Radio Białystok | Wiadomości | Uroczysty ingres abp. Józefa Guzdka do Bazyliki Archikatedralnej w Białymstoku [zdjęcia]

Uroczysty ingres abp. Józefa Guzdka do Bazyliki Archikatedralnej w Białymstoku [zdjęcia]

4.09.2021, 05:52, akt. 18:58

W Białymstoku odbył się w sobotę (4.09) ingres, czyli uroczyste wprowadzenie do archikatedry nowego metropolity białostockiego, arcybiskupa Józefa Guzdka. Zastąpił on na tym stanowisku arcybiskupa Tadeusza Wojdę, który został metropolitą gdańskim.

Ingres abp. Józefa Guzdka do Archidiecezji Białostockiej, fot. Monika Kalicka
Ingres abp. Józefa Guzdka do Archidiecezji Białostockiej, fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
Uroczysty ingres abp. Józefa Guzdka do Bazyliki Archikatedralnej w Białymstoku - relacja Olgi Gordiejew | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W uroczystości wzięli udział m.in. nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, hierarchowie Kościoła katolickiego z Polski i Litwy, przedstawiciele innych kościołów chrześcijańskich, w tym Cerkwi w Polsce, władze państwowe i samorządowe, służby mundurowe oraz rodzina arcybiskupa.

Formalnie abp Guzdek rozpoczął posługę jako szósty metropolita białostocki w piątek, gdy miała miejsce uroczystość kanonicznego objęcia przez niego Archidiecezji Białostockiej. Podczas sobotniego ingresu nuncjusz Pennacchio przekazał mu pastorał - symbol władzy kościelnej i dokonał wprowadzenia na katedrę arcybiskupów białostockich.

W homilii nowy metropolita mówił o zaufaniu i służbie; nawiązywał do postawy św. Józefa i działalności ks. Michała Sopoćki, głosiciela i orędownika miłosierdzia Bożego, który dużą część swego życia spędził w Białymstoku, a od pięciu lat jest patronem tego miasta.

Przypomniał, że papież Franciszek ogłosił ten rok Rokiem Świętego Józefa. 

W liście apostolskim Patris corde napisał, że +życie duchowe, ukazywane nam przez Józefa, nie jest drogą, która wyjaśnia, ale drogą, która akceptuje+. Jeśli bowiem nie przyjmiemy tego, co nam Bóg przygotował i co niesie życie, grozi nam stagnacja, a nawet regres. Zatrzymujemy się wówczas w drodze i stajemy się zakładnikami naszych oczekiwań. Akceptacja Bożych planów nadaje najgłębszy sens naszemu życiu i czyni je, nie tyle łatwym, co pożytecznym i owocnym - mówił abp Guzdek.

Nawiązując do losów Świętej Rodziny podkreślał, że i na początku XXI wieku "nadal trzeba ochraniać Jezusa i jego matkę, idąc za przykładem św. Józefa". Mówił, że Bóg potrzebuje zarówno od duchownych jak i świeckich "twórczej odwagi", by - głosząc Ewangelię - pojawiające się, czasem trudne wyzwania, potrafili przekształcić w szansę.

W tej godzinie trzeba wspomnieć te trudne wyzwania na wschodniej granicy Rzeczypospolitej, zewnętrznej granicy UE - mówił w homilii. Nie rozwinął jednak tego wątku.

Mówił, że odpowiedzi na pytania, jak wejść w nowe środowisko w Podlaskiem, zdobyć tam zaufanie duchowieństwa i wiernych, ale też przedstawicieli innych wyznań i niewierzących, znalazł w dzienniku błogosławionego ks. Michała Sopoćki. 

Trzeba poznać najpierw to, co ludzie mają dobrego, to znaczy odkryć ich bogactwa, następnie odkryć środowisko, w którym się obracają i w konkretny sposób pomóc im żyć w tym środowisku przez dawanie się innym - cytował.

Podkreślał, że to środowisko w regionie jest "zróżnicowane i bardzo złożone".

To tutaj krzyżują się drogi wiernych różnych obrządków i wyznań chrześcijańskich, religii, kultur i narodowości. Należy to postrzegać nie jako przeszkodę, ale jako szansę na ubogacenie się i poszerzanie horyzontów. Aby tak się stało, nie można pozwolić tym, którzy pragną pomalować świat barwą nienawiści, aby maczali pędzle w sercu moim i twoim. Serce ma być wypełnione po brzegi miłością – wolne od niechęci, uprzedzeń, a tym bardziej od nienawiści - podkreślał abp Guzdek.

O "dawaniu siebie innym" powiedział, że aby było to możliwe, nie możemy "zamykać się w oblężonej twierdzy, ale zanurzeni w świecie, od środka winniśmy ten świat przemieniać, dając innym z siebie to, co mamy najlepszego". "Służenie Bogu, Kościołowi i braciom – a nie posługiwanie się Kościołem – stanowi priorytet chrześcijańskiego życia. O tym musimy pamiętać – duchowni i świeccy, wszak my wszyscy razem jesteśmy Kościołem. W tej służbie, zgodnie z poleceniem Jezusa, powinniśmy stanowić jedno" - apelował w homilii.

List gratulacyjny skierował do nowego metropolity prezydent RP Andrzej Duda. Podkreślił w nim, że Archidiecezja Białostocka ma niedługą metrykę, ale bogate dziedzictwo historyczne i szczególny charakter. 

Kresowe korzenie, z mozaiką wyznań, kultur i narodowości, także teraz wyróżniają ziemię podlaską i jej mieszkańców na tle innych regionów Polski. Współistnienie w przyjaźni nie jest tutaj tylko słusznym postulatem, lecz codzienną rzeczywistością - napisał prezydent.

Zwracał też uwagę, że ta różnorodność łączy się w regionie ze "wspaniałymi tradycjami patriotycznymi i silnym przywiązaniem do wiary przodków". Dziękował arcybiskupowi Guzdkowi za ponad dziesięć lat sprawowania urzędu ordynariusza polowego WP.

Do wielowyznaniowego charakteru regionu nawiązał w swoim wystąpieniu ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej abp Jakub. Przyznał, że i prawosławni czekali na wybór nowego katolickiego metropolity. 

Nasi wierni na co dzień pracują, mieszkają po sąsiedzku i wspierają się wzajemnie. Życie obok siebie wymaga współpracy nie tylko ludzi świeckich, ale również duchownych - mówił.

"Ton tej współpracy zadają hierarchowie" - powiedział. Mówił, że współpracy w działaniu wymaga "obecna sytuacja na świecie i nowe ideologie, które coraz skuteczniej są wdrażane do życia również naszego społeczeństwa". "I tak naprawdę zbliżają nas. Stoimy bowiem przed tymi samymi wyzwaniami, problemami i zagrożeniami, które łatwiej jest przezwyciężać, wspierając się wzajemnie" - mówił abp Jakub. Na pamiątkę ingresu wręczył nowemu metropolicie ikonę Matki Boskiej.

Abp Józef Guzdek ma 65 lat, pochodzi z Wadowic. Święcenia kapłańskie otrzymał 17 maja 1981 r. w krakowskiej katedrze na Wawelu, przez 13 lat pełnił posługę wikariusza w parafiach Archidiecezji Krakowskiej, potem był prefektem w archidiecezjalnym Wyższym Seminarium Duchownym.

W 1998 r. uzyskał tytuł doktora teologii na Wydziale Teologicznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie; pracował m.in. na stanowisku rektora Wyższego Seminarium Duchownego archidiecezji; 14 sierpnia 2004 r. został mianowany przez papieża Jana Pawła II biskupem pomocniczym tej archidiecezji.

4 grudnia 2010 r. został mianowany przez papieża Benedykta XVI biskupem polowym Wojska Polskiego. Od 1 sierpnia 2015 r. ma stopień wojskowy generała brygady. Do czasu kanonicznego objęcia urzędu przez nowego biskupa polowego WP, pełni obecnie posługę biskupią w charakterze administratora apostolskiego ordynariatu polowego

źródło: PAP | red: maj, mak


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Abp Józef Guzdek objął archidiecezję białostocką [zdjęcia, wideo]

3.09.2021, 16:34

Abp Józef Guzdek objął w piątek (3.09) kanonicznie archidiecezję białostocką.


4 września ingres nowego metropolity białostockiego abpa Józefa Guzdka

3.08.2021, 11:44

W sobotę 4 września odbędzie sie ingres do archikatedry nowego metropolity białostockiego arcybiskupa Józefa Guzdka - poinformowała we wtorek (3.08) Archidiecezja Białostocka.


W gdańskiej archikatedrze zakończył się ingres arcybiskupa Tadeusza Wojdy

28.03.2021, 12:16

W kościele katolickim w niedzielę (28.03) nie tylko Niedziela Palmowa, ale też ingres arcybiskupa Tadeusza Wojdy do Archikatedry Oliwskiej.


Biskup Henryk Ciereszko wybrany nowym Administratorem Archidiecezji Białostockiej

26.03.2021, 12:19

Kolegium Konsultorów wybrało w piątek (26.03) bp. Henryka Ciereszko Administratorem Archidiecezji Białostockiej. Ta informacja pojawiła się przed południem na Twitterze Archidiecezji Białostockiej.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok