Radio Białystok | Białoruś | Parlamentarny Zespół ds. Białorusi wzywa do zaostrzenia sankcji wobec reżimu Łukaszenki

Parlamentarny Zespół ds. Białorusi wzywa do zaostrzenia sankcji wobec reżimu Łukaszenki

14.11.2020, 19:08, akt. 19:29

W związku z morderstwem Ramana Bandarenki oraz narastającą falą prześladowań na Białorusi wzywamy polski rząd i rządy państw UE do zaostrzenia sankcji wobec reżimu Alaksandra Łukaszenki. Tylko solidarna postawa UE może powstrzymać dalszy rozlew krwi - oświadczył Parlamentarny Zespół ds. Białorusi.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda


Parlamentarny Zespół ds. Białorusi domaga się zaostrzenia sankcji 

Treść stanowiska opublikował w sobotę (14.11) na Twitterze przewodniczący zespołu, poseł Koalicji Obywatelskiej Robert Tyszkiewicz. 

Dziś Parlamentarny Zespół ds. Białorusi przyjął stanowisko w sprawie morderstwa Ramana Bandarenki. Tylko zdecydowane zaostrzenie sankcji wobec białoruskiego reżimu może powstrzymać dalszy przelew krwi w tym kraju. Żywie Biełaruś! 

- napisał.Bandarenka zmarł po pobiciu przez milicjantów 

W stanowisku przypomniano, że uczestnik pokojowych protestów na Białorusi Raman Bandarenka zmarł 12 listopada w szpitalu w Mińsku po tym, jak został skatowany przez funkcjonariuszy białoruskiej milicji. 

Jest on kolejną ofiarą bezwzględnej polityki reżimu, którego celem jest zniszczenie białoruskiej opozycji demokratycznej po sfałszowanych wyborach prezydenckich 9 sierpnia br. 

- podkreślono.

W związku z haniebnym morderstwem Ramana Bandarenki oraz narastającą falą prześladowań na Białorusi, Parlamentarny Zespół ds. Białorusi wzywa Rząd Rzeczypospolitej Polskiej oraz rządy państw członkowskich Unii Europejskiej do szybkiego i stanowczego zaostrzenia sankcji wobec reżimu Aleksandra Łukaszenki 

- oświadczono w stanowisku.

W środę (11.11) wieczorem na znanym z protestów przeciw Alaksandrowi Łukaszence osiedlu Mińska, nazywanym potocznie Placem Przemian, zamaskowani mężczyźni zaczęli zdejmować wywieszone biało-czerwono-białe flagi używane przez środowiska opozycyjne. Kiedy 31-letni Bandarenka coś do nich powiedział, został mocno popchnięty przez jednego z nich, a potem biło go już dwóch mężczyzn. W końcu wsadzono go do mikrobusa i zawieziono na komisariat. Półtorej godziny później karetka pogotowia zabrała go do szpitala. Gdy trafił na salę operacyjną, był już nieprzytomny. Mimo kilkugodzinnej operacji jego stan się nie poprawił i wieczorem w czwartek zmarł.Według zespołu "tylko konsekwentna i solidarna postawa UE może powstrzymać dalszy rozlew krwi na Białorusi".

UE zagroziła nałożeniem nowych sankcji 

W Parlamentarnym Zespole ds. Białorusi zasiada 11 posłów Koalicji Obywatelskiej, m.in. Tyszkiewicz jako przewodniczący i Michał Szczerba jako wiceprzewodniczący, posłanka Lewicy Monika Falej, również jako wiceprzewodnicząca, a także senator KO Marcin Bosacki.

Unia Europejska potępiła w piątek (13.11) doprowadzenie do śmierci Bandarenki, który zmarł w wyniku obrażeń odniesionych podczas zatrzymania, i zagroziła nałożeniem nowych sankcji na odpowiedzialnych za represje w tym kraju.

Unia Europejska nałożyła już sankcje na 55 osób odpowiedzialnych za brutalne represje oraz zastraszanie i jest gotowa nałożyć dodatkowe sankcje 

- oświadczył rzecznik szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella.

6 listopada weszła w życie druga lista unijnych sankcji na przedstawicieli władz Białorusi, w tym Alaksandra Łukaszenkę, za sfałszowanie wyborów prezydenckich i przemoc wobec protestujących. Nowa lista obejmuje 15 przedstawicieli władz białoruskich. Osoby te są objęte zakazem wjazdu do UE i zamrożeniem aktywów.

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Współpracowniczka Cichanouskiej aresztowana na dwa miesiące

14.11.2020, 18:39

Przedstawicielka Swiatłany Cichanouskiej ds. młodzieży, członkini opozycyjnej białoruskiej Rady Koordynacyjnej Ałana Hiebramaryjam została w sobotę (14.11) aresztowana na dwa miesiące. Figuruje jako podejrzana w sprawie dotyczącej organizowania grupowych działań naruszających porządek publiczny.


Białoruś: Od sierpnia do początku listopada zatrzymano ok. 26 tys. osób

14.11.2020, 16:06

Na Białorusi od 9 sierpnia, kiedy wybuchły powyborcze protesty, do 3 listopada zatrzymano ponad 25 800 osób za złamanie przepisów dotyczących zgromadzeń masowych, sporządzono ponad 24 tys. protokołów administracyjnych - pisze w sobotę (14.11) portal Tut.by, powołując się na źródła.


Białoruś: spłonął podmiejski dom znanego lekarza, który krytykował przemoc milicji

14.11.2020, 11:50

Nieznani sprawcy spalili podmiejski dom znanego białoruskiego lekarza. Profesor Aleksander Mroczek należy do tej grupy medyków, którzy krytykują przemoc władz wobec pokojowych demonstrantów.


Cichanouska: reżim Łukaszenki bliski paraliżu, nasza walka może przyjąć partyzancką formę

13.11.2020, 13:18

Białorusini nie ustaną w swej walce z reżimem Łukaszenki, ale może ona przybrać inną formę, bardziej partyzancką – powiedziała Swiatłana Cichanouska, rywalka Alaksandra Łukaszenki w wyborach prezydenckich z 9 sierpnia. W jej przekonaniu "oczywistym jest, że reżim jest bliski paraliżu".


Białoruś: Zmarł pobity mężczyzna, zatrzymano lidera anarchistów

13.11.2020, 11:13

Zmarł młody mężczyzna, pobity w środę (11.11) przez niezidentyfikowanych mężczyzn w maskach w znanej z protestów przeciw Alaksandrowi Łukaszence mikrodzielnicy Mińska. W czwartek zatrzymano też jednego z liderów ruchu anarchistycznego Mikałaja Dziadoka.


Białoruś: dwoje brytyjskich dyplomatów uznanych za personae non gratae

10.11.2020, 08:27

Dwoje brytyjskich dyplomatów zostało uznanych przez władze Białorusi za personae non gratae – poinformowało w poniedziałek (9.11) białoruskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.


Białoruś: nowe sankcje UE nie pozostaną bez odpowiedzi

6.11.2020, 19:15

Wprowadzenie nowych sankcji Unii Europejskiej wobec Białorusi nie pozostanie bez odpowiedzi – powiedział w piątek (6.11) agencji Interfax-Zapad rzecznik białoruskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Anatol Hłaz.


Ambasadorowie państw UE dali zielone światło dla sankcji wobec Łukaszenki

4.11.2020, 15:42

Ambasadorowie państw UE w środę w Brukseli dali zielone światło dla kolejnych sankcji unijnych na przedstawicieli władz Białorusi, w tym Alaksandra Łukaszenkę, za sfałszowanie wyborów prezydenckich i stosowanie przemocy wobec protestujących - poinformowało źródło unijne.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR WARSZTATY TEATRALNE DLA DOROSŁYCH


Aleksandr Łukaszanka, źródło: Wikimedia Commons, Serge Serebro, Vitebsk Popular News, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdj. wykadrowane]
31.12.2020, 09:05, akt. 09:06

Łukaszenka nagrodził struktury siłowe


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok