Radio Białystok | Białoruś | Białoruś: Zmarł pobity mężczyzna, zatrzymano lidera anarchistów

Białoruś: Zmarł pobity mężczyzna, zatrzymano lidera anarchistów

13.11.2020, 11:13, akt. 11:36

Zmarł młody mężczyzna, pobity w środę (11.11) przez niezidentyfikowanych mężczyzn w maskach w znanej z protestów przeciw Alaksandrowi Łukaszence mikrodzielnicy Mińska. W czwartek zatrzymano też jednego z liderów ruchu anarchistycznego Mikałaja Dziadoka.

Fotolia.com
Fotolia.com

Po pobiciu zawieźli go na komisariat 

Według mieszkańców mikrodzielnicy, nazywanej potocznie Placem Przemian, nieznajomi mężczyźni w maskach przyjechali w środę (11.11) wieczorem i zaczęli zdejmować wywieszone tam biało-czerwono-białe flagi używane przez środowiska opozycyjne. Kiedy 31-letni Raman Bandarenka coś do nich powiedział, został mocno popchnięty przez jednego z nich, a potem biło go już dwóch. W końcu wsadzono go do mikrobusa i zawieziono na komisariat.

Półtorej godziny później karetka pogotowia zabrała go do szpitala z komisariatu, gdzie oznajmiono, że doznał "obrażeń podczas bójki". Gdy trafił na salę operacyjną, był już nieprzytomny. Mimo kilkugodzinnej operacji jego stan się nie poprawił i wieczorem w czwartek zmarł.

Tłumy zebrały się w dzielnicy zmarłego mężczyzny

Tłumy ludzi zebrały się w czwartek (12.11) w dzielnicy Mińska, gdzie mieszkał zmarły w czwartek młody mężczyzna, pobity dzień wcześniej przez niezidentyfikowanych mężczyzn w maskach.

Portal Tut.by zamieścił nagranie, na którym widać tłumy ludzi, oddających minutą ciszy hołd zmarłemu. Potem zebrani zaczęli skandować: "Odejdź!". Według relacji portalu, wielu z obecnych płacze.

W różnych miejscach Mińska zaczęto składać kwiaty i zapalać znicze przy fotografii Bandarenki. Zatrzymano lidera ruchu anarchistycznego

W czwartek (12.11) zatrzymany został jeden z liderów białoruskiego ruchu anarchistycznego Mikałaj Dziadok. Rzeczniczka MSW Wolha Czemadanawa powiedziała, że od kilku lat był on administratorem "radyklanego kanału Telegramu Mikola, gdzie publicznie wzywał do udziału w masowych zamieszkach".

Według resortu na kanale Mikola publikowano również dane osobowe funkcjonariuszy organów ochrony prawa, apele o "grożenie im, nękanie i przemoc wobec nich". W mieszkaniu, gdzie Dziadok się ukrywał, znaleziono zagraniczne karty bankowe i duże sumy pieniędzy w różnych walutach, służące - według Czemadanawej – finansowaniu uczestników protestów, a także koktajle Mołotowa.

Dziadok został uznany za podejrzanego we wszczętej wcześniej sprawie karnej dotyczącej "organizacji działań, poważnie naruszających porządek publiczny". Według MSW zatrzymany aktywnie współpracuje w organami śledczymi i składa zeznania, w których przyznaje się do winy. W internecie pojawiło się nagranie z przesłuchania, na którym widać pobitego Dziadoka, jak mówi, że jego celem było "obalenie państwa i walka z reżimem".

Przeszukanie mieszkań działaczy studenckich 

Portal Nasza Niwa informuje o rewizjach u działaczy studenckich Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego, które według istniejących informacji przeprowadza KGB. Portal powiadomił też, że służby bezpieczeństwa włamały się rano do mieszkania wykładowczyni Państwowego Uniwersytetu Informatyki i Radioelektroniki Wolhi Fiłatczankawej.

Tymczasem w czwartek (12.11) na kolejne 15 dni aresztu skazano byłą Miss Białorusi z 2018 r. Wolhę Chiżynkową, która zaledwie dzień wcześniej otrzymała wyrok 12 dni. Kobietę zatrzymano 8 listopada podczas akcji protestacyjnej w Mińsku. W czwartek na 15 dni aresztu skazano też dziennikarza agencji BiełaPAN Jana Ausiejuszkina.

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Łukaszenka: nie pozwolę zrobić z Białorusi prowincji Polski albo Litwy

11.11.2020, 10:23

Alaksandr Łukaszenka oświadczył we wtorek (10.11), że nie pozwolić zrobić z Białorusi prowincji Polski czy Litwy. Jego słowa cytuje agencja BielTA.


Ponad 1000 osób zatrzymano na protestach w niedzielę

9.11.2020, 11:03

Podczas niedzielnych (9.11) demonstracji na Białorusi zatrzymano 1051 osób - wynika z danych centrum praw człowieka Wiasna. Był to 92. dzień protestów przeciwko sfałszowaniu wyborów prezydenckich.


Ponad 90 osób zatrzymanych podczas sobotnich protestów na Białorusi

8.11.2020, 11:08

Ponad 90 osób zatrzymano podczas sobotnich akcji protestacyjnych w Mińsku – poinformowało centrum praw człowieka "Wiasna", dodając, że większość zatrzymanych stanowili lekarze.


Łukaszenka nie zezwala Białorusinom na powrót do kraju

6.11.2020, 07:59

Alaksandr Łukaszenka nakazał w czwartek (5.11) straży granicznej nie wpuszczać do kraju obywateli, którzy wyjechali za granicę i chcą wrócić - za wyjątkiem Białorusinów wracających z Rosji. Jako powód podał zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronawirusa.


Łukaszenka: lekarze, którzy wyjechali do Polski, nie zostaną wpuszczeni z powrotem

5.11.2020, 15:16

Alaksandr Łukaszenka ostrzegł w czwartek (5.11), że białoruscy lekarze, którzy wyjadą zarabiać do Polski, nie zostaną wpuszczeni z powrotem na Białoruś. Mówił o tym na naradzie poświęconej pandemii koronawirusa.


Łukaszenka: abp Kondrusiewicz konsultował się w Polsce, jak zniszczyć Białoruś

2.11.2020, 13:43

Alaksandr Łukaszenka oznajmił w poniedziałek (2.11), że metropolita mińsko-mohylewski abp Tadeusz Kondrusiewicz konsultował się w Polsce, jak zniszczyć Białoruś. Miał mówić o tym na spotkaniu z prawosławnym egzarchą Białorusi, metropolitą mińskim i zasławskim Beniaminem.


Łukaszenka o zmierzchu swojej kariery: "Niedoczekanie wasze!"

31.10.2020, 12:47

"Niedoczekanie wasze!" – tak zareagował w piątek Alaksandr Łukaszenka na dywagacje na temat zmierzchu swojej kariery. Oświadczył też, że ten, kto "tnie żołnierza, powinien odejść bez rąk".


Ekspert: można się spodziewać nasilenia represji

31.10.2020, 12:33

Na Białorusi można się spodziewać nasilenia represji ze strony władz i imitowania dialogu ze społeczeństwem, ale nie uda się zdusić nastrojów protestacyjnych – ocenił białoruski politolog Waler Karbalewicz.


Łukaszenka: jeśli ktoś dotknie żołnierza to powinien odejść bez rąk

30.10.2020, 13:55

Prezydent Białorusi zapowiedział wzmocnienie walki z opozycją. Aleksander Łukaszenka w trakcie wręczania nominacji generalskich dla najważniejszych oficerów białoruskiego MSW powiedział, że dla tych opozycjonistów, którzy przeszli tak zwaną czerwoną linię w walce z władzami nie będzie litości.


Białoruś: Zmarł mężczyzna, który mówił, że pobito go w areszcie

4.10.2020, 09:02

41-letni mężczyzna, który twierdził, że pobito go w areszcie, zmarł w sobotę (3.10) w szpitalu w Mińsku – poinformował niezależny białoruski portal tut.by.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


Aleksandr Łukaszanka, źródło: Wikimedia Commons, Serge Serebro, Vitebsk Popular News, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdj. wykadrowane]
31.12.2020, 09:05, akt. 09:06

Łukaszenka nagrodził struktury siłowe


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok