Radio Białystok | Wiadomości | 26 września charytatywny mecz na rzecz prześladowanych na Białorusi

26 września charytatywny mecz na rzecz prześladowanych na Białorusi

21.09.2021, 13:26, akt. 13:28

26 września w Białymstoku będzie rozegrany charytatywny mecz piłki nożnej na rzecz osób prześladowanych przez reżim na Białorusi i ich rodzin - poinformowali we wtorek na konferencji prasowej w Białymstoku poseł KO Robert Tyszkiewicz i europoseł Tomasz Frankowski.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Mecz pomiędzy drużynami "All Stars Jagiellonia" i Fundacją Białoruski Dom w Warszawie rozpocznie się w niedzielne południe na bocznym boisku stadionu miejskiego w Białymstoku.

W drużynie Białoruskiego Domu wystąpią studenci z Białorusi mieszkający w Polsce, a w drużynie przeciwnej byli piłkarze Jagiellonii Białystok. Były piłkarz, teraz europoseł Tomasz Frankowski poinformował, że zagra on, ale też np. Marek Citko czy Jacek Chańko.

Tyszkiewicz, który jest szefem Parlamentarnego Zespołu ds. Białorusi, poinformował, że "Wielki Mecz" charytatywny, to okazja do finansowego wsparcia represjonowanych Białorusinów i o tę pomoc apelował.

Wstęp na mecz jest wolny. Potrzebujących można wesprzeć w internecie, przekazując pieniądze na akcji fundacji Białoruski Dom z Warszawy na portalu zrzutka.pl w zakładce "Pomoc dla Białorusi". 

Można tam dowolną kwotą wesprzeć ludzi, którzy cierpią represje z powodu reżimu Aleksandra Łukaszenki - mówił Tyszkiewicz.

"W ostatnich tygodniach sprawa białoruska wszystkim kojarzy się raczej z wydarzeniami na granicy, ale nie możemy zapominać, że w państwie Białoruś wciąż trwa gigantyczna, brutalna kampania represji wobec społeczeństwa obywatelskiego. Nie może nad tą falą represji zapaść cisza" - podkreślał Tyszkiewicz.

Poseł podał, że na Białorusi w więzieniach przebywa ok. siedmiuset więźniów politycznych; przypomniał, że w więzieniu siedzą też liderzy Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys i Andrzej Poczobut. "O nich także musimy pamiętać" - mówił Tyszkiewicz. Jak dodał, pomocy wymagają wszyscy represjonowani i ich rodziny

Jesteśmy przygranicznym terenem, mamy swój moralny obowiązek wspierać nie tylko poprzez wstawienie na Facebooka czy akcje na granicy, ale również poprzez możliwość zorganizowania eventów sportowych" powiedział europoseł Tomasz Frankowski. 

Zaznaczył, że przedsięwzięcie będzie ponadpartyjne, do kibicowania zaproszeni są wszyscy mieszkańcy, a nadrzędnym celem jest zbiórka pieniędzy na rzecz potrzebujących prześladowanych przez reżim.

źródło: PAP | red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białorusini mieszkający w Białymstoku kolejny raz protestowali przed konsulatem generalnym własnego kraju

6.09.2021, 19:47

Chcieli wyrazić sprzeciw wobec wyroków, które skazują białoruskich opozycjonistów. Białorusini mieszkający w Białymstoku w poniedziałek (06.09) protestowali przed konsulatem generalnym własnego kraju po ogłoszeniu wyroków dla członków opozycyjnej Rady Koordynacyjnej - Marii Kalesnikawej i Maksima Znaka.


W Białymstoku będzie miejsce do pracy dla białoruskich dziennikarzy, którzy wyjechali ze swojego kraju

30.08.2021, 12:57

Białoruscy dziennikarze, którzy z przyczyn politycznych nie mogą działać we własnym kraju, będą mieli miejsce do pracy w Białymstoku.


Dzieci białoruskich uchodźców przebywających w Polsce dostały wyprawki szkolne

29.08.2021, 18:33

Kilkanaścioro dzieci z białoruskich rodzin, które w ciągu ostatniego roku trafiły do Białegostoku uciekając przed reżimem, dostały w niedzielę po południu (29.08) wyprawki szkolne od Fundacji "Białoruski Dom" w Polsce przygotowane we współpracy z Parlamentarnym Zespołem ds. Białorusi.


Białorusini w Białymstoku pikietowali w 30. rocznicę suwerenności Białorusi

26.08.2021, 08:11

Były okrzyki "Niech żyje Białoruś" i "Wierzymy, możemy, zwyciężymy"! - w środę (25.08) przed białoruskim konsulatem w Białymstoku odbył się protest w rocznicę 30-lecia suwerenności kraju.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

madredus, stock.adobe.com
TYKOCIN
21.10.2021, 11:06, akt. 22.10.2021, 07:56

Tykocin Pomnikiem Historiiźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok