Radio Białystok | Białoruś | W 148. dniu protestów mieszkańcy Mińska wciąż wychodzą na lokalne marsze

W 148. dniu protestów mieszkańcy Mińska wciąż wychodzą na lokalne marsze

3.01.2021, 14:06, akt. 14:14

W pierwszą niedzielę Nowego Roku zwolennicy przemian na Białorusi znów wychodzą na lokalne akcje protestu w swoich dzielnicach – pisze internetowa "Nasza Niwa". Małe protesty odbywają się o różnych porach dnia i w różnych miejscach.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

Według internetowej gazety w stolicy mieszkańcy "spacerują" w dziesiątkach miejsc. W sieciach społecznościowych i niezależnych mediach można zobaczyć nagrania m.in. z mińskiego Sucharawa, Czyżouki czy Uruczcza. Podobne akcje odbywają się również poza stolicą.

Mieszkańcy skrzykują się w internecie na lokalne akcje i w kolumnach z biało-czerwono-białą symboliką spacerują po ulicach.

Ludzie skandują hasła, które stały się już tradycyjnymi w ciągu trwających od lata protestów: "Wierzymy, możemy, zwyciężymy", "Żywie Biełaruś!", ale również życzą sobie: "Najlepszego Nowego Roku!".

Przed fakultetem dziennikarstwa Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego zebrała się niewielka demonstracja w obronie wolności słowa i zatrzymanych dziennikarzy, zaś w Sucharawie mieszkańcy wysokiego bloku, wywiesili na wszystkich piętrach biało-czerwono-białe flagi.

Centrum Praw Człowieka Wiasna informowało w sylwestra, że Nowy Rok spędziło w aresztach 112 osób zatrzymanych za udział w akcjach protestu.

W więzieniach i aresztach przebywa jednak z powodów politycznych znacznie więcej osób. W 2020 r. na Białorusi pojawiło się 169 więźniów politycznych, wśród których są byli kandydaci w wyborach i ich współpracownicy ze sztabów, a także aktywiści, oskarżani m.in. o "przygotowywanie masowych zamieszek". W sumie według Wiasny zarzuty karne usłyszało ponad 900 osób.

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białoruś/ Socjolog: Protest zwolnił, ale się nie skończył

2.01.2021, 17:07

Białoruski protest się nie skończył, bo nie zniknęły jego przyczyny, a reżim Łukaszenki będzie nadal popełniać błędy – uważa Andrej Wardamacki. Jego zdaniem protest jest "jak pociąg, który jest zbyt ciężki, by go zatrzymać".


Białoruś: Zatrzymania i rewizje wśród dziennikarzy

23.12.2020, 14:18

Na Białorusi funkcjonariusze służb bezpieczeństwa przeprowadzili we wtorek (22.12) zatrzymania dziennikarzy i rewizje w ich mieszkaniach i biurach. Rewizja odbyła się w domu szefowej Press Clubu Ały Szarko, a założycielkę tej organizacji Julię Słucką zatrzymano w Mińsku.


Białoruś: liderom opozycji grozi do 12 lat więzienia za ekstremizm

21.12.2020, 19:18

Prokuratura Generalna Białorusi poinformowała o wszczęciu spraw karnych wobec liderów opozycji. Grozi im do 12 lat pozbawienia wolności za stworzenie "ekstremistycznej formacji" i antypaństwowy spisek.


Białorusini nie mogą opuszczać kraju przez przejścia drogowe i kolejowe

21.12.2020, 06:44

Oficjalna przyczyna to walka z pandemią, jednak zdaniem wielu chodzi o kwestie polityczne. Białoruś praktycznie zamknęła możliwość wyjazdów za granicę dla swoich obywateli.


Białoruś: Nowe zarzuty wobec aktywistów opozycji, jeden z nich ogłosił głodówkę

15.12.2020, 19:28

Wobec działacza opozycji białoruskiej Mikoły Statkiewicza i administratora opozycyjnego kanału na komunikatorze Telegram Ihara Łosika wysunięto nowe oskarżenia - podał portal Tut.by. Zarzuty dotyczą "przygotowania masowych zamieszek". Łosik ogłosił głodówkę.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


Aleksandr Łukaszanka, źródło: Wikimedia Commons, Serge Serebro, Vitebsk Popular News, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdj. wykadrowane]
31.12.2020, 09:05, akt. 09:06

Łukaszenka nagrodził struktury siłowe


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok