Radio Białystok | Białoruś | Białoruś: Dziennikarka, która pisała o zabitym działaczu, w areszcie KGB

Białoruś: Dziennikarka, która pisała o zabitym działaczu, w areszcie KGB

20.11.2020, 10:30, akt. 11:15

Dziennikarka portalu Tut.by Kaciaryna Barysiewicz, która napisała tekst o pobitym na śmierć działaczu Andreju Bandarence, znajduje się w areszcie KBG – poinformował w czwartek (19.11) portal Tut.by.

TonyRecena - Fotolia.com
TonyRecena - Fotolia.com

Dziennikarka znajduje się w areszcie KGB

Barysiewicz, jak powiedziała jej córka, wyszła do sklepu, ale potem przestała odbierać telefony. Wkrótce wróciła do domu w towarzystwie służb bezpieczeństwa, ale niecałą godzinę później została zabrana.

Zamaskowani ludzie po cywilnemu wyprowadzili Kaciarynę Barysiewicz z domu i gdzieś zawieźli. Na razie nie wiemy, gdzie

 – podało niezależne Stowarzyszenie Dziennikarzy Białoruskich (BAŻ).

Później agencja BiełaPAN podała, że znajduje się ona w areszcie KGB.

Lekarze opublikowali kartę wypisową Bandarenki

Wcześniej w czwartek Prokuratura Generalna poinformowała, że wszczęto sprawę karną przeciwko lekarzowi, który przekazał portalowi Tut.by dane dotyczące Bandarenki oraz jeszcze jednej osobie.

Według prokuratury lekarz "bez zawodowej konieczności" wszedł w "przestępczą zmowę z przedstawicielem internetowego medium, któremu przekazał wyniki badania lekarskiego" Bandarenki, ujawniając tym samym tajemnicę lekarską. Prokuratura twierdzi, że miało to poważne konsekwencje, bo doprowadziło do wzrostu napięcia w społeczeństwie, stworzyło atmosferę braku zaufania do organów władzy państwowej i pobudziło obywateli do agresji oraz działań niezgodnych z prawem.

Bandarenka w chwili zatrzymania był trzeźwy 

W ubiegłym tygodniu w jednej z dzielnic Mińska 31-letni Raman Bandarenka wyszedł z domu, widząc, że zamaskowani mężczyźni zrywają biało-czerwono-białe flagi białoruskie używane przez środowiska niezależne. Został pobity przez zamaskowanych mężczyzn, a następnie przewieziony na komendę. Młody człowiek zmarł w szpitalu.

Komitet Śledczy powiadomił, że według ustaleń śledztwa w zeszłą środę milicja otrzymała zgłoszenie, że w Mińsku doszło do bijatyki między "agresywnie nastawionym mieszkańcami wieszającymi wstęgi", a osobami, które je zdejmowały. 

Przybyli na miejsce funkcjonariusze milicji znaleźli mężczyznę z obrażeniami ciała i oznakami odurzenia alkoholem

 – twierdzi Komitet. 

Mężczyzna został przewieziony na komisariat w celu, jak podał Komitet, wyjaśnienia okoliczności zdarzenia, ale "w związku z pogorszeniem się jego stanu zdrowia, wezwano do niego karetkę" i mimo udzielenia mu pomocy medycznej zmarł.

W odpowiedzi na komunikat Komitetu lekarze pogotowia ratunkowego opublikowali na kanale Telegramu "Białe Chałaty" kartę wypisową Bandarenki, w której napisano, że miał "0 proc. alkoholu we krwi".

Jak poinformowało Radio Swaboda, nabożeństwo żałobne Bandarenki odbędzie się w piątek o godz. 11:00 (9:00 czasu polskiego) w cerkwi Zmartwychwstania Pańskiego w Mińsku. 

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Szef MSZ: UE musi jasno powiedzieć, że nie ma zgody na brutalne użycie siły na Białorusi

19.11.2020, 18:35

Unia Europejska musi jasno zasygnalizować, że nie będzie zgody na brutalne użycie siły – podkreślił szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau w dyskusji o sytuacji na Białorusi, która odbyła się podczas nieformalnej wideokonferencji ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich UE.


Władze Mińska zapowiadają zaprowadzenie porządku w mieście

19.11.2020, 08:38

W stolicy Białorusi, Mińsku, zidentyfikowano obszary „podlegające wpływowi destrukcyjnie nastawionych obywateli” i zostanie tam zaprowadzony porządek – oznajmił w środę (18.11) wiceszef rady miejskiej Arciom Curan na swoim kanale w komunikatorze Telegram.


Białoruska prokuratura ostrzega przedstawicieli Kościoła i Cerkwi

19.11.2020, 08:28

Prokuratura Generalna Białorusi wydała oficjalne ostrzeżenia przedstawicielom Kościoła katolickiego oraz Białoruskiej Cerkwi Prawosławnej za publiczne potępienie zniszczenia spontanicznego miejsca pamięci działacza Andreja Bandarenki, zmarłego po pobiciu.


Białoruska opozycja domaga się międzynarodowego śledztwa ws. śmierci działacza

18.11.2020, 12:53

Opozycja białoruska domaga się wszczęcia międzynarodowego śledztwa w sprawie śmierci 31-letniego działacza Ramana Bandarenki pobitego i zatrzymanego przez milicję – powiedziała we wtorek (17.11) agencji AFP liderka opozycji Swiatłana Cichanouska.


Białoruś: od sierpnia ponad milion ludzi na niedzielnych akcjach w Mińsku

16.11.2020, 16:46

Od 9 sierpnia, kiedy na Białorusi wybuchły powyborcze protesty, niedzielne demonstracje w Mińsku zebrały łącznie ponad milion uczestników - pisze Radio Swaboda w poniedziałek (16.11), setny dzień akcji. Trwające w kraju protesty są największe w historii kraju - podkreśla.


UE przygotowuje kolejne sankcje wobec Białorusi

16.11.2020, 13:49

Unijne kraje przygotowują kolejne sankcje wobec Białorusi. Po raz drugi ma być rozszerzona lista osób objętych restrykcjami - potwierdził w rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia Beatą Płomecką unijny dyplomata.


Białoruś: Zmarł pobity mężczyzna, zatrzymano lidera anarchistów

13.11.2020, 11:13

Zmarł młody mężczyzna, pobity w środę (11.11) przez niezidentyfikowanych mężczyzn w maskach w znanej z protestów przeciw Alaksandrowi Łukaszence mikrodzielnicy Mińska. W czwartek zatrzymano też jednego z liderów ruchu anarchistycznego Mikałaja Dziadoka.

ZNAJDŹ NAS

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


Aleksandr Łukaszanka, źródło: Wikimedia Commons, Serge Serebro, Vitebsk Popular News, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdj. wykadrowane]
31.12.2020, 09:05, akt. 09:06

Łukaszenka nagrodził struktury siłowe


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok