Radio Białystok | Białoruś | Parlament Europejski wręczył białoruskiej opozycji Nagrodę im. Sacharowa

Parlament Europejski wręczył białoruskiej opozycji Nagrodę im. Sacharowa

16.12.2020, 20:27, akt. 20:29

Nagroda Parlamentu Europejskiego im. Sacharowa została w środę w Brukseli wręczona demokratycznej opozycji na Białorusi, reprezentowanej przez Radę Koordynacyjną - inicjatywę odważnych kobiet i przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego.

Demonstracja "Solidarni z Białorusią" w Białymstoku, fot. Sylwia Krassowska [Archiwum]
Demonstracja "Solidarni z Białorusią" w Białymstoku, fot. Sylwia Krassowska [Archiwum]

Odbierając nagrodę opozycyjna kandydatka na prezydenta Białorusi Swiatłana Cichanouska powiedziała, że każdy obywatel jej kraju uczestniczący w pokojowych protestach przeciwko przemocy i bezprawiu jest bohaterem. "Każdy z nich jest przykładem odwagi, współczucia i godności” - podkreśliła.

"Białorusini protestują co tydzień od wyborów 9 sierpnia. Protestują dla swojej przyszłości i dla przyszłości tych, którzy nie mogą tam być. Protestują dla wolności i godności Białorusinów, Europejczyków, waszej i naszej. Bez wolnej Białorusi Europa też nie jest w pełni wolna. (...) Mam w tym roku tylko jedno marzenie. Chcę, aby wszyscy Białorusini, którzy są teraz w więzieniu lub zostali zmuszeni do życia na wygnaniu, wrócili do domu" - mówiła Cichanouska.

Podczas ceremonii przewodniczący PE David Sassoli podkreślił, że cały świat jest świadomy tego, co się dzieje na Białorusi. "Widzimy odwagę kobiet. Widzimy Wasze cierpienie. Widzimy okropne nadużycia. Widzimy przemoc. Wasze aspiracje i determinacja, aby żyć w demokratycznym kraju, są dla nas inspiracją. Chciałbym wyrazić szczególne uznanie dla naszych laureatów i siły, którą wykazaliście” - dodał przewodniczący PE.

Demokratyczną opozycję na Białorusi reprezentuje Rada Koordynacyjna, inicjatywa odważnych kobiet (kandydatka opozycji na prezydenta Swiatłana Cichanouska; laureatka literackiej Nagrody Nobla Swiatłana Aleksijewicz; muzyk i działaczka polityczna Maryja Kalesnikawa; aktywistki polityczne Wolha Kawalkawa i Weranika Capkała) oraz przedstawiciele świata polityki i społeczeństwa obywatelskiego (wideobloger i więzień polityczny Siarhiej Cichanouski, założyciel białoruskiego centrum praw człowieka Wiasna Aleś Bialacki; działacz związkowy Siarhiej Dyleuski; założyciel kanału NEXTA w komunikatorze Telegram Sciapan Puciła oraz więzień polityczny i kandydat na prezydenta w wyborach w 2010 roku Mikoła Statkiewicz).

Nagroda im. Sacharowa za wolność myśli jest przyznawana corocznie przez PE. Została ufundowana w 1988 roku, aby uhonorować osoby i organizacje broniące praw człowieka i podstawowych wolności. Została nazwana na cześć radzieckiego fizyka i dysydenta politycznego Andrieja Sacharowa.

W rezolucji przyjętej we wrześniu 2020 roku Parlament Europejski potępił białoruskie władze za brutalne tłumienie pokojowych protestów.

PE organizuje misję informacyjną na temat Białorusi 18-21 grudnia, aby określić dalsze wsparcie dla opozycji demokratycznej, zgodnie z rezolucją przegłosowaną 26 listopada 2020 roku.

Decyzję w sprawie przyznania białoruskiej opozycji demokratycznej Nagrody im. Sacharowa podjęła wcześniej Konferencja Przewodniczących PE, która składa się z przewodniczącego tej izby i przywódców grup politycznych. W ubiegłym roku nagrodę otrzymał Ilham Tohti, ujgurski ekonomista walczący o prawa mniejszości ujgurskiej w Chinach.


| red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Parlamencie Europejskim debata nt. Białorusi z udziałem obrońców praw człowieka

16.12.2020, 09:54

Europosłowie, obrońcy praw człowieka i przedstawiciele białoruskiej opozycji dyskutowali we wtorek w Parlamencie Europejskim o sytuacji na Białorusi i wsparciu dla Białorusinów protestujących wobec działań reżimu Alaksandra Łukaszenki.


Białoruś: Nowe zarzuty wobec aktywistów opozycji, jeden z nich ogłosił głodówkę

15.12.2020, 19:28

Wobec działacza opozycji białoruskiej Mikoły Statkiewicza i administratora opozycyjnego kanału na komunikatorze Telegram Ihara Łosika wysunięto nowe oskarżenia - podał portal Tut.by. Zarzuty dotyczą "przygotowania masowych zamieszek". Łosik ogłosił głodówkę.


Cichanouska w Berlinie: "Białoruski sen o wolności się ziści"

14.12.2020, 19:07

Przebywająca w Berlinie Swiatłana Cichanouska wezwała Niemcy do wzięcia większej odpowiedzialności za Białoruś. W stolicy Niemiec liderka białoruskiej opozycji spotkała się między innymi z prezydentem Frankiem-Wallterem Steinmeierem i przewodniczącym Bundestagu Wolfgangiem Schäuble.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


Aleksandr Łukaszanka, źródło: Wikimedia Commons, Serge Serebro, Vitebsk Popular News, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdj. wykadrowane]
31.12.2020, 09:05, akt. 09:06

Łukaszenka nagrodził struktury siłowe


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok