Radio Białystok | Wiadomości | Umorzono śledztwo ws. śmierci czteroosobowej rodziny w Białymstoku

Umorzono śledztwo ws. śmierci czteroosobowej rodziny w Białymstoku

24.08.2021, 17:32, akt. 25.08.2021, 09:54

Prokuratura Okręgowa w Białymstoku umorzyła śledztwo ws. śmierci czteroosobowej rodziny i wybuchu, do którego doszło w jej domu w Białymstoku pod koniec sierpnia 2020 r. Przyczyną umorzenia jest śmierć sprawcy - podała we wtorek (24.08) prokuratura.

Wybuch gazu przy ul. Kasztanowej w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda
Wybuch gazu przy ul. Kasztanowej w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda

Zdarzenie miało miejsce w domu jednorodzinnym przy ul. Kasztanowej w Białymstoku 31 sierpnia 2020 r.

Od początku podejrzewano, że mogło to być tzw. rozszerzone samobójstwo, choć z pierwszych informacji wynikało, że trzy kobiety: 10-letnia dziewczynka, jej 40-letnia matka, 72-letnia babcia dziewczynki i 47-letni ojciec dziewczynki mogli zginąć na skutek wybuchu gazu w ich domu. Sekcja zwłok wykazał jednak, że kobiety miały rany zadane ostrym narzędziem, ślady obrony. Mężczyzna miał na szyi pętlę.

Śledztwo było prowadzone w sprawie śmierci osób i spowodowania wybuchu, który mógł zagrażać mieniu wielkich rozmiarów.


Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Białymstoku Łukasz Janyst poinformował we wtorek, że w śledztwie jednoznacznie stwierdzono, że to mężczyzna, który również zmarł, "spowodował u swojej matki, żony i córki obrażenia, które skutkowały ich śmiercią" i nie ma wątpliwości, że działał on umyślnie. Jako umyślne działanie prokuratura uznała także spowodowanie przez mężczyznę wybuchu gazu w domu, do którego doszło - jak podał Janyst - już po śmierci kobiet oraz samego sprawcy.


- Z opinii biegłego medycyny sądowej wynika, że w aktualnym stanie wiedzy nie jest możliwe dokładne określenie momentu śmierci, a jedynie wskazanie orientacyjnego przedziału czasowego, który w przypadku wszystkich zmarłych osób był zbliżony. Tym samym nie jest możliwe wskazanie, w jakiej kolejności doszło do zabójstw poszczególnych pokrzywdzonych. Nie stwierdzono również, by do śmierci (mężczyzny) przyczyniły się osoby trzecie, stąd uznano, iż miała ona charakter samobójczy - podała prokuratura.


Źródła policyjne i prokuratorskie informowały gdy doszło do zdarzenia, że mężczyzna miał czasowy nakaz opuszczenia domu w związku z zarzutami znęcania się nad bliskimi.

Rodzina miała założoną w maju 2020 r. tzw. niebieską kartę (związaną z przypadkami przemocy domowej), bo funkcjonariusze zostali raz wezwani do przypadku przemocy mężczyzny wobec bliskich i podejmowali tam interwencję. Napastnik został wtedy zatrzymany, a sprawa zakończyła się zarzutami i aktem oskarżenia. Mężczyzna został oskarżony o dwa przestępstwa: znęcanie się psychiczne i fizyczne nad żoną i znęcanie się psychiczne nad małoletnią córką oraz kierowanie gróźb karalnych wobec matki. Miał w listopadzie 2020 r. stanąć przed sądem, a do 1 września, czyli do dnia po zdarzeniu, miał zakaz kontaktowania się z pokrzywdzonymi, zbliżania się do nich oraz nakaz opuszczenia domu, w którym z nimi mieszkał.

źródło: PAP | red: mag, zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Mężczyznę podejrzewanego o zabicie żony znaleziono martwego koło Kolna

10.10.2020, 18:42

Mężczyzna podejrzewany o zabicie żony został znaleziony martwy - ustaliło nieoficjalnie Polskie Radio Białystok. Jego ciało miało zostać znalezione w Brzozowie koło Kolna.


Prawdopodobny sprawca tragedii w Białymstoku miał zakaz zbliżania się do rodziny

1.09.2020, 14:35

47-latek, który w Białymstoku przy ul. Kasztanowej, zdaniem policji, najprawdopodobniej najpierw zadźgał swoją matkę, żonę i córkę, a potem popełnił samobójstwo, miał prokuratorski zakaz zbliżania się do rodziny.


Prokuratura w Suwałkach umorzyła śledztwo ws. pożaru we wsi Jemieliste

15.07.2020, 16:49

Mimo wątpliwości, suwalska prokuratura okręgowa umorzyła śledztwo w sprawie przyczyn pożaru, który miał miejsce w marcu 2019 roku we wsi Jemieliste w gminie Filipów.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok