Radio Białystok | Białoruś | Łukaszenka nie zezwala Białorusinom na powrót do kraju

Łukaszenka nie zezwala Białorusinom na powrót do kraju

6.11.2020, 07:59, akt. 08:14

Alaksandr Łukaszenka nakazał w czwartek (5.11) straży granicznej nie wpuszczać do kraju obywateli, którzy wyjechali za granicę i chcą wrócić - za wyjątkiem Białorusinów wracających z Rosji. Jako powód podał zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Polsko-białoruskie przejście graniczne w Kuźnicy, fot. Joanna Szubzda
Polsko-białoruskie przejście graniczne w Kuźnicy, fot. Joanna Szubzda

Białoruś zamknęła granice

Wydałem rozkaz dowódcy oddziałów granicznych, aby nie wpuszczał do kraju nie tylko ludzi z obcymi paszportami, ale także tych "sprytnych" Białorusinów, którzy opuścili nasz kraj w tym trudnym czasie. Nie trzeba nam wwozić zarazy i nieważne, z jakim paszportem

 - powiedział Łukaszenka na odbywającej się w czwartek (6.11) w Mińsku naradzie poświęconej pandemii. 

Fragment spotkania został pokazany przez kanał telewizyjny ONT.

Jak oświadczył Łukaszenka, jeśli Białorusini wyjechali za granicę uczyć się - niech się uczą, pracować - niech pracują. 

Prezydent zaznaczył: w takim czasie "nie możemy zostawić otwartych granic, aby wjeżdżać do kraju".

Co więcej, szczyt zachorowań na koronawirusa na Białorusi nie został pokonany. Nie ma tu polityki. Decyzja jest poważna, restrykcyjna. A to jest rozwiązanie tymczasowe - dodał.

Białoruscy lekarze, którzy wyjadą zarabiać do Polski, nie zostaną wpuszczeni na Białoruś

Łukaszenka podkreślił, że zakaz wjazdu na Białoruś nie dotyczy obywateli wracający z Rosji, gdyż obydwa kraje mają osobne przepisy w sprawie przekraczania granicy.

Na tej samej naradzie Łukaszenka ostrzegł, że białoruscy lekarze, którzy wyjadą zarabiać do Polski, nie zostaną wpuszczeni z powrotem na Białoruś.

Nasi lekarze są proszeni w szczególności o przyjazd do Polski, aby pomóc ludności i państwu w walce z Covid-19. Chcę uprzedzić, że nie ma u nas zbędnych lekarzy. Musimy leczyć naszych własnych ludzi. Ale nikogo nie będziemy trzymać siłą. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że nie wjadą z powrotem. Tam będą pracować i zarabiać te wielkie pieniądze, po które wyjechali – oświadczył.

Dodał, że to nie jest groźba, tylko "polecenie dla rządu".

We wtorek w "Dzienniku Gazecie Prawnej" w Polsce wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski powiedział w kontekście walki z Covid-19, że Polska jest otwarta na wszystkich lekarzy, ale "realnie szanse są na lekarzy zza wschodniej granicy, głównie Białoruś i Ukraina, ze względu na mniejszą barierę językową". Dodał, że może chodzić o ponad tysiąc osób. 

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Łukaszenka: Białoruś gotowa reagować na zagrożenia ze strony zachodnich sąsiadów

29.10.2020, 17:15

Białoruś jest gotowa adekwatnie reagować na ewentualne zewnętrzne zagrożenia ze strony swych zachodnich sąsiadów – oświadczył w czwartek (29.10) Alaksandr Łukaszenka, wyrażając pogląd, że Polakom "potrzebna jest cała Białoruś".


Granica Białorusi z Polską i Litwą zamknięta

29.10.2020, 17:20

Białoruś zamknęła w czwartek (29.10) swe granice na wjazd od strony Polski, Litwy, Łotwy i Ukrainy, uzasadniając to sytuacją epidemiczną - poinformował białoruski Państwowy Komitet Graniczny.


Łukaszenka: zamykamy granice z Litwą i Polską, wzmacniamy granicę z Ukrainą

17.09.2020, 21:01

Zgodnie z informacją uzyskaną ze Straży Granicznej w chwili obecnej granica polsko-białoruska działa normalnie, bez zmian - poinformowało w czwartek wieczorem (17.09) biuro rzecznika Ministerstwa Spraw Zagranicznych.


Dworczyk: każda represjonowana na Białorusi osoba może liczyć na wsparcie państwa polskiego

5.09.2020, 22:31

Domagamy się zaprzestania represji politycznych na Białorusi; dopóki one trwają, każda represjonowana osoba może liczyć na wparcie państwa polskiego – zadeklarował w sobotę Michał Dworczyk na wspólnej konferencji z białoruską opozycjonistką Wolhą Kawalkawą.


Na polsko-białoruskiej i polsko-litewskiej granicy kolejki oczekujących

15.03.2020, 17:54

Są kolejki oczekujących na wjazd do Polski oraz na wyjazd z Polski na Litwę i Białoruś po zamknięciu w nocy z soboty na niedzielę (14/15.03) granic przez Polskę w związku z zagrożeniem koronawirusem - poinformował w niedzielę (15.03) Podlaski Oddział Straży Granicznej (POSG) w Białymstoku.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR


Aleksandr Łukaszanka, źródło: Wikimedia Commons, Serge Serebro, Vitebsk Popular News, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdj. wykadrowane]
31.12.2020, 09:05, akt. 09:06

Łukaszenka nagrodził struktury siłowe


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok