Radio Białystok | Białoruś | Coraz więcej migrantów próbuje przekroczyć polsko-białoruską granicę - nowe dane MSWiA

Coraz więcej migrantów próbuje przekroczyć polsko-białoruską granicę - nowe dane MSWiA

autor: Adam Janczewski

18.08.2021, 07:01, akt. 07:42

Tylko w tym miesiącu prawie 2 tysiące imigrantów próbowało nielegalnie przekroczyć polsko-białoruską granicę. Takie dane publikuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. W obliczu kryzysu migracyjnego rząd przyjął specjalny projekt ustawy.

Nielegalni migranci zatrzymani na polsko - białoruskiej granicy , źródło: www.podlaski.strazgraniczna.pl
Nielegalni migranci zatrzymani na polsko - białoruskiej granicy , źródło: www.podlaski.strazgraniczna.pl

Blisko 2 tysiące nielegalnych imigrantów

MSWiA podało zaktualizowane statystyki. Okazuje się, że tylko w sierpniu polsko-białoruską granicę próbowało nielegalnie przekroczyć 1935 osób. W 1175 przypadkach Straż Graniczna zapobiegła próbom przekroczenia granicy, czyli prawdopodobnie odesłała imigrantów na Białoruś, 760 cudzoziemców trafiło natomiast do zamkniętych ośrodków w Polsce."Na granicy" - reportaż Adama JanczewskiegoResort poinformował również, że prowadzi rozmowy z Białorusinami. W poniedziałek (16.08) zorganizowano robocze spotkanie w ramach Polsko-Białoruskiej Międzyrządowej Komisji ds. Współpracy Transgranicznej. Polskiej delegacji przewodniczył podsekretarz stanu w MSWiA Bartosz Grodecki, który w resorcie zajmuje się polityką migracyjną. Białorusinów reprezentował tamtejszy wiceminister spraw zagranicznych Jewgienij Szestakow.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało, że spotkanie dotyczyło kwestii bezpieczeństwa na granicy i "kwestii techniczno-prawnych". Nie wiadomo, jakie są rezultaty tego spotkania.

Projekt nowelizacji przepisów dotyczących nielegalnej migracji

Rada Ministrów we wtorek (17.08) przyjęła przygotowany w MSWiA projekt nowelizacji ustawy o cudzoziemcach oraz ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.


- Proponowane zmiany mają na celu dostosowanie przepisów prawa krajowego do aktualnej sytuacji migracyjnej występującej na granicy zewnętrznej UE w zakresie sprawnego przeprowadzania postępowań w sprawie nielegalnego przekroczenia granicy zewnętrznej UE, przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa wewnętrznego państwa i ochronie porządku publicznego - podkreślono w wykazie prac legislacyjnych rządu.


Według podanych tam informacji projekt wprowadza regulacje, które "odformalizują i przyspieszą prowadzone postępowania w sprawie zobowiązania cudzoziemca do powrotu" z terytorium RP.

W wykazie czytamy, że projekt wprowadza też zmiany w zakresie możliwości pozostawienia bez rozpoznania wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej, jeśli zostanie on złożony przez cudzoziemca, który został zatrzymany niezwłocznie po nielegalnym przekroczeniu granicy zewnętrznej UE i w jej pobliżu, chyba że przybył on "bezpośrednio z terytorium, na którym jego życiu lub wolności zagrażało niebezpieczeństwo prześladowania lub ryzyko wyrządzenia poważnej krzywdy, oraz przedstawił wiarygodne przyczyny nielegalnego wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i złożył wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej niezwłocznie po przekroczeniu granicy".

Ta zmiana, według projektodawców, ma na celu przeciwdziałanie "nadużywaniu przez cudzoziemców postępowania o udzielenie ochrony międzynarodowej".


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


prof. Daniel Boćkowski

17.08.2021, 15:59

- Zapewne Białorusini uważnie obserwują, jak polskie służby reagują na napływ imigrantów z tego kraju. Zależy im przede wszystkim na tym, żeby w sposób zorganizowany utrudniać życie naszym służbom - uważa prof. Daniel Boćkowski.


Władze powiatu sokólskiego apelują o informowanie o przypadkach nielegalnego przekraczania granicy

17.08.2021, 09:56

Blisko 900 osób oficjalnie przekroczyło od początku tego roku polsko-białoruską granicę. Imigranci coraz częściej pojawiają się w powiecie sokólskim - m.in. w okolicach Krynek, Kuźnicy i Szudziałowa. ale też Lipska.


Imigranci częściej pojawiają się w okolicach Krynek i Kuźnicy - władze powiatu sokólskiego powołały zespół zarządzania kryzysowego

14.08.2021, 08:02

Blisko 900 osób oficjalnie przekroczyło od początku roku polsko-białoruską granicę. W ostatnich tygodniach imigranci częściej pojawiają się w okolicach Krynek, Kuźnicy i Szudziałowa. Oprócz straży granicznej, która częściej patroluje przygraniczne tereny, również wojsko pomaga w pilnowaniu polsko-białoruskiej granicy. Z powodu przekroczeń, władze powiatu sokólskiego powołały zespół zarządzania kryzysowego.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Family Musical Jam Live - interaktywny koncert familijny z okazji Dnia Dziecka

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


Aleksandr Łukaszanka, źródło: Wikimedia Commons, Serge Serebro, Vitebsk Popular News, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdj. wykadrowane]
31.12.2020, 09:05, akt. 09:06

Łukaszenka nagrodził struktury siłowe


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok