | red: wsz, zmj, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Łomża rozpoczęła obchody Święta Wojska Polskiego

12.08.2021, 15:35

W Łomży już w czwartek (12.08) rozpoczęły się obchody tegorocznego Święta Wojska Polskiego.


Ofiara obławy augustowskiej wśród 26 zidentyfikowanych ofiar reżimów totalitarnych

12.08.2021, 14:33

Ppor. Wacław Sobolewski ps. Sęk - jedna z ofiar obławy augustowskiej z 1945 r., a także osoby, których szczątki odnaleziono na terenie "wrocławskiej Łączki", czyli Cmentarza Osobowickiego we Wrocławiu, znaleźli się wśród ogłoszonych w czwartek (12.08) w Warszawie 26 zidentyfikowanych przez IPN ofiar reżimów totalitarnych.


Szef MSWiA: sytuacja na granicy z Białorusią jest pod kontrolą

12.08.2021, 13:53

Sytuacja z Białorusią jest pod kontrolą, a państwo polskie jest przygotowane na każdy scenariusz rozwoju sytuacji - ocenił w czwartek (12.08) szef MSWiA Mariusz Kamiński. W ubiegłym tygodniu Straż Graniczna informowała o zatrzymaniu dużych grup migrantów, które przedostały się z terenu Białorusi.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP NAVARRO | STRAUSS

REKLAMA
Nieteatr JERZY KRYSZAK

Jawor – u źródeł kultury

REKLAMA
OiFP DYPTYK WIELKANOCNY: VIA CRUCIS/CAVALLERIA RUSTICANA


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok