Radio Białystok | Białoruś | Białoruski lekarz A. Sarokin uznany za więźnia politycznego

Białoruski lekarz A. Sarokin uznany za więźnia politycznego

19.12.2020, 15:32, akt. 15:36

Czołowe białoruskie organizacje zajmujące się obroną praw człowieka uznały za więźnia politycznego doktora Arcioma Sarokina. Lekarz został aresztowany w Mińsku 19 listopada. Zarzuca mu się ujawnienie tajemnicy lekarskiej.

Hortigüela - Fotolia.com
Hortigüela - Fotolia.com

Doktor Arciom Sarokin przekazał dziennikarce portalu internetowego "TUT.by" Kaciarynie Barysiewicz wyniki badań krwi opozycjonisty Ramana Bandarenki, który zmarł w szpitalu po przewiezieniu z komisariatu milicji ze śladami pobicia, potwierdzające, że nie był on pod wpływem alkoholu. To przeczy oficjalnej wersji białoruskich władz.

Lekarz oraz dziennikarka miesiąc temu zostali zatrzymani i do chwili obecnej są przetrzymywani w areszcie. Doktor Arciom Sarokin jest już 157 osobą uznaną za więźnia politycznego na Białorusi.

Organizacje zajmujące się obroną praw człowieka, takie, jak Białoruski Komitet Helsiński, czy zamknięte przez władze Centrum Obrony Praw Człowieka "Wiasna", domagają się wypuszczenia na wolność lekarza i dziennikarki. Domagają się też efektywnego śledztwa w sprawie śmierci opozycjonisty Ramana Bandarenki.

źródło: IAR | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Weszły w życie kolejne unijne sankcje wobec Białorusi

18.12.2020, 16:29

W czwartek (17.12) po południu weszła w życie kolejna, trzecia transza sankcji UE, stanowiących odpowiedź na represje władz Białorusi wobec własnych obywateli. Obejmie 29 osób i siedem podmiotów.


Parlament Europejski wręczył białoruskiej opozycji Nagrodę im. Sacharowa

16.12.2020, 20:27

Nagroda Parlamentu Europejskiego im. Sacharowa została w środę w Brukseli wręczona demokratycznej opozycji na Białorusi, reprezentowanej przez Radę Koordynacyjną - inicjatywę odważnych kobiet i przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego.


Bp Kasabucki nie wyklucza wszczęcia przeciw niemu sprawy karnej

25.11.2020, 13:46

Wikariusz generalny archidiecezji mińsko-mohylewskiej bp Juryj Kasabucki, który pod nieobecność abp. Tadeusza Kondrusiewicza kieruje Kościołem katolickim na Białorusi, nie wykluczył, że zostanie przeciw niemu wszczęta sprawa karna. Napisał o tym na Facebooku.


Abp nowogródzki zakazał duchownym wypowiadać poglądy polityczne w sieci

24.11.2020, 11:48

Arcybiskup nowogródzki i słonimski Guriasz wydał rozporządzenie, by duchowni eparchii nie uczestniczyli w wiecach i nie wyrażali swoich poglądów politycznych, m.in. w internecie. Tekst rozporządzenia opublikował białoruski portal tut.by.


Tysiące ludzi na nabożeństwie żałobnym za Ramana Bandarenkę

20.11.2020, 13:16

Około 5 tys. osób w piątek (20.11) wzięło udział w nabożeństwie żałobnym białoruskiego działacza Ramana Bandarenki, który zmarł w zeszłym tygodniu na skutek pobicia. Gdy go hospitalizowano po przewiezieniu z komendy milicji, był już w ciężkim stanie.


Białoruś: Dziennikarka, która pisała o zabitym działaczu, w areszcie KGB

20.11.2020, 10:30

Dziennikarka portalu Tut.by Kaciaryna Barysiewicz, która napisała tekst o pobitym na śmierć działaczu Andreju Bandarence, znajduje się w areszcie KBG – poinformował w czwartek (19.11) portal Tut.by.


Naszej Niwie grozi kara za niedopełnienie formalności po postrzeleniu reporterki

21.09.2020, 14:27

Redakcja niezależnego portalu Nasza Niwa została uprzedzona, że może zapłacić karę za niedopełnienie stosownych formalności po tym, jak 10 sierpnia jej reporterkę postrzelono w czasie protestu. Tymczasem Komitet Śledczy nadal nie wszczął postępowania po tym zdarzeniu.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


Aleksandr Łukaszanka, źródło: Wikimedia Commons, Serge Serebro, Vitebsk Popular News, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdj. wykadrowane]
31.12.2020, 09:05, akt. 09:06

Łukaszenka nagrodził struktury siłowe


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok