Radio Białystok | Wiadomości | Dzieci białoruskich uchodźców przebywających w Polsce dostały wyprawki szkolne

Dzieci białoruskich uchodźców przebywających w Polsce dostały wyprawki szkolne

29.08.2021, 18:33, akt. 18:51

Kilkanaścioro dzieci z białoruskich rodzin, które w ciągu ostatniego roku trafiły do Białegostoku uciekając przed reżimem, dostały w niedzielę po południu (29.08) wyprawki szkolne od Fundacji "Białoruski Dom" w Polsce przygotowane we współpracy z Parlamentarnym Zespołem ds. Białorusi.

Dzieci białoruskich uchodźców przebywających w Polsce dostały wyprawki szkolne, fot. Jarosław Iwaniuk
Dzieci białoruskich uchodźców przebywających w Polsce dostały wyprawki szkolne, fot. Jarosław Iwaniuk


0:00
0:00
Dzieci białoruskich uchodźców przebywających w Polsce dostały wyprawki szkolne - relacja Jarosława Iwaniuka | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Przygotowano 27 takich wyprawek dla dzieci w Białymstoku, nie wszystkie zostały w niedzielę odebrane. Będą one przekazywane do białoruskich rodzin, których listę pomogła opracować lokalna diaspora białoruska w mieście.

Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Białorusi, poseł Robert Tyszkiewicz, poinformował, że przed Białymstokiem podobne akcje odbyły się już w Warszawie i Wrocławiu, dotąd do dzieci z rodzin represjonowanych na Białorusi trafiło 220 wyprawek. W ich przygotowanie włączyły się także kluby rotariańskie.

"Dzieci uchodźców politycznych z Białorusi pójdą po raz pierwszy do szkoły w tym roku, warto o tym pamiętać" - mówił o idei akcji Tyszkiewicz.


Witam was w domu. To jest drugi dom. Ten pierwszy, ojczysty był i zawsze pozostanie na Białorusi, ale ten drugi dom, ta druga ojczyzna to Polska i czujcie się tutaj jak u siebie. To jest wasze miejsce" - mówił do zebranych Robert Tyszkiewicz.


Dodał także, że "znakiem Polski" jest solidarność ludzka, a akcja jest dedykowana wszystkim tym osobom, które pomagają białoruskim uchodźcom politycznym. "Chcemy przez tę akcję również zaapelować, by tej pomocy było jeszcze więcej" - mówił Robert Tyszkiewicz.

Poseł dodał, że akcja pomocy dzieciom uchodźców białoruskim będzie kontynuowana, bo pomoc jest potrzebna i rozumieją to Polacy, którzy wielokrotnie sami otrzymywali pomoc od innych. 


My Polacy wiemy, że chleb emigrancki jest często gorzki. To jest ciężki los. Historia Polski, historia naszej polskiej walki o wolność składa się też z historii wielu fal emigracji. Tak się to ułożyło na tej wschodniej rubieży Europy, że walka o wolność zawsze wiązała się także z emigracją, więc my to doskonale rozumiemy - mówił Robert Tyszkiewicz.Dzieci dostały plecaki z wyprawkami i życzenia powodzenia w szkole. Marina Leszczewska z Fundacji Białoruś 2020 dziękowała za akcję z wyprawkami. "Na pewno dzieci będą zadowolone z takich fajnych wyprawek" - mówiła Leszczewska. Życzyła dzieciom dobrych osiągnięć w szkole, dobrych ocen, dobrego przyjęcia przez Polskę i dzieci i ich rodziców. Dodała, że wierzy, że tak właśnie będzie, bo tak było np. z jej dziećmi. "Jestem bardzo wdzięczna Polakom. Wiem, że wspierają, że robią dobrą sprawę" - mówiła Leszczewska.

Wyprawki dostało np. troje dzieci w wieku szkolnym pani Galiny ze Szkłowa, która na spotkanie przyszła z mężem i jeszcze jednym najmłodszym dzieckiem. Wyprawki dostała córka i dwóch synów. Mama tych dzieci Galina powiedziała, że taka pomoc jest ważna, bo wyjeżdżając z Białorusi nie zabrali ze sobą wielu rzeczy, a gdy trzeba kupić rzeczy potrzebne do szkoły trójce dzieci, to robi się to większy wydatek, znacząca suma. Dodała, że nie musząc wydawać pieniędzy na wyprawki, będą je mogli przeznaczyć na inne potrzeby dzieci.


źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Marsz w Białymstoku w rocznicę sfałszowanych wyborów na Białorusi [zdjęcia, wideo]

8.08.2021, 17:09

W Białymstoku w niedzielę (08.08) odbył się marsz w rocznicę sfałszowanych wyborów na Białorusi. Skandowano między innymi "Białoruś żyje", "Zwyciężymy" i "Łukaszenka musi odejść".


Festiwal "Tutaka" w uroczysku Boryk koło Gródka [zdjęcia]

6.08.2021, 11:18

Dyskusje, pokazy filmowe, spotkania autorskie, warsztaty dla dzieci i koncerty - w uroczysku Boryk koło Gródka w piątek (6.08) wystartował Festiwal przebudzonych "Tutaka".


Zakończyła się tygodniowa akcja protestacyjna na polsko-białoruskich przejściach granicznych

12.06.2021, 15:01

Kończy się w sobotę (12.06) tygodniowy protest zorganizowany przed przejściami granicznymi przez Białorusinów mieszkających w Polsce, którzy w ramach akcji "Dla wolnej Białorusi" domagają się od UE realnych sankcji wobec białoruskich władz. Akcję zorganizował Narodowy Zarząd Kryzysowy.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok