Radio Białystok | Białoruś | Wyroki za "masowe zamieszki", obrazę Łukaszenki, blokowanie ulic

Wyroki za "masowe zamieszki", obrazę Łukaszenki, blokowanie ulic

30.12.2020, 15:53, akt. 15:54

Na 1,5 roku i 7 lat więzienia skazał sąd w Nowogródku dwóch mężczyzn, którzy mieli planować „masowe zamieszki”, a jeden z nich miał także obrazić Alaksandra Łukaszenkę. We wtorek zapadły też wyroki za blokadę ulicy i za obrazę prezydenta po pijanemu.

Fotolia.com
Fotolia.com

Sąd w Nowogródku ogłosił we wtorek wyroki w sprawie uznanych wcześniej przez aktywistów za więźniów politycznych Uładzimira Garocha i Dzianisa Kireszczanki – poinformowało niezależne Centrum praw człowieka Wiasna.

Garoch ma spędzić w za kratami siedem lat – za rzekome przygotowywanie masowych zamieszek i publiczną (na czacie w Telegramie) obrazę Łukaszenki. Kireszczanka za planowanie zamieszek dostał 1,5 roku więzienia.

Sąd w Mińsku skazał z kolei mężczyznę, który w czasie demonstracji w nocy z 9 na 10 sierpnia miał blokować jezdnię, wznosząc barykady. Mężczyzna został skazany na trzy lata ograniczenia wolności bez kierowania do zamkniętego zakładu karnego.

25-letni mieszkaniec Brahina w obwodzie homelskim 16 sierpnia został w stanie nietrzeźwym zatrzymany przez milicję, a po odwiezieniu do szpitala wyrażał się negatywnie o głowie państwa. Sąd wymierzył mu karę dwóch lat więzienia.

Portal Wiasny odnotowuje również, że po raz pierwszy sąd przychylił się do skargi na odmowę wszczęcia sprawy karnej za przemoc milicji podczas sierpniowych protestów. Sędzia w Mińsku anulowała decyzję śledczego i zarządziła ponowne zbadanie sprawy pobicia obywatela przez funkcjonariuszy. Jak dotąd na Białorusi nie wszczęto ani jednej sprawy karnej za przemoc milicji wobec obywateli.

Gazeta internetowa Nasza Niwa ma, na mocy wtorkowego wyroku sądu, wypłacić 1500 rubli białoruskich (około 2160 zł) za straty moralne milicjantowi Andrejowi Bekiszowi. Funkcjonariusz OMON-u pozwał Naszą Niwę m.in. za to, że pisała, iż „z impetem bił demonstrantów”; widać to na wideo, dostępnym w internecie.

Gazeta zacytowała też jego byłą koleżankę z klasy, która wspominała, jak uderzył ją bez powodu podczas zajęć. Chociaż powtórzyła te same słowa w sądzie, zapadł wyrok na korzyść funkcjonariusza. Nasza Niwa ogłosiła zbiórkę środków na zapłacenie kary.

źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Łukaszenka podał datę 6. Zjazdu Ludowego

29.12.2020, 09:26

Na 11-12 lutego przyszłego roku Alaksandr Łukaszenka zapowiedział przeprowadzenie na Białorusi 6. Zjazdu Ludowego.


Arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz powrócił na Białoruś

24.12.2020, 15:30

Zwierzchnik Kościoła katolickiego na Białorusi, metropolita mińsko-mohylewski abp Tadeusz Kondrusiewicz powrócił w czwartek na Białoruś po trwającym cztery miesiące przymusowym pobycie za granicą - podał rzecznik prasowy kurii mińsko-mohylewskiej Jerzy Sańko.


Białoruś: Zatrzymania i rewizje wśród dziennikarzy

23.12.2020, 14:18

Na Białorusi funkcjonariusze służb bezpieczeństwa przeprowadzili we wtorek (22.12) zatrzymania dziennikarzy i rewizje w ich mieszkaniach i biurach. Rewizja odbyła się w domu szefowej Press Clubu Ały Szarko, a założycielkę tej organizacji Julię Słucką zatrzymano w Mińsku.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

REKLAMA
NIETEATR Mamy Śpiewamy - interaktywny koncert familijny

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


Aleksandr Łukaszanka, źródło: Wikimedia Commons, Serge Serebro, Vitebsk Popular News, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdj. wykadrowane]
31.12.2020, 09:05, akt. 09:06

Łukaszenka nagrodził struktury siłowe


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok