Radio Białystok | Białoruś | Blokada przejścia na granicy w Bobrownikach - Białorusini domagają się sankcji wobec reżimu Łukaszenki [zdjęcia, wideo]

Blokada przejścia na granicy w Bobrownikach - Białorusini domagają się sankcji wobec reżimu Łukaszenki [zdjęcia, wideo]

5.06.2021, 07:07, akt. 6.06.2021, 13:58

Białoruscy opozycjoniści i Białorusini, którzy mieszkają w Polsce, rozpoczęli w sobotę (5.06) po południu tygodniowy protest w Bobrownikach, gdzie znajduje się polsko-białoruskie drogowe przejście graniczne. Domagają się m.in. skutecznych sankcji UE wobec władz Białorusi.

Blokada przejścia na granicy w Bobrownikach - Białorusini domagają się sankcji wobec reżimu Łukaszenki, fot. Sylwia Krassowska
Blokada przejścia na granicy w Bobrownikach - Białorusini domagają się sankcji wobec reżimu Łukaszenki, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Grupa Białorusinów przebywających w Polsce protestuje przed przejściem granicznym w Bobrownikach - relacja Renaty Redy | Pobierz plik.


0:00
0:00
O jakiej Białorusi marzą młodzi Białorusini? - relacja Renaty Redy | Pobierz plik.


0:00
0:00
Białorusini przed przejściem granicznym w Bobrownikach domagają się wsparcia ze strony unijnych przywódców - relacja Renaty Redy | Pobierz plik.


0:00
0:00
Blokada przejścia na granicy w Bobrownikach - Białorusini domagają się sankcji wobec reżimu - relacja Renaty Redy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

"Dla wolnej Białorusi"

W ramach akcji pod hasłem "Dla wolnej Białorusi" kilkaset metrów od granicy w Bobrownikach stanęło małe miasteczko namiotowe, w którym było kilkadziesiąt osób, widać było biało-czerwono-białe flagi, a protestujący rozwiesili swoje transparenty. 

Po godzinie okazało się, że muszą się stamtąd przenieść, bo to teren prywatny, na którego zajęcie nie mieli zgody. Jeśli uda się znaleźć inne miejsce, tam zostaną ustawione namioty na czas tygodniowych działań. Jeśli nie, możliwy jest wariant z noclegami w innym miejscu i codziennym przyjazdem do Bobrownik, by akcja protestacyjna tam trwała.

Jak poinformował Narodowy Zarząd Antykryzysowy (NAU), który jest organizatorem protestu w Bobrownikach, przez pierwsze trzy dni jego uczestnicy mają m.in. prowadzić akcję informacyjną skierowaną do kierowców o sytuacji na Białorusi. Zapowiadają, że jeśli w tym czasie nie zostaną przyjęte na "szeroką skalę" sankcje UE wobec władz białoruskich, na kilka dni mogą zablokować dojazd do przejścia granicznego Bobrowniki-Bierestowica.Kolejka ciężarówek

W sobotę do przejścia po polskiej stronie stała kilkukilometrowa kolejka ciężarówek.

Chcemy, by Aleksandr Łukaszenka otworzył granice, żeby Białorusini mogli wyjeżdżać z kraju i zostały uwolnione osoby prześladowane, a Europę prosimy o szybkie, efektywne sankcje, które wpłyną na reżim

 - mówiła dziennikarzom koordynatorka NAU Elena Zhivoglod. 

Pytana o plany blokowania dojazdu do przejścia mówiła, że chodzi o blokadę ruchu towarów i obrotu gospodarczego z Białorusią. 

Organizatorzy zapewniają, że akcja jest legalna i uzgodniona z lokalnymi władzami.


Łatuszka: Reżim musi czuć, że odpowiedzialność nastąpi

B. minister i białoruski dyplomata, lider Narodowego Zarządu Antykryzysowego Paweł Łatuszka podkreślił na briefingu prasowym, że być może incydent z przymusowym lądowaniem w Mińsku samolotu Ryanair spowoduje, że "nareszcie Unia Europejska od deklaracji, słów solidarności, będzie robiła konkretne kroki i podejmowała konkretne decyzje, wpływające na reżim". 

"Reżim musi czuć, że on będzie odpowiedzialny, że odpowiedzialność nastąpi za te przestępstwa, które teraz robi w naszym kraju" – powiedział dziennikarzom.

Mówił, że diaspora białoruska w Polsce jest wdzięczna polskim władzom za udzielaną im pomoc "w walce o demokrację" na Białorusi. 

Przede wszystkim za słowa, za wsparcie na arenie międzynarodowej. Jesteśmy wdzięczni również polskim władzom za to, że pomagają uchodźcom z Białorusi, osobom represjonowanym. Liczymy, że taka pomoc będzie kontynuowana 

– powiedział Łatuszka.


Tyszkiewicz: Białoruś staje się więzieniem Europy

Protestujących wspierał podlaski poseł Koalicji Obywatelskiej Robert Tyszkiewicz, który na wspólnym z Łatuszką briefingu mówił, że wspieranie sił demokratycznych na Białorusi to nie tylko polityka, ale też "kwestia naszej sympatii, przyjaźni do sąsiadów Białorusinów, z którymi łączą nas więzy przyjaźni, często więzy rodzinne. To zamknięcie granicy (...) często dotyczy rodzin. Ja otrzymuję mnóstwo sygnałów, że rodzina jest w Polsce, mąż jest w Polsce z dziećmi, a żona nie może wyjechać, odbija się od granicy, to są absurdalne sytuacje. Białoruś naprawdę staje się dziś więzieniem Europy, przeciwko temu trzeba głośno protestować" – mówił Tyszkiewicz.

Musi Polska, musi UE zrobić więcej w dziedzinie presji na reżim Łukaszenki. Robimy wiele w dziedzinie wsparcia, ale to dziś nie wystarcza 

– dodał poseł, lider PO w Podlaskiem. 

Paweł Łatuszka powiedział, że od 21 grudnia Białorusini nie mogą swobodnie wyjeżdżać za granicę "w stronę Unii Europejskiej", nawet mając stosowne dokumenty uprawniające do pobytu w Polsce.

W jego ocenie działania te pokazują, że władze Białorusi "chcą stworzyć łagier koncentracyjny w centrum Europy". 

Na pewno będziemy się temu przeciwstawiali, na pewno będziemy o tym mówili głośno. I chcę powtórzyć, że gdy tylko UE podejmuje konkretne działania, chociażby zamknięcie przestrzeni powietrznej, to od razu motywuje ludzi, Białorusinów, oni czują, że nie zostali porzuceni i nie są sami w bardzo trudnej, ciężkiej walce przeciwko reżimowi 

– mówił lider NAU.

Dodał, że konkretne kroki ze strony UE będą "ogromną motywacją i siłą dla Białorusinów". 


"Białorusini nie mają czasu, by czekać"

Protestujący zorganizowali też pikietę na drodze tuż przed przejściem granicznym. Z transparentami i flagami ustawili się na chodnikach po obu stronach tej ulicy, nie tamowali ruchu, śpiewali i wznosili antyłukaszenkowskie hasła. "Europo, czas działać", "Białorusini nie mają czasu, by czekać" – to niektóre z haseł wypisanych na transparentach po białorusku i angielsku.

Tam Łatuszka – pytany o konkretne działania UE wobec władz Białorusi – podał przykład międzynarodowego systemu bankowego, od którego – jak mówił – powinna być odłączona Białoruś.

Na pewno są potrzebne takie sankcje, jakie wprowadzili Amerykanie, na cały przemysł nafto-chemiczny (...), to będzie mocne uderzenie w reżim, tym bardziej że to Łukaszenko kontroluje przepływ dewiz, zarabia na tym i finansuje właśnie siły specjalne – mówił.


źródło: PAP | red: mak, lma, sk


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Wprowadzono zakaz przelotów przez przestrzeń powietrzną UE dla białoruskich przewoźników lotniczych

4.06.2021, 15:25

Unia Europejska wprowadziła zakaz przelotów przez przestrzeń powietrzną UE i zakazu lądowania na lotniskach w UE dla wszystkich białoruskich przewoźników lotniczych.


Pikietę w obronie więźniów politycznych zorganizowali mieszkający w Białymstoku Białorusini [zdjęcia]

29.05.2021, 19:46

Protestowali, by wyrazić solidarność z więźniami politycznymi za wschodnią granicą i wesprzeć swoich walczących rodaków. Białorusini mieszkający w Białymstoku przyłączyli się do Światowego Dnia Protestu w rocznicę zatrzymania blogera Siarhieja Cichanouskiego.


Problemy z odprawami ciężarówek na polsko-białoruskich przejściach

28.05.2021, 20:46

W piątkowe (28.05) popołudnie i wieczór były bardzo duże problemy z odprawami ciężarówek na granicy z Białorusią. Przez ponad dwie godziny przez granicę nie przejechał żaden TIR.


Białoruś w czołówkach światowych mediów 25.05.2021

25.05.2021, 15:59

"Zamach", "powietrzne piractwo", "akt państwowego terroryzmu" - tak na uprowadzenie samolotu przez władze Białorusi zareagowały europejskie stolice, międzynarodowe organizacje i linie lotnicze. Samolot RyanAir wykonujący lot z Aten do Wilna został zmuszony do lądowania w Mińsku.


Białoruskie władze wymusiły lądowanie samolotu - aresztowano Romana Protasiewicza

24.05.2021, 09:08

W niedzielę na lotnisku w Mińsku lądował awaryjnie samolot linii Ryanair, lecący z Aten do Wilna, jak się później okazało z czterema suwalczankami na pokładzie. Przyczyną lądowania była informacja o bombie na pokładzie – podał portal Onliner.by. Informacja ta po sprawdzeniu samolotu nie potwierdziła się.


Białystok: Akcja solidarności z dziennikarzami prześladowanymi na Białorusi

23.05.2021, 19:03

Były zdjęcia aresztowanych dziennikarzy, więźniów politycznych i hasła wspierające represjonowanych.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Family Musical Jam Live - interaktywny koncert familijny z okazji Dnia Dziecka

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


Aleksandr Łukaszanka, źródło: Wikimedia Commons, Serge Serebro, Vitebsk Popular News, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdj. wykadrowane]
31.12.2020, 09:05, akt. 09:06

Łukaszenka nagrodził struktury siłowe


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok