Radio Białystok | Wiadomości | Ofiara obławy augustowskiej wśród 26 zidentyfikowanych ofiar reżimów totalitarnych

Ofiara obławy augustowskiej wśród 26 zidentyfikowanych ofiar reżimów totalitarnych

12.08.2021, 14:33, akt. 15:31

Ppor. Wacław Sobolewski ps. Sęk - jedna z ofiar obławy augustowskiej z 1945 r., a także osoby, których szczątki odnaleziono na terenie "wrocławskiej Łączki", czyli Cmentarza Osobowickiego we Wrocławiu, znaleźli się wśród ogłoszonych w czwartek (12.08) w Warszawie 26 zidentyfikowanych przez IPN ofiar reżimów totalitarnych.

Ppor. Wacław Sobolewski ps. Sęk, źródło: poszukiwania.ipn.gov.pl
Ppor. Wacław Sobolewski ps. Sęk, źródło: poszukiwania.ipn.gov.pl

Udało się zidentyfikować kolejnych 26 ofiar

W Pałacu Prezydenckim w Warszawie - z udziałem przedstawicieli władz IPN i Kancelarii Prezydenta, odbyła się uroczystość ogłoszenia przez IPN kolejnych imion i nazwisk ofiar reżimów totalitarnych, których szczątki specjaliści IPN wydobyli z bezimiennych mogił. Podczas uroczystości bliscy ofiar otrzymali dokumenty potwierdzające tożsamość ich bliskich. W sumie Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN przedstawiło biogramy 26 zidentyfikowanych osób.



Wacław Sobolewski ps. Sęk wśród zidentyfikowanych

Wśród zidentyfikowanych osób znaleźli się m.in. ppor. Wacław Sobolewski ps. Sęk, który był jednym z dowódców oddziałów partyzanckich z okolic Augustowa, które po wojnie - w ramach tzw. obławy augustowskiej - padły ofiarą agresji ze strony Sowietów.

W 1945 r. ok. 30-osobowy oddział pod dowództwem "Sęka" dokonał szeregu akcji zbrojnych skierowanych przeciwko przedstawicielom władzy ludowej, posterunkom MO i UB, a także transportom.

Instytut Pamięci Narodowej podał w czwartek, że "Sęk" zginął zastrzelony podczas próby ucieczki spośród grupy Polaków aresztowanych i konwojowanych w ramach tzw. obławy augustowskiej.


- Jego identyfikację można uznać za pierwszą ze wszystkich ofiar Obławy. Jego szczątki odnalazł zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN podczas prac poszukiwawczych w miejscowości Osowy Grąd w powiecie augustowskim - podał Instytut.


Obława Augustowska - zbrodnia na Polakach w lipcu 1945 r.

Obława augustowska, do której doszło w lipcu 1945 r., uważana jest przez historyków za największą sowiecką zbrodnię popełnioną na Polakach po II wojnie światowej. Miała na celu wyeliminowanie zbrojnego, niepodległościowego polskiego podziemia oraz pacyfikację nieprzychylnej Sowietom miejscowej ludności.

Akcja była wykonywana regularnymi oddziałami Armii Czerwonej, siłami jednostek specjalnych NKWD i oddziałów "Smiersz" (sowieckiego kontrwywiadu wojskowego) przy współpracy funkcjonariuszy UB z jednostek terenowych. W ramach obławy zatrzymano ok. siedem tysięcy osób, zginęło z nich ok. 600.


Zidentyfikowano też ofiary z "wrocławskiej Łączki"

Największą grupę pośród ogłoszonych w czwartek imion i nazwisk - jak podał IPN - stanowią ofiary odnalezione na terenie "wrocławskiej Łączki", czyli Cmentarza Osobowickiego we Wrocławiu, gdzie wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk, który kieruje pracami Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, wraz ze swoim zespołem prowadził działania poszukiwawcze już 20 lat temu. "Dziś ogłoszone nazwiska należą do sześciu osób odnalezionych w 2011 roku" - podał Instytut.

Do grona zidentyfikowanych dołączyły również dwie ofiary operacji "Lawina", podczas której UB przy pomocy NKWD bestialsko zamordowało ponad 100 członków oddziału kpt. Henryka Flamego, ps. Bartek, oraz ofiary pogrzebane na cmentarzach w Lublinie i Krakowie.


- Szczególnie poruszająca jest historia Romualda Lenczewskiego, którego szczątki odnalazł zespół Biura Poszukiwań w miejscowości Leńce. 8 października 1943 r. sześcioletni Romuald, widząc zbliżających się do wsi Niemców, próbował ostrzec rodziców, którzy pracowali w polu. W kierunku chłopca Niemcy oddali serię z karabinu maszynowego. Rannego chłopca, który dawał oznaki życia, Niemcy kazali pogrzebać przypadkowemu mieszkańcowi wsi w dole przygotowanym do przechowywania ziemniaków. Po latach wzniesiono mu symboliczny grób. W wyniku przeprowadzonych prac odnaleziono, zabezpieczono i zidentyfikowano szczątki chłopca. Notę identyfikacyjną odebrał bratanek Romualda Lenczewskiego - podał Instytut.


Informacje o wszystkich ogłoszonych identyfikacjach, m.in. krótkie biogramy ofiar, znajdują się na stronie internetowej Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN poszukiwania.ipn.gov.pl.

W sumie IPN ogłosił imiona i nazwiska 26 osób - zarówno ofiar zbrodni komunistycznych, niemieckiego terroru II wojny światowej, jak i żołnierzy września 1939 r. Wśród nich są ofiary masowych mordów i pojedynczych egzekucji. Instytut zwrócił uwagę, że podczas ceremonii ujawniono dane osób, których szczątki zostały odnalezione w ramach prac Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN i zidentyfikowane m.in. dzięki działającemu w Instytucie od jesieni 2019 r. systemowi CODIS, który jest autorskim narzędziem Federalnego Biura Śledczego USA (FBI) służącym m.in. do porównywania profili genetycznych.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Bartosz Gralicki

6.08.2021, 15:35

- Chcemy muzeum Obławy Augustowskiej oprzeć o nowoczesne rozwiązania scenograficzne, narracyjne i wizualne, a także wykorzystać multimedia - mówi Bartosz Gralicki.


W Gibach uczczono 76. rocznicę Obławy Augustowskiej

18.07.2021, 18:13

Modlitwami, złożeniem kwiatów przy wzgórzu Krzyży uczczono w niedzielę w Gibach 76. rocznicę Obławy Augustowskiej, wymierzonej przez NKWD w działaczy podziemia niepodległościowego. Uroczystości zorganizowała gmina Giby wspólnie z IPN i z lokalną parafią.


Mieszkańcy powiatu sokólskiego uczcili ofiary Obławy Augustowskiej

18.07.2021, 12:56

Wspominali ofiary największej zbrodni dokonanej na Polakach po II wojnie światowej. Mieszkańcy powiatu sokólskiego w niedzielę (18.07) wzięli udział w obchodach z okazji 76. rocznicy Obławy Augustowskiej.


Uroczystości w Lesie Bacieczkowskim upamiętniające ofiary totalitaryzmów

10.07.2021, 19:56

Zginęli, bo byli Polakami. Pamięć ofiar niemieckiego i sowieckiego totalitaryzmu uczcili w sobotę wieczorem (10.07) mieszkańcy Białegostoku.


W Domu Turka w Augustowie powstanie Muzeum Obławy Augustowskiej

9.07.2021, 16:04

Ofiary obławy augustowskiej wreszcie będę miały swój dom – tak o planowanym muzeum tej zbrodni mówił w piątek (9.07) w Augustowie wicepremier Piotr Gliński podczas oficjalnego przekazania Domu Turka Instytutowi Pileckiemu. 


76. rocznica Obławy Augustowskiej - obchody w Gibach

11.07.2021, 07:45

Przy Wzgórzu Krzyży w Gibach, miejscu symbolizującym grób ofiar Obławy Augustowskiej, odbyły się w niedzielę (11.07) obchody 76. rocznicy tej największej zbrodni dokonanej na Polakach po II wojnie światowej.


Instytut Pileckiego kupił tzw. Dom Turka w Augustowie

4.07.2021, 10:28

Na tę decyzję rodziny ofiary Obławy Augustowskiej czekały wiele lat. Instytut Pileckiego zakupił tzw. Dom Turka w Augustowie. Dzięki temu w budynku, gdzie przez wiele lat mieściła się katownia NKWD i UB, powstanie muzeum historyczne.





ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego






źródło: nbp.pl
A TO CIEKAWE
25.04.2024, 09:53, akt. 12:37

Polski złoty ma już 100 lat










źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok