Radio Białystok | Białoruś | UE przygotowuje kolejne sankcje wobec Białorusi

UE przygotowuje kolejne sankcje wobec Białorusi

16.11.2020, 13:49, akt. 13:54

Unijne kraje przygotowują kolejne sankcje wobec Białorusi. Po raz drugi ma być rozszerzona lista osób objętych restrykcjami - potwierdził w rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia Beatą Płomecką unijny dyplomata.

Komisja Europejska w Brukseli, fot. Joanna Żemojda
Komisja Europejska w Brukseli, fot. Joanna Żemojda

O tym, że ministrowie spraw zagranicznych 27 krajów mają dać zielone światło dla restrykcji, poinformował w poniedziałek (16.11) rano, jako pierwszy, dziennikarz Radia Wolna Europa Rikard Jozwiak. To odpowiedź Unii na zabicie jednego z opozycjonistów Ramana Bandarenki.

Jeden z dyplomatów, w rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia powiedział, że zgoda ministrów w czwartek nie jest jeszcze przesądzona, ale bardzo prawdopodobna. Najpierw uzgodnienia muszą zapaść w grupach roboczych z udziałem ekspertów państw członkowskich. To oni mają przygotować wstępną listę osób, które zostaną objęte sankcjami.

W reakcji na sfałszowanie sierpniowych wyborów prezydenckich i brutalne represje, Unia najpierw objęła sankcjami 40 przedstawicieli białoruskiego reżimu. Później tę listę rozszerzyła i dopisała kolejnych 15 osób na czele z Aleksandrem Łukaszenką. Restrykcje przewidują zakaz wjazdu do Unii i zablokowane aktywa w Europie.

źródło: IAR | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Parlamentarny Zespół ds. Białorusi wzywa do zaostrzenia sankcji wobec reżimu Łukaszenki

14.11.2020, 19:08

W związku z morderstwem Ramana Bandarenki oraz narastającą falą prześladowań na Białorusi wzywamy polski rząd i rządy państw UE do zaostrzenia sankcji wobec reżimu Alaksandra Łukaszenki. Tylko solidarna postawa UE może powstrzymać dalszy rozlew krwi - oświadczył Parlamentarny Zespół ds. Białorusi.


Białoruś: nowe sankcje UE nie pozostaną bez odpowiedzi

6.11.2020, 19:15

Wprowadzenie nowych sankcji Unii Europejskiej wobec Białorusi nie pozostanie bez odpowiedzi – powiedział w piątek (6.11) agencji Interfax-Zapad rzecznik białoruskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Anatol Hłaz.


UE: weszły w życie sankcje na Łukaszenkę i przedstawicieli władz Białorusi

6.11.2020, 17:37

W piątek (6.11) weszła w życie druga lista unijnych sankcji na przedstawicieli władz Białorusi, w tym Alaksandra Łukaszenkę, za sfałszowanie wyborów prezydenckich i przemoc wobec protestujących.


Ambasadorowie państw UE dali zielone światło dla sankcji wobec Łukaszenki

4.11.2020, 15:42

Ambasadorowie państw UE w środę w Brukseli dali zielone światło dla kolejnych sankcji unijnych na przedstawicieli władz Białorusi, w tym Alaksandra Łukaszenkę, za sfałszowanie wyborów prezydenckich i stosowanie przemocy wobec protestujących - poinformowało źródło unijne.


Kanada nakłada kolejne sankcje na Białoruś

16.10.2020, 08:13

Kanada nałożyła kolejne sankcje w reakcji na naruszanie praw człowieka na Białorusi; dotyczą one 31 osób. Sankcje wprowadzono w koordynacji z działaniami Unii Europejskiej i USA – poinformowało w czwartek (16.10) kanadyjskie MSZ.


Ukraina przyłączy się do europejskich sankcji przeciwko białoruskiemu reżimowi

3.10.2020, 11:39

Ukraina przyłączy się do europejskich sankcji przeciwko Białorusi - zapowiadają władze w Kijowie. Wczoraj 40 przedstawicieli białoruskiego reżimu zostało objętych sankcjami Unii Europejskiej. To odpowiedź na fałszerstwa wyborcze i brutalne represje na Białorusi.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Gwiazdka z książką 2020

Karolina Cicha & Spółka w Polskim Radiu Białystok

"Wyjdź za mnie" Krystyna Mirek

Historia złotego

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

Białystok solidarny z białoruskim teatrem, fot. Sylwia Krassowska
BIAŁORUŚ
21.11.2020, 11:34, akt. 11:36

"Partyzancka sobota" na Białorusiźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok