Radio Białystok | Wiadomości | Granica Białorusi z Polską i Litwą zamknięta

Granica Białorusi z Polską i Litwą zamknięta

29.10.2020, 17:20, akt. 30.10.2020, 10:56

Białoruś zamknęła w czwartek (29.10) swe granice na wjazd od strony Polski, Litwy, Łotwy i Ukrainy, uzasadniając to sytuacją epidemiczną - poinformował białoruski Państwowy Komitet Graniczny.

Polsko-białoruskie przejście graniczne w Kuźnicy, fot. Joanna Szubzda
Polsko-białoruskie przejście graniczne w Kuźnicy, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Granica Białorusi z Polską zamknięta - problemy w Kuźnicy - relacja Anny Petrovskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Białoruś zamknęła granice. Powodem koronawirus?

W związku z powstałą sytuacją epidemiczną w sąsiednich krajach Białoruś czasowo ogranicza wjazd na swoje terytorium przez lądowe przejścia graniczne niektórych kategorii osób fizycznych z Łotwy, Litwy, Polski i Ukrainy - poinformowało biuro prasowe Komitetu.

Podkreślono, że zakaz wjazdu nie dotyczy pracowników misji dyplomatycznych i konsulatów, legitymujących się paszportami dyplomatycznymi i służbowymi. Nie są nim objęci także kierowcy środków transportu wykonujący samochodowe przewozy międzynarodowe, jak również personel pociągów relacji międzynarodowych.

Zastrzeżono, że przejście graniczne na lotnisku międzynarodowym w Mińsku działa bez wspomnianych ograniczeń.

Wcześniej krążącą w białoruskich mediach informację o zamknięciu wjazdu na Białoruś przez przejścia graniczne z Polską i Litwą potwierdził Państwowy Komitet Graniczny portalowi Onliner.by.

Dyżurny jednego z przejść granicznych obwodu grodzieńskiego powiedział portalowi, że było to nieoczekiwane. 

Dla wielu to było zaskoczenie, w tym dla nas. Nikt się nie spodziewał - oświadczył.

Fakt niewpuszczania na Białoruś samochodów osobowych od strony Litwy i Polski potwierdziły też ministerstwa spraw wewnętrznych Litwy i polski MSZ.

Wcześniej białoruskie media podawały, że sygnały o zamknięciu granic otrzymują od czytelników. 

Na Białoruś wjechać mogą tylko jej obywatele 

Po wprowadzonych w czwartek przez stronę białoruską ograniczeniach w ruchu osobowym, przez przejścia graniczne w Podlaskiem mogą na Białoruś wjechać tylko jej obywatele wracający do kraju - poinformował Podlaski Oddział SG w Białymstoku.

Ruch samochodów ciężarowych odbywa się na bieżąco - poinformowała mjr Katarzyna Zdanowicz, rzecznik POSG. Ograniczenia w ruchu osobowym dotyczą drogowych przejść granicznych Kuźnica-Bruzgi oraz Bobrowniki-Bierestowica. Na razie nie wiadomo, jak długo potrwają.

Nie ma utrudnień na przejściach granicznych z Białorusią

Nie ma w piątek (30.10) utrudnień na przejściach granicznych z Białorusią w Podlaskiem po tym, gdy dzień wcześniej Białoruś wprowadziła na granicach m.in z Polską i Litwą ograniczenia w ruchu osobowym - poinformował Podlaski Oddział Straży Granicznej w Białymstoku.

Ograniczenia nie dotyczą odpraw ciężarówek oraz aut osobowych z obywatelami Białorusi, którzy mogą wracać do kraju. Mogą też wjeżdżać na Białoruś osoby z paszportami dyplomatycznymi i służbowymi.

Rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej w Białymstoku Katarzyna Zdanowicz poinformowała, że w piątek rano na przejściu w Kuźnicy kierowcy ciężarówek wyjeżdżający na Białoruś czekali na odprawę 6 godzin, w Bobrownikach 7 godzin. Zaznaczyła, że to normalna sytuacja. W Kuźnicy w ciągu ostatniej doby odprawiono 523 ciężarówki, w Bobrownikach 499. Na Białoruś przez przejście w Kuźnicy wyjechały 802 osoby, przez Bobrowniki 583.

Zdanowicz podkreśliła, że Białorusini stanowią zazwyczaj ponad 70 proc. osób przekraczających polsko-białoruską granicę w Podlaskiem.

źródło: PAP | red: rbon, sk, lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Andżelika Borys: represje dotknęły stu działaczy Związku Polaków na Białorusi

29.10.2020, 09:31

Różnego rodzaju represje po sierpniowych wyborach na Białorusi dotknęły około stu działaczy Związku Polaków na Białorusi (ZPB) - poinformowała szefowa tej organizacji Andżelika Borys. Kiedy OMON-owcy pałowali, nie pytali o pochodzenie - podkreśliła.


Poczobut: jeżeli fala protestów opadnie, nastąpi zemsta

28.10.2020, 08:30

Znaczna część protestujących na Białorusi woli kontynuować akcje, niż się zatrzymać. Wszyscy zdają sobie sprawę, że jeżeli fala protestów opadnie, nastąpi zemsta - powiedział działacz Związku Polaków na Białorusi i dziennikarz Andrzej Poczobut.


Łukaszenka: przeciw Białorusi rozpętano wojnę terrorystyczną

27.10.2020, 12:52

Alaksandr Łukaszenka oświadczył we wtorek (27.10), że przeciw Białorusi rozpętano wojnę terrorystyczną i należy temu położyć kres. Według niego uczestnicy protestów pod wieloma względami przekroczyli „czerwoną linię”.


Ponad 580 osób zatrzymano podczas akcji protestacyjnych na Białorusi

27.10.2020, 11:57

Ponad 580 osób zatrzymano w poniedziałek podczas akcji protestacyjnych na Białorusi – poinformowało we wtorek biuro prasowe białoruskiego ministerstwa spraw wewnętrznych na stronie internetowej resortu.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIE TEATR

Podlaskie ToTu! - Kierunek Augustów


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok