Radio Białystok | Białoruś | Zakończyła się tygodniowa akcja protestacyjna na polsko-białoruskich przejściach granicznych

Zakończyła się tygodniowa akcja protestacyjna na polsko-białoruskich przejściach granicznych

12.06.2021, 15:01, akt. 13.06.2021, 07:42

Kończy się w sobotę (12.06) tygodniowy protest zorganizowany przed przejściami granicznymi przez Białorusinów mieszkających w Polsce, którzy w ramach akcji "Dla wolnej Białorusi" domagają się od UE realnych sankcji wobec białoruskich władz. Akcję zorganizował Narodowy Zarząd Kryzysowy.

To ostatni dzień akcji na przejściu granicznym w Bobrownikach - protestuje ponad stu Białorusinów, fot. Marcin Mazewski
To ostatni dzień akcji na przejściu granicznym w Bobrownikach - protestuje ponad stu Białorusinów, fot. Marcin Mazewski


0:00
0:00
Białorusini kończą protest na polsko-białoruskich przejściach granicznych – relacja Marcina Mazewskiego | Pobierz plik.


0:00
0:00
To ostatni dzień akcji na przejściu granicznym w Bobrownikach - protestuje ponad stu Białorusinów - relacja Marcina Mazewskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

"Nasz głos został usłyszany"

W sobotę taka akcja odbyła się m.in. przed polsko-białoruskim przejściem w Bobrownikach. W ostatnich dniach grupy Białorusinów, którzy przebywają w Polsce, organizowały takie akcje także przed przejściem w Kuźnicy. Podobne przedsięwzięcia mają się odbywać w innych krajach, np. na Litwie, Ukrainie.

"Na pewno to miało sens, dlatego, że nasz głos został usłyszany" - powiedział w sobotę o protestach lider Narodowego Zarządu Kryzysowego, były białoruski dyplomata Paweł Łatuszka, który wziął udział w akcji w Bobrownikach.

Białorusini z biało-czerwono-białymi flagami używanymi przez białoruską opozycję i transparentami, maszerowali po przejściu dla pieszych w Bobrownikach, co kilkanaście minut były przepuszczane auta jadące do granicy.
Łatuszka: Mamy nadzieję, że Bruksela przejdzie do konkretnych czynów

Łatuszka powiedział, że informacje o akcji dotarły do UE, o sprawie rozmawiał z wysokiej rangi unijnymi dyplomatami z różnych krajów, postulaty Białorusinów są znane. Przypomniał, że w ostatnich dniach Parlament Europejski przyjął "dość ostrą, historyczną" rezolucję ws. relacji z Białorusią, w której zaproponowano konkretne sankcje i kroki, jest to też forma politycznej presji. Dodał, że jest w tej deklaracji jeden z postulatów zgłaszanych przez organizujących akcje przed przejściami granicznymi, aby otworzyć granice dla obywateli Białorusi.

Przekazaliśmy w tym tygodniu petycję do rządu Białorusi również w tej sprawie. Dostałem wczoraj list od pana Borella (szef unijnej dyplomacji Josep Borell - PAP), który powiedział, że na pewno jest z narodem białoruskim i na pewno w następnym tygodniu będą podejmowane decyzje o sankcjach, będą ogłoszone, ale 21 czerwca oczekujemy, że będzie prawna decyzja już na szczeblu ministrów spraw zagranicznych UE. Mamy nadzieję, że od słów Bruksela przejdzie do konkretnych czynów. Jeżeli nie, to nie mamy wyboru, będziemy wracali (z akcjami na granicy - PAP) 

- powiedział Łatuszka.

W sobotę w ramach akcji odbył się rajd samochodowy do Kuźnicy, w Bobrownikach niesiono również długą biało-czerwono-białą flagę.


Tyszkiewicz: To pokazuje wielką determinację narodu białoruskiego

Akcję Białorusinów wspiera m.in. podlaski poseł KO Robert Tyszkiewicz z parlamentarnego zespołu ds. Białorusi.

To pokazuje wielką determinację narodu białoruskiego, społeczności diaspory białoruskiej w Polsce w oczekiwaniu na odblokowanie granicy dla Białorusinów i na realne sankcje ze strony Unii Europejskiej. Bądźmy z nimi solidarni, wspierajmy ich w ich walce. Nie może być ciszy w białoruskiej sprawie. Żywie Biełaruś 

- powiedział Tyszkiewicz w przesłaniu z Bobrownik zamieszczonym w sobotę w mediach społecznościowych.


źródło: PAP | red: lma, bs


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Protest pod hasłem "Dla wolnej Białorusi" w okolicach przejścia granicznego w Bobrownikach [zdjęcia]

8.06.2021, 11:52

Grupa kilkudziesięciu osób - Białorusinów mieszkających w Polsce i uchodźców z tego kraju - rozpoczęła we wtorek akcję blokowania dojazdu do polsko-białoruskiego przejścia granicznego w Bobrownikach (Podlaskie). Większych utrudnień nie ma, bo ruch ciężarówek jest bardzo mały.


W Białymstoku kończy działalność dom tymczasowego pobytu dla Białorusinów

7.06.2021, 08:06

Od grudnia schronienie znalazło tu w sumie około 40 osób. Swoją działalność zakończył białostocki dom tymczasowego pobytu dla Białorusinów, którzy byli zmuszeni opuścić swój kraj.


Blokada przejścia na granicy w Bobrownikach - Białorusini domagają się sankcji wobec reżimu Łukaszenki [zdjęcia, wideo]

5.06.2021, 07:07

Białoruscy opozycjoniści i Białorusini, którzy mieszkają w Polsce, rozpoczęli w sobotę (5.06) po południu tygodniowy protest w Bobrownikach, gdzie znajduje się polsko-białoruskie drogowe przejście graniczne. Domagają się m.in. skutecznych sankcji UE wobec władz Białorusi.


Wprowadzono zakaz przelotów przez przestrzeń powietrzną UE dla białoruskich przewoźników lotniczych

4.06.2021, 15:25

Unia Europejska wprowadziła zakaz przelotów przez przestrzeń powietrzną UE i zakazu lądowania na lotniskach w UE dla wszystkich białoruskich przewoźników lotniczych.


Pikietę w obronie więźniów politycznych zorganizowali mieszkający w Białymstoku Białorusini [zdjęcia]

29.05.2021, 19:46

Protestowali, by wyrazić solidarność z więźniami politycznymi za wschodnią granicą i wesprzeć swoich walczących rodaków. Białorusini mieszkający w Białymstoku przyłączyli się do Światowego Dnia Protestu w rocznicę zatrzymania blogera Siarhieja Cichanouskiego.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


Aleksandr Łukaszanka, źródło: Wikimedia Commons, Serge Serebro, Vitebsk Popular News, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdj. wykadrowane]
31.12.2020, 09:05, akt. 09:06

Łukaszenka nagrodził struktury siłowe


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok