Radio Białystok | Wiadomości | Do kilku podlaskich gmin trafiło 9 nowych samochodów gaśniczych w ramach transgranicznego projektu

Do kilku podlaskich gmin trafiło 9 nowych samochodów gaśniczych w ramach transgranicznego projektu

autor: Marcelina Markowska

9.09.2021, 15:41, akt. 19:39

Ma to poprawić bezpieczeństwo mieszkańców i warunki pracy strażaków. Pięć gmin w Podlaskiem kupiło nowe samochody gaśnicze do jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej. To część projektu transgranicznego między Polską, Białorusią i Ukrainą.

fot. Marcelina Markowska
fot. Marcelina Markowska

Do kilku podlaskich gmin trafiło 9 nowych samochodów gaśniczych w ramach transgranicznego projektu - relacja Marceliny Markowskiej

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Dzięki współpracy pomoc w wypadku pożaru będzie szybsza - mówi wójt gminy Siemiatycze Edward Krasowski. 


Mieliśmy taki tragiczny pożar kościoła św. Wojciecha. Sprzęt, który mieliśmy na miejscu, był niewystarczający, żeby ugasić ten pożar. Przyjechała wtedy drabina z Białegostoku, 180 kilometrów. Dla porównania Grodno jest 50 kilometrów od nas. Chcieliśmy w takich sytuacjach mieć dokument pozwalający na przekroczenie granicy, uprawniający do współpracy. Wszyscy wiemy, że teraz sytuacja się skomplikowała. Jednak mam nadzieje, że strażacy w najbliższej przyszłości będą mogli pomagać sobie nawzajem - dodaje wójt.  


Wójt gminy Nurzec Stacja Piotr Jaszczuk podkreśla, że w niektórych miejscowościach wozy strażackie były już w bardzo złym stanie.  


Niejednokrotnie zdarzało się, że te samochody były bardzo często naprawiane. One miały po trzydzieści, niektóre nawet po więcej lat i była obawa, że nie dojadą na akcje gaśnicze. Dzięki tej inwestycji widzę, że strażacy poczuli się dowartościowani, a to jest bardzo ważne - zaznacza Piotr Jaszczuk.


Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Siemiatyczach starszy kapitan Sylwester Uściniak dodaje, że do jednostek zgłasza się coraz więcej młodych osób.  


Strażacy dzięki tej inwestycji, chętniej chcą dołączyć się do jednostek. Dostajemy pytania w sprawie przeszkolenia nowych członków Ochotniczej Straży Pożarnej, którzy chcą się do nich zapisać m.in. dlatego, że pojawił się tam profesjonalny sprzęt - podkreśla Sylwester Uściniak.  


Dziewięć samochodów gaśniczych trafiło do gmin: Siemiatycze, Perlejewo, Milejczyce, Dziadkowice i Nurzec Stacja, a jednostka w Grodnie kupiła podnośnik strażacki.


| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Podlascy strażacy ochotnicy otrzymali promesy

6.09.2021, 14:33

Ponad milion złotych wsparcia dostali strażacy ochotnicy z województwa podlaskiego.


Jubileusz OSP Jabłoń-Jankowce [zdjęcia]

4.09.2021, 17:28

90-lecie istnienia świętowała jednostka OSP w Jabłoni-Jankowcach w gminie Nowe Piekuty.


Podlascy strażacy - ochotnicy świętują 100-lecie Związku OSP

20.08.2021, 20:22

W Podlaskiem tworzą prawie 700 jednostek, z czego ponad 500 gotowych jest do niesienia pomocy - strażacy - ochotnicy z naszego województwa świętują 100-lecie Związku OSP.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: Kolizyjne Podlasie
BIAŁYSTOK
22.09.2021, 18:45, akt. 19:00

Policyjny pościg za oplem


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok